Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN - ZielonaGospodarka.pl
21.03.2024 09:49
Strona główna Klimat, Edukacja Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Partnerzy portalu

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@MKiS_GOV_PL

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Sprawami Puszczy Białowieskiej sejmowa komisja zajęła się na wniosek grupy posłów. Podczas jej posiedzenia zprezentowana została informacja rządu o planach rozszerzenia parku narodowego na całą Puszczę Białowieską, stanowisko rządu ws. zaprezentowanego w lutym senackiego projektu ustawy o Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska oraz informacja o stanie zaawansowania prac nad zintegrowanym planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa Białowieża Forest.

Projekt zaprezentowany w lutym na senackiej komisji wzbudził protesty społeczności regionu Puszczy Białowieskiej - przypomniał w środę na sejmowej komisji podlaski poseł PiS Dariusz Piontkowski. Na posiedzeniu komisji byli przedstawiciele społeczności lokalnej regionu puszczy. W gminach powiatu hajnowskiego samorządy przyjmują stanowiska przeciwne temu projektowi, trwa też zbiórka podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską.

"(...)Dziś w ministerstwie (klimatu i środowiska) takie prace (nad powiększeniem Białowieskiego PN-PAP) nie są prowadzone. Zajmujemy się faktycznie innymi tematami związanymi z obiektem światowego dziedzictwa (UNESCO) Puszcza Białowieska, ale nie trwają w tej chwili prace nad powiększeniem parku narodowego (Białowieskiego-PAP) - powiedziała na komisji Paulina Hennig-Kloska.

Minister zapewniła, że jeżeli takie prace byłyby prowadzone, to zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, odbywałyby się w uzgodnieniach z samorządami lokalnymi i mieszkańcami. "Dokładnie takie działania będzie podejmować ministerstwo klimatu i środowiska, jeśli będzie takie prace prowadzić nad powiększeniem Białowieskiego PN" - podkreśliła.

Paulina Hennig Kloska powiedziała, że jest zwolenniczką powiększenia Białowieskiego PN, ale zaznaczyła, że "w konsensusie społecznym".

Minister Hennig-Kloska dodała, że nie ma w obiegu prac parlamentarnych procedowanego projektu ustawy dotyczącego puszczy, a projekt ustawy zaprezentowany w Senacie, nie jest złożony do procedowania w trybie ścieżki poselskiej czy senatorskiej.

"Nie jest to projekt procedowany w efekcie prac i w ramach prac rządowego procesu legislacyjnego" - powiedziała minister klimatu. Dodała, że jeśli będzie złożony, będzie przygotowane na temat tego projektu stanowisko Rady Ministrów. "I wtedy ten projekt, który de facto nie wpłynął oficjalnie żadną ścieżką do ministerstwa ani do parlamentu, zostanie przez nas skonsultowany i oceniony i wydamy w jego sprawie stanowisko" - powiedziała Hennig-Kloska.

Przypomniała, że ministerstwo pracuje nad ustawą roboczo nazywaną konstytucją dla Puszczy Białowieskiej, która - jak tłumaczyła - ma być ustawą, która rozwiązałaby sprawę zarządzania puszczą. Przypomniała, że misja UNESCO w 2018 r. rekomendowała przygotowanie planu zarządzania puszczą - jako obiektem światowego dziedzictwa, aby pogodzić interesy wszystkich stron.

Szefowa resortu klimatu przypomniała, że obecne władze ministerstwa zastały ten zintegrowany plan na końcówce prac. Przygotował go na zlecenie poprzednich władz ministerstwa Instytut Ochrony Środowiska - PIB. Hennig-Kloska dodała, że plan nie został dotąd przyjęty, a sama usłyszała, że żadna ze stron (także m.in. mieszkańcy, samorządy, naukowcy), z którymi był konsultowany, nie była z niego zadowolona.

"Nie wypracowano konsensusu wokół tej sprawy i nie było ani jednego środowiska, które popierałoby załącznik do tego planu. Bo sam plan może nie jest zły, został przygotowany i my jakoś większych uwag (...) do tego planu nie zgłaszamy" - powiedziała minister. Dodała, że plan przygotowano "starannie i dobrze", trwa analiza tego planu, czy jest zgodny z wytycznymi UNESCO z 2018 r. Wątpliwości budzą - jak mówiła- zapisy wokół wyznaczania stref ochrony, stref cięć w puszczy. "On (załącznik) w naszej ocenie wymaga zmian" - dodała i podkreśliła, że narażałby on puszczę na utratę statutu UNESCO. Były bowiem proponowane cięcia zbyt blisko rezerwatu ścisłego Białowieskiego PN.

Minister klimatu podkreśliła także, że sam zintegrowany plan nie rozwiąże problemów zarządzania obiektem UNESCO Puszcza Białowieska, bo wciąż obowiązują tam różne dokumenty, które nie są ze sobą skoordynowane. "Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej ma te problemy rozwiązać, ale chcielibyśmy też, aby dała szanse na rozwój zrównoważony tego terenu - może znajdując dodatkowe źródło środków na inwestycje w Puszczy Białowieskiej tak, by powiększenie parku - jeśli byśmy w przyszłości takowe, też w konsultacjach, rozwiązanie zaproponowali - wiązało się też z pozyskaniem dodatkowych pieniędzy dla jednostek samorządu terytorialnego" - powiedziała Hennig-Kloska.

Były wiceminister klimatu i środowiska w rządzie Zjednoczonej Prawicy Edward Siarka, który pracował nad tym zintegrowanym planem ocenił na komisji, że projekt ustawy pokazany w Senacie będzie - jak powiedział - "bardzo mocno ciążył" nad procesem zatwierdzania zintegrowanego planu zarządzania puszczą jako obiektem UNESCO, choć ważne jest, że Polska, po wielu latach, ten plan przygotowała i wypełniła zobowiązanie wobec UNESCO. "Ważne jest, żebyśmy go w końcu mieli" - dodał Siarka. Ocenił również, że potrzebne jest zrozumienie dla tego projektu przez mieszkańców rejonu puszczy, bo bez tego UNESCO planu nie przyjmie. "Bo dla UNESCO to jest bardzo istotne" - dodał.

W bieżącym tygodniu przebywa w Puszczy Białowieskiej misja UNESCO. W środę po południu w Białowieży odbywało się spotkanie z samorządowcami, mieszkańcami. Minister klimatu powiedziała, że tygodniowa misja omawia zintegrowany plan, wyda rekomendację, bada też m.in wpływ na przyrodę zbudowanej (też w puszczy) zapory na granicy z Białorusią.

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.