Kto trzyma transformację energetyczną w garści? Minerały krytyczne pod specjalnym nadzorem

Strona główna Energetyka, OZE Kto trzyma transformację energetyczną w garści? Minerały krytyczne pod specjalnym nadzorem

Partnerzy portalu

Kto trzyma transformację energetyczną w garści? Minerały krytyczne pod specjalnym nadzorem - ZielonaGospodarka.pl

Globalna transformacja energetyczna wymaga zastosowania nowoczesnych urządzeń wykorzystujących minerały krytyczne. Państwa posiadające złoża będą dyktować ceny surowców w przyszłości, czerpiąc profity z transformacji.

Wraz z globalną transformacją energetyczną, paliwa kopalne zostają zastępowane przez tzw. minerały krytyczne (zwane również surowcami krytycznymi).  Energy Monitor w raporcie „The countries controlling the critical minerals supply chain: in four charts” zidentyfikował dziesięć największych krajów pod względem posiadania rezerw minerałów krytycznych.

Trudno jest sklasyfikować najważniejsze minerały krytyczne dla transformacji energetycznej, ponieważ ich znaczenie będzie zależeć od rozwoju konkretnych technologii i łańcuchów dostaw. Niemniej jednak, ze względu na powszechne zastosowanie oraz wpływ na technologie czystej energii, istnieją cztery główne minerały krytyczne, które według Międzynarodowej Agencji Energii odgrywają kluczową rolę: lit, kobalt, miedź i nikiel.

Korzystając z danych GlobalData, Energy Monitor w raporcie zidentyfikował kraje, które sprawują znaczny stopień kontroli nad zagranicznymi kopalniami. Stopień kontroli jest określany poprzez zbadanie siedzib spółek posiadających kontrolę większościową lub największe udziały w kopalniach, które już działają lub są w fazie rozwoju (na etapie wstępnej wykonalności, wykonalności tudzież budowy).

ZielonaGospodarka
Fot. Energy Monitor


Na czele państw sprawujących kontrolę nad kopalniami minerałów krytycznych jest Kanada, która posiada bogate złoża kobaltu, grafitu, litu i niklu, z łączny produkcją zagraniczną o wolumenie 508 mln ton rocznie za granicą oraz 118 mln ton rocznie w kraju.

Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które mają 292 mln ton rocznego wydobycia minerałów krytycznych zlokalizowanych za granicą i 281 mln ton krajowego wydobycia. zlokalizowanych w kraju.

Chiny, dla których dane krajowe nie są dostępne, podążają za Stanami Zjednoczonymi, podczas gdy następna na liście jest Wielka Brytania, która zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem zagranicznej własności kopalni minerałów krytycznych.

Wysokie miejsce w zestawieniu Energy Monitor piastuje Australia, która może pochwalić się największymi na świecie rezerwami litu, wycenianymi według GlobalData na ponad 425 mld dolarów oraz drugimi co do wielkości rezerwami miedzi i kobaltu na świecie pod względem wartości.

„Chiny, Stany Zjednoczone i Australia to trzy kraje, które są naprawdę silne gospodarczo, jak również pod względem rezerw minerałów i wydobycia. Oprócz kontrolowania kilku łańcuchów wartości, posiadają one rezerwy minerałów bazowych, na których opiera się tak wiele branż transformacji energetycznej. To one będą dyktować ceny tych minerałów w przyszłości, a nawet inne kraje posiadające duże rezerwy będą musiały polegać na tej wielkiej trójce w zakresie inwestycji oraz technicznego know-how w celu ich eksploatacji” – komentuje raport Barbara Monterrubio, analityk ds. energii w GlobalData.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.