Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

zg

11.11.2023 10:07
Strona główna Transport, Elektromobilność Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Partnerzy portalu

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Viasea Shipping

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.

Po ukończeniu, statki te zostaną wdrożone na istniejących trasach Viasea między Norwegią a Europą Północną. Celem Viasea jest objęcie przywództwa i zainspirowanie przemysłu morskiego do inwestowania w bezemisyjne statki.

Ta koncepcja statku została zaprojektowana z myślą o wyjątkowo niskim zużyciu energii, łącząc nowe, bezemisyjne technologie, takie jak zielony wodór i żagle wirnikowe do bezpośredniego wykorzystania własnej energii odnawialnej.

Początkowo tankowanie wodoru planowane jest w Norwegii. Gdy wodór stanie się dostępny w innych miejscach wzdłuż planowanej trasy, statki będą mogły działać całkowicie bez oleju napędowego. Uruchomienie wodoru i oleju napędowego spowoduje ponad 75% redukcję emisji CO2 w porównaniu do równoważnego statku napędzanego silnikiem wysokoprężnym. Przy 100% wykorzystaniu wodoru, statek będzie bezemisyjny. 

Zielona wizja Viasea


Dla Viasea Shipping oferowanie na rynku bardziej ekologicznych alternatyw transportowych ma kluczowe znaczenie. Od momentu założenia firmy w 2016 r., wizją było zapewnienie najlepszej opcji transportu morskiego w porównaniu do transportu drogowego biorąc pod uwagę wpływ na środowisko, czas i koszty. Najnowsza strategia kładzie jeszcze większy nacisk na środowiskowe i zrównoważone aspekty transportu morskiego, z planami budowy dwóch nowych statków wspieranych przez fundusze Enova.

- Wierzymy, że zaawansowana technologia zielonego wodoru zrewolucjonizuje transport morski w Europie, prowadząc do zerowej emisji. Od momentu założenia Viasea Shipping siedem lat temu, celem było dostarczenie na rynek bardziej zrównoważonego transportu. Najpierw jako bardziej ekologiczna alternatywa dla transportu drogowego, a teraz z naciskiem na bezemisyjny transport morski w Europie. To nasz pierwszy krok - mówi Morten Pettersen, Dyrektor Zarządzający Viasea Shipping.

- Zaangażowanie Viasea w budowę tych zaawansowanych statków pokazuje, że firmy logistyczne mogą być pionierami zrównoważonej przyszłości. Poprzez nasze innowacyjne technologie, jesteśmy nie tylko liderem w branży transportowej, ale także dajemy odważny przykład tego, jak logistyka może oferować klientom innowacyjne i zrównoważone rozwiązania, stanowiące podstawę zrównoważonej przyszłości - zaznacza Rohit Sharma, doradca ds. zrównoważonego rozwoju, Viasea Shipping, Grupa ColliCare.

Współpraca z Norwegian Ship Design


Viasea zaangażowała The Norwegian Ship Design Company do opracowania koncepcji statku o zerowej emisji, zasilanego wodorem i wiatrem. Koncepcja kontenerowca krótkodystansowego opiera się na skalowanych rozwiązaniach koncepcyjnych opracowanych pod nazwą "Powered by Nature". Koncepcja ta zyskała międzynarodowe uznanie za swoje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

O firmie Enova


Enova SF jest własnością Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Norwegii. Misją firmy Enova jest przyczynienie się do szybszego przejścia do społeczeństwa niskoemisyjnego. Celem Enovy jest realizacja projektów, które przyczyniają się do wypełnienia przez Norwegię zobowiązań klimatycznych i przejścia na społeczeństwo niskoemisyjne.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.