Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe bez pozwoleń? Będzie projekt ustawy

Strona główna Energetyka, OZE Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe bez pozwoleń? Będzie projekt ustawy

Partnerzy portalu

Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe bez pozwoleń? Będzie projekt ustawy - ZielonaGospodarka.pl

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy, który umożliwi budowę elektrowni wiatrowej o wysokości do 12 metrów bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Według założeń projekt ma zostać przyjęty przez rząd w IV kwartale tego roku.

Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest przyspieszanie procesu inwestycyjno-budowlanego. Podstawowym założeniem projektu jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak też organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. Ponadto, resort rozwoju proponuje rozszerzenie katalogu inwestycji (budów) niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających jedynie dokonania zgłoszenia, oraz katalogu inwestycji (budów) niewymagających ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia.

Ministerstwo chce zaliczyć do katalogu takich inwestycji wolno stojącą elektrownię wiatrową, której całkowita wysokość jest większa niż 3 m i nie większa niż 12 m, oraz której moc nie przekracza mocy mikroinstalacji (do 50 kW – przyp. red.), a odległość jej usytuowania od granic działki jest nie mniejsza niż jej całkowita wysokość. Jednocześnie takie inwestycje na etapie zgłoszenia będą wymagały sporządzenia planu sytuacyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego, a na etapie rozpoczęcia robót budowlanych konieczne będzie sporządzenie projektu technicznego i zapewnienie udziału kierownika budowy.

W przypadku gdy wysokość wiatraka będzie niższa niż 3 m będą zwolnione z pozwolenia na budowę i zgłoszenia.

W ramach proponowanych zmian, Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić przepisy umożliwiające walkę z suszą. Budowa wylotów do cieków naturalnych i budowa zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 3 m3 i nie większej niż 10 m3 będzie wymagała jedynie zgłoszenia. Z zaznaczeniem, że budowa takich zbiorników do 3 m3 nie będzie wymagała nawet zgłoszenia. Jak przekonuje resort projektowane zmiany powinny przyczynić się także do usprawnienia realizacji programu priorytetowego Moja Woda.

Fot. Depositphotos



Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23140,00 $ tona 1,60% 21 mar
 Cynk 2896,00 $ tona -0,96% 21 mar
 Aluminium 2234,00 $ tona -0,13% 21 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.