Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Strona główna Energetyka, OZE Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Partnerzy portalu

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna - ZielonaGospodarka.pl

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.

  • Co najmniej 20,3 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) nowych odkryć ropy naftowej i gazu ziemnego zostało ogłoszonych od publikacji w 2021 roku mapy drogowej Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która rekomendowała zaprzestanie poszukiwań nowych złóż
  • Większość krajów będących największymi producentami ropy naftowej i gazu ziemnego przewiduje wzrost produkcji do 2030 roku w porównaniu z 2021 rokiem, częściowo dzięki odkryciu i zatwierdzeniu nowych projektów, a także rozbudowie istniejących złóż
  • Gujana ma najwyższy przewidywany wzrost produkcji ropy naftowej na świecie do 2035 roku

Global Energy Monitor (GEM) opublikował raport „Drilling Deeper 2024” poświęcony wydobyciu ropy naftowej.

Mimo, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wydała w 2021 roku raport „Navigating Energy Transitions Mapping the road to 1.5°C”, który stwierdza, że rozwój nowych złóż negatywnie wpłynie na ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C przewidziany w porozumieniu paryskim, sektor paliwowy na przekór się rozwija, zaś światowe zapotrzebowanie na ropę naftową rośnie.

Dane w raporcie „Drilling Deeper 2024” wskazują, że w ubiegłym roku zatwierdzono co najmniej 20 pól, umożliwiających wydobycie 8 mld boe. Jakby było mało, to ubiegłym roku odkryto 19 nowych pól zawierających około 7,7 boe. Do końca dekady planowane wydobycie sięga dalej, bowiem niemal czterokrotnie więcej – 31,2 mld boe na 64 polach.  

Mimo zastrzeżeń dotyczących celów w zakresie polityki klimatycznej, sektor paliwowy odkrywa nowe złoża, zaś Ameryka Południowa i Afryka to przysłowiowa Ziemia Obiecana dla nowych projektów wydobywczych.

Na przekór rekomendacjom. Nowe złoża, więcej wydobycia ropy


Od czasu publikacji w 2021 roku przez Międzynarodową Agencję Energetyczną przywoływanego raportu „Navigating Energy Transitions Mapping the road to 1.5°C”, sektor paliwowy ogłosił 50 nowych projektów wydobywczych z których 19 zainicjowano w ubiegłym roku.

„Producenci ropy naftowej i gazu podają różne powody, dla których nadal odkrywają i rozwijają nowe złoża, ale żaden z nich nie jest wiarygodny. Nauka jest jasna: żadnych nowych pól naftowych i gazowych, albo planeta przekroczy swoje możliwości” – komentuje Scott Zimmerman, kierownik projektu Global Oil and Gas Extraction Tracker przywoływany przez GEM.

Planeta-planetą, ale nie odmawia się, kiedy pieniądz woła.

Globalne koncerny paliwowe posiadają 26,7 proc. udziałów w tych nowo odkrytych rezerwach. Potencjał wydobywczy odkryty złóż odpowiada około 7,7 mld boe, co stanowi 35 proc. mniej niż w 2022 roku, kiedy z 31 złóż zapowiedziano 12,6 mld boe.

Cztery z dwudziestu dwóch krajów, w których dokonano odkryć w ostatnich latach, nie były przez lata powszechnie kojarzone z produkcją ropy naftowej, zaś obecnie odpowiadają za ok. 37 proc. wszystkich odkrytych złóż, a mianowicie Cypr, Gujana, Namibia i Zimbabwe.

ZielonaGospodarka
Źródło: Global Energy Monitor, „Drilling Deeper 2024”


Gujana ropną Ziemią Obiecaną


Jak wynika z omawianego raportu, Gujana ma najwyższy oczekiwany wzrost produkcji ropy naftowej na świecie do 2035 roku.

Znaczna część zasobów Gujany znajduje się w morskim bloku Stabroek, obsługiwanym przez amerykańskiego hegomona paliwowego, ExxonMobil, który posiada 45 proc. udziałów, zaś Hess Corporation i CNOOC Limited posiadają odpowiednio 30 proc. i 25 proc. udziałów. 


Mało tego, koncerny paliwowe już walczą o Gujanę, czego przykładem może być arbitraż między Chevron a ExxonMobile dotyczący przejęcia przez Chevron Hess Corporation, mającej prawa do bogatych gujańskich złóż.

Jak zauważa Międzynarodowa Organizacja Pracy w raporcie „Prospective occupational skills needs in the Guyanese oil and gas industry,2022-2026”, oczekuje się, że w ciągu dekady Gujana stanie się jednym z największych producentów ropy i gazu na świecie. 

Paliwa kopalne nie odejdą do lamusa. Ropa zostanie z nami na lata


Mimo transformacji energetycznej i wzrostu udziału zielonej energii w globalnym koszyku energetycznym, paliwa kopalne nieprędko odejdą do lamusa. 

Sektor paliwowy mimo niekorzystnego klimatu politycznego w różnych częściach świata – w szczególności w Europie – z optymizmem patrzy w przyszłość. 

Jak stwierdza raport „Europe Gas Tracker Report 2024”, od czasu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, na kontynencie europejskim uruchomiono dziewięć nowych terminali LNG i cztery nowe gazociągi przesyłowe, a także wdrożono kilka projektów rozbudowy istniejących obiektów. Osiem terminali importowych LNG oddanych w ubiegłym roku zwiększy zdolności importowe o 46,5 mld m3 rocznie, co stanowi wzrost o 17 proc. w stosunku do istniejących zdolności w regionie.

Również całkiem niedawno, bo w dn. 18-24 marca miał miejsce doroczny szczyt branży paliwowej CERAWeek w teksańskim Houston.

Zebrani na CERAWeek przedstawiciele przemysłu naftowego utrzymuje, że jego główne produkty – ropa naftowa i gaz ziemny – będą nadal odgrywać dominującą rolę w nadchodzących dziesięcioleciach. Sektor intensywnie inwestuje w rozwój, szczególnie w dziedzinie gazu, jak również w nowe technologie, np. magazynowania dwutlenku węgla.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.