Nowoczesna technologia może być bardziej zielona i zmniejszyć ślad węglowy

zk

25.05.2021 09:17 Źródło: Własne
Strona główna Odpady, Recykling Nowoczesna technologia może być bardziej zielona i zmniejszyć ślad węglowy

Partnerzy portalu

Nowoczesna technologia może być bardziej zielona i zmniejszyć ślad węglowy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Jeszcze kilka dekad temu, technologie, które aktualnie są powszechnie dostępne w większości gospodarstw domowych, były niewyobrażalne. Chociaż umożliwiają one pracę, komunikację czy zapewniają zupełnie nowy wymiar codziennych zajęć i rozrywki, to nie pozostaje to bez kosztu dla środowiska.

Trzeba tu wspomnieć  o kosztach związanych z pozyskaniem surowców, ich przetworzeniem, budową urządzeń czy łańcuchem dostaw, a to tylko niektóre z głównych punktów.  W późniejszych etapach należy doliczyć obsługę i ich utylizację.
Na szczęście istnieją sposoby na zoptymalizowanie ich wydajności, w taki sposób, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, ale też bez uszczerbku w ich użytkowaniu.  

1. Mała rzecz a różnica ogromna: całkowicie wyłącz urządzenia
Pod koniec dnia, gdy kładziesz się spać lub jeśli wychodzisz z domu na dłuższy czas, wyłącz wszystkie domowe urządzenia elektroniczne, aby oszczędzać energię, zamiast pozostawiać je w trybie czuwania.

Duży wpływ

Mimo że wiele telewizorów, komputerów i konsol do gier ma tryb standby, nadal czerpie moc. Aktualnie pobór jest znacznie mniejszy niż kiedyś. Ale nadal przyczynia się to do zużycia aż około 23 proc. energii w przeciętnym gospodarstwie domowym. Można tego uniknąć całkowicie wyłączając urządzenia i / lub odłączając je z kontaktu. Można to zadanie uprościć, stosując listwy zasilające, które sterują wieloma urządzeniami naraz lub timerów, które robią to automatycznie.  

2. Mała rzecz: nie wymieniaj telefonu
Czy aby na pewno potrzeba posiadania nowego modelu komórki jest pierwszorzędną potrzebą? Dobrze jest wydłużać żywotność urządzeń. Ponieważ zmniejsza to użycie surowców.

Duży wpływ

Wyprodukowanie smartfona wymaga użycia prawie 10 razy więcej metali szlachetnych niż w przypadku komputera stacjonarnego czy laptopa. Niestety proces ich przetworzenia sprawia, że ​​smartfony są szczególnie wysokoemisyjne. To dlatego a 85 proc. emisji dwutlenku węgla z tego produktu ma miejsce przed jego sprzedażą. To dobry powód zerwać z typowym nawykiem kupowania nowego telefonu co dwa lata i wykorzystać swój model do granic możliwości.   

3. Mała rzecz: Pozbądź się drukarki
Czy można żyć bez drukarki? Wiele osób korzysta z plików elektronicznych, a z drukowania tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Przyczynia się to do zmniejszenia wycinki lasów.

Duży wpływ

Każdego roku Amerykanie zużywają około 308 kilogramów papieru na osobę, co po przeliczeniu daje  około siedmiu drzew. Szybkim sposobem ograniczenia zużycia papieru jest pozbycie się domowej drukarki. Wiele dokumentów ma formę elektroniczną i w takiej jest przechowywane, nie ma sensu trzymać drukarki w domu do okazjonalnego użytku.   

4. Mała rzecz: wyłącz kamerę podczas konferencji
Wyłączając podczas konferencji kamerę, można zmniejszyć ślad węglowy spotkania nawet o 96%.

Duży wpływ

Nowe badania przeprowadzone przez MIT, Purdue i Yale wykazały, że jedna godzina wideokonferencji emituje od 150 do 1000 gramów dwutlenku węgla. Dla porównania samochód wytwarza około 8887 gramów CO2 ze spalenia prawie 4 litrów benzyny. MIT twierdzi, że jedna godzina wymaga również do 2,3 litra wody Jeśli wymagane jest połączenie wideo, można zmniejszy wpływ, używając standardowej rozdzielczości zamiast HD.  

5. Mała rzecz: akumulator zamiast jednorazowych baterii
Do artykułów gospodarstwa domowego o dużym zużyciu energii, takich jak latarki, aparaty fotograficzne i zabawki dla dzieci, najlepiej nadają się zasilanie akumulatorowe, zamiast jednorazowych baterii.

Duży wpływ

Produkcja baterii generuje ogromny ślad węglowy. Jedno z badań wykazało, że „do wyprodukowania baterii alkalicznej potrzeba ponad 100 razy więcej energii, niż tej, która jest dostępna w fazie jej użytkowania. Przejście na baterie akumulatorowe to jeden ze sposobów poprawy tego stanu rzeczy, szczególnie w przypadku często używanych artykułów gospodarstwa domowego o dużym zapotrzebowaniu na energię.


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.