Wiceminister Sowińska: konsultacje projektu dot. systemu kaucyjnego zakończą się w maju

Wiceminister Sowińska: konsultacje projektu dot. systemu kaucyjnego zakończą się w maju - ZielonaGospodarka.pl
07.05.2024 12:16
Strona główna Odpady, Recykling Wiceminister Sowińska: konsultacje projektu dot. systemu kaucyjnego zakończą się w maju

Partnerzy portalu

Wiceminister Sowińska: konsultacje projektu dot. systemu kaucyjnego zakończą się w maju - ZielonaGospodarka.pl

Konsultacje społeczne projektu dotyczącego systemu kaucyjnego zakończą się w maju - zapowiedziała w poniedziałek podczas spotkania z mediami wiceminister MKiŚ Anita Sowińska. Zaznaczyła, że chciałaby, aby projekt był procedowany w Sejmie i w Senacie przed wakacjami.

Wiceminister środowiska Anita Sowińska mówiła podczas poniedziałkowego spotkania z mediami o projekcie nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym, który 30 kwietnia br. został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Poinformowała, że projekt jest obecnie na etapie konsultacji ze stroną społeczną. Zaznaczyła, że konsultacje te zakończą się w maju, dlatego projekt nie trafi do Sejmu w tym miesiącu.

"Przed wakacjami chciałabym, żeby ta ustawa została procedowana w Sejmie i w Senacie. Robię wszystko, co możliwe, żeby tak się właśnie stało" - powiedziała wiceszefowa resortu klimatu i środowiska.

Zaznaczyła, że resort czeka na uwagi strony społecznej. "Musimy zobaczyć, ile tych zgłoszeń będzie. Odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe. Wiele zależy od tego, jakie to będą uwagi (...) i czy oczywiście Marszałek Sejmu przyjmie to w trybie pilnym" - powiedziała Sowińska. Przyznała, że dokładny termin rozpoczęcia procedowania projektu zależy też m.in. od liczby uwag.

Dodała, że trwają także prace nad projektem edukacyjnym, aby informacje o systemie kaucyjnym dotarły do szerszej publiczności. "Żeby każdy konsument, każda konsumentka wiedzieli jak, co, gdzie mają oddać i w jakiej formie. Pracujemy również nad nowym logotypem systemu kaucyjnego (...)" - wskazała Sowińska.

Zgodnie z obecnym kształtem przepisów system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Nowe przepisy zakładają, że obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie wprowadzony w życie od początku 2026 r., a opakowań po pozostałych napojach od początku 2025 r.

bpk/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.