Polski Alarm Smogowy podsumował kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”

Polski Alarm Smogowy podsumował kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” - ZielonaGospodarka.pl
26.03.2024 15:18
Strona główna Klimat, Edukacja Polski Alarm Smogowy podsumował kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”

Partnerzy portalu

Polski Alarm Smogowy podsumował kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Polski Alarm Smogowy

Polski Alarm Smogowy podsumował tegoroczną kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W jej ramach po kraju jeździły instalacje mobilnych płuc. Odwiedziły 56 miejscowości w ośmiu województwach. Pokazywały mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają.

Podczas piątej edycji kampanii po kraju jeździło siedem dwumetrowych modeli ludzkich płuc. Zatrzymywały się one na dwa tygodnie w wybranych miejscowościach. Zanieczyszczenia powietrza osiadały na białej materii pokrywającej instalację. Zależnie od poziomu zanieczyszczenia przybierała ona grafitowy, a nawet czarny kolor. Płuca umieszczane były przede wszystkim w miejscach, gdzie nie ma pomiarów jakości powietrza.

„Chcemy pokazywać, jak zanieczyszczenie powietrza wygląda w miejscowościach, w których mieszkańcy nie mają możliwości sprawdzenia, czym oddychają” – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej koordynatorka kampanii Magdalena Cygan.

Podkreśliła, że w tym sezonie grzewczym instalacja pokazała, że najbardziej zanieczyszczone powietrze było w Osięcinach w woj. kujawsko-pomorskim. Miejscowość liczy około trzech tysięcy mieszkańców.

„Płuca były całkowicie czarne. Myślę, że mieszkańcy nawet nie zdawali sobie sprawy, czym oddychają i jak to jest dla nich szkodliwie” – mówiła Cygan.

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego podkreśliła, że zanieczyszczenie powietrza i smog to nie tylko problem dużych miast, ale też małych miejscowości, w których jest dużo domów jednorodzinnych ogrzewanych węglem i drewnem.

„W kampanii odwołujemy się bezpośrednio do strony programu Czyste Powietrze”, ponieważ jest kluczowym narzędziem, które może wesprzeć mieszkańców w wymianie kotłów i w termomodernizacji budynków” – powiedziała Lutomska.

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej poinformował, że program Czyste Powietrze zakłada wymianę w całym kraju trzech milionów kotłów.

„Wiemy, że takich kotłów zostało jeszcze około 2,5 mln sztuk i istotne jest dla nas to, żeby dofinansowanie programu było na tyle stabilne, żebyśmy mieli pewność, że poradzimy sobie z wymianą tych kopciuchów” – powiedział Siergiej.

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ joz/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.