SOV dla RWE gotowe na e-metanol

zk

02.05.2023 21:16
Strona główna Energetyka, OZE SOV dla RWE gotowe na e-metanol

Partnerzy portalu

SOV dla RWE gotowe na e-metanol - ZielonaGospodarka.pl
Fot. SOV/RWE

Niemiecki koncern energetyczny RWE i holenderska Acta Marine, zajmująca się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, rozszerzają swoją współpracę, planując wykorzystanie dwóch "zielonych" statków serwisowych (SOV) do obsługi farm wiatrowych RWE zlokalizowanych na brytyjskich wodach. Będą to jedne z pierwszych na świecie statków, które będą mogły być zasilane metanolem i energią z systemów bateryjnych.

Firmy zawarły długoterminową umowę na dostawę statków, która przyczyni się do dekarbonizacji ich działalności w obszarze projektów offshore. Budowa statków, których właścicielem i operatorem będzie Acta Marine, rozpocznie się w stoczni Tersan w Turcji, już w drugim kwartale tego roku. Oczekuje się, że rozpoczną one operacje z portu Grimsby w Wielkiej Brytanii na początku 2025 i 2026 roku.

Jednostka będzie wykorzystywać koncepcje projektowe Ulstein nowej generacji dla sektora offshore. Są to statki nowej konstrukcji SX216, które będą wykorzystywać koncepcję Twin X-Stern zwiększającą wydajność paliwową, poprawiającą możliwości dynamicznego pozycjonowania oraz zmniejszającą hałas. Według Ulsteina konstrukcja ta sprawi, że praca w sektorze offshore będzie bardziej komfortowa, wydajna i bezpieczna dla techników.


- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z RWE w zakresie wdrażania dwóch naszych nowych SOV w okresie 12 lat - powiedział Rob Boer, dyrektor zarządzający Acta.

- Możliwość wykorzystania e-metanolu od pierwszego dnia naszej działalności z RWE znacznie napędza redukcję gazów cieplarnianych. Statki zostały zaprojektowane z myślą o dużej zwrotności w terenie przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu zużycia energii - dodoał Boer.

Tersan niedawno rozpoczął budowę drugiego z dwóch statków typu CSOV (Construction Service Operations) dla Acta, które są podobne w konstrukcji do statków wyczarterowanych dla RWE i również będą przystosowane do pracy z metanolem. Obie jednostki CSOV będą miały długość około 90 metrów i będą mogły pomieścić do 135 osób w 85 kabinach. Statki te mają zostać dostarczone w drugim i trzecim kwartale 2024 roku, a Acta informuje, że zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić krótki, wydajny i bezpieczny transfer personelu i ładunku w trudnych warunkach pogodowych, gdzie poziom fal sięga do około 3 metrów.

RWE, będzie wykorzystywać nowe jednostki do wspierania codziennych O&M swoich dwóch największych projektów offshore - nowo uruchomionego 857 MW Triton Knoll położonego około 32 kilometry od wschodniego wybrzeża Anglii oraz 1,4 GW morskiej farmy wiatrowej Sofia, położonej około 193 km od północno-wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, która jest obecnie w budowie i ma zostać w pełni oddana do użytku w 2026 roku.

SOV będą pracować w nowym hubie RWE w Grimsby i wspierać długoterminową eksploatację aktywów morskich dewelopera.

Według RWE, umowa przyniesie również dalsze inwestycje w porcie poprzez korzystanie z usług wsparcia i konserwacji statków, pilotażu i innych usług pomocniczych.

- Inwestycja w niskoemisyjne statki serwisowe świadczy o naszym zaangażowaniu nie tylko w dekarbonizację brytyjskiego miksu energetycznego, ale także we wspieranie ekologicznej transformacji w naszej szerszej działalności w przemyśle morskim - powiedział Thomas Michel, dyrektor ds. eksploatacji morskich farm wiatrowych w RWE Renewables.

Współpraca na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla stanowi również konkretny krok naprzód w realizacji wizji Operation Zero - koalicji branżowej działającej na rzecz wprowadzenia zeroemisyjnych statków operacyjnych i infrastruktury wspierającej sektor morskiej energii wiatrowej na Morzu Północnym od 2025 roku. Projekt Operation Zero został zainicjowany przez brytyjskie Ministerstwo Transportu oraz ORE Catapult podczas COP26, a podpisany przez RWE.


Źródło: RWE

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.