Hennig-Kloska: 7 mld zł na nowe programy, które powinny być uruchomione w I kwartale br.

Hennig-Kloska: 7 mld zł na nowe programy, które powinny być uruchomione w I kwartale br. - ZielonaGospodarka.pl
20.02.2024 12:13
Strona główna Energetyka, OZE Hennig-Kloska: 7 mld zł na nowe programy, które powinny być uruchomione w I kwartale br.

Partnerzy portalu

Hennig-Kloska: 7 mld zł na nowe programy, które powinny być uruchomione w I kwartale br. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@MKiS_GOV_PL

Na nowe programy związane z transformacją energetyczną przeznaczymy 7 mld zł; w I kwartale br. powinny one zostać uruchomione - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej we wtorek zapewniła, że będzie wspierać obywateli i gospodarkę, a także rolników, którzy obawiają się transformacji energetycznej w procesie dochodzenia Polski zeroemisyjności.

"W współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przegotowaliśmy cały szereg kolejnych programów w ramach Funduszu Modernizacyjnego na kwotę 7 mld zł, które będziemy chcieli w najbliższych tygodniach uruchomić" - poinformowała minister. "W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy prac robocze nad nowymi programami, które w tym roku będą postawione do dyspozycji obywateli. W tej chwili czekamy na zatwierdzenie ostateczne i uruchomienie płatności ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI)" - dodała

"Wnioski o płatność zostały wysłane do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wierze, że marcu uda nam się doprowadzić do finału ten proces i jeszcze w I kwartale br. pieniądze będą uruchomione w ramach programu NFOŚiGW i będą dostępne dla obywateli, przedsiębiorców i rolników indywidualnych" - zaznaczyła minister.

Jak wskazała, trzeba zwiększyć pule środków dostępnych w ramach programu Energia dla wsi. Oceniła, że program cieszył się "bardzo dużym powodzeniem" na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. Był wykorzystywany przez rolników indywidulanych.

"Stwierdziliśmy , że trzeba zwiększyć pulę dostępnych środków z 1 mld zł do 3 mld zł . Zawnioskowaliśmy o uruchomienie dodatkowej puli w wysokości 2 mld zł" - podała Hennig-Kloska. Przypomniała, że z tego programu mogą korzystać zarówno spółdzielnie energetyczne, spółdzielnie rolnicze, jak i rolnicy indywidualni. "Jest to pula środków na rozbudowę odnawialnych źródeł energii, które mogą być wykorzystywane na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w celu przejścia na zeroemisyjne źródła energii, co docelowo może pozwolić gospodarstwom rolnym obniżyć rachunki za prąd" - zaznaczyła minister.

Przyznała, że polscy rolnicy "borykają się z dużą konkurencyjnością". "Wsłuchując się w głos rolników postanowiliśmy o taką pulę dodatkowych środków wystąpić" - tłumaczyła Hennig-Kloska. Jak wskazała pieniądze mogą być przeznaczone na panele fotowoltaiczne, wiatraki, biogazownie, a także magazyny energii. "Są to instalacje mniejsze i średniej wielkości, właśnie takie, które będą przede wszystkim do dyspozycji gospodarstwa rolnego" - dodała.

Jak mówiła minister, drugi program, to kogeneracja dla energetyki i przemysłu. Przypomniała, że to proces, w którym obok energii produkowane jest ciepło, co pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z jednego źródła przez zmniejszenie ilości wykorzystywanego paliwa. Hennig-Kloska zauważyła, że pozwala to zmniejszyć obciążenia finansowe końcowemu odbiorcy energii. "To także proces wspierania przemysłu. Przemysł krajowy stoi przed dużym wyzwaniem jakim jest przechodzenie na zeroemisyjności. Uruchamiamy więc kolejną pule pieniędzy kogeneracja dla energetyki i przemysłu w wysokości 1,5 mld zł na inwestycje w tego typu rozwiązania" - poinformowała.

"Następny program - Moja elektrownia wiatrowa - pula środków 400 mln zł, które mogą być wykorzystywane na rozwój mikroelektrowni wiatrowych, ale także na rozwój sieci przydomowych magazynów energii. To jest pierwszy krok we wsparciu tej sieci. Mamy kolejne pomysły, które będziemy chcieli wdrażać" - stwierdziła minister. Zwróciła uwagę, że przydomowe magazyny energii mogą przyczynić się do poprawy rachunku za energię i odciążą sieci dystrybucyjne, bo prąd produkowany w ramach energetyki prosumenckiej będzie w większym zakresie zużywany przez gospodarstwo domowe i będzie mógł być także magazynowany.

Minister dodała, że dofinansowanie do magazynów energii i mikroinstalacji wiatrowych może sięgać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie, jeśli chodzi o magazyny energii elektrycznej to jest 17 tys., zł, a mikroinstalacje - 30 tys. zł.

Minister powiedziała również, że "czas przyspieszyć" z budowę ogólnodostępnych sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Tym razem stawiamy na transport ciężki i chcemy uruchomić program o puli 2 mld zł na wsparcie budowy i rozbudowy ogólnodostępnych stacja ładowania dla transportu ciężkiego w ramach wsparcia polskich przedsiębiorców. Czas by Polska włączyła się transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T" - podkreśliła Hennig-Koloska.

Minister poinformowało również że wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego obejmie także zakup lub leasing pojazdów zeroemisyjnych w kategorii N2 i N3. "Budżet na ten program wyniesie 1 mld zł" - dodała. Koszty kwalifikowane , które mogą być objęte dotacją wynoszą dla dużego przedsiębiorcy 30 proc., dla średniego 50, a w przypadku mikro i małego przedsiębiorstwa - 60 proc." - wymieniła minister.

6 lutego br. Komisja Europejska wydała komunikat, w którym zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 r., względem poziomów emisji z 1990 r.

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.