Usuwanie rogów nosorożcom sposobem na ograniczenie kłusownictwa

Usuwanie rogów nosorożcom sposobem na ograniczenie kłusownictwa - ZielonaGospodarka.pl
04.08.2024 21:18
Strona główna Klimat, Edukacja Usuwanie rogów nosorożcom sposobem na ograniczenie kłusownictwa

Partnerzy portalu

Usuwanie rogów nosorożcom sposobem na ograniczenie kłusownictwa - ZielonaGospodarka.pl

Kłusownictwo nosorożców spadło w Republice Południowej Afryki dzięki usuwaniu im rogów - oznajmił minister leśnictwa, rybołówstwa i środowiska tego kraju, Dion George.

George powiedział, że w maju i czerwcu zgłoszono odpowiednio 21 i 22 kłusownicze odstrzały nosorożców w całym kraju, podczas gdy w 2023 r., w maju zastrzelono 42, a w czerwcu - 34 nosorożce.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. w RPA padło ofiarą kłusownictwa 229 nosorożców, z czego 191 zostało zabitych na terenach objętych ochroną przez państwo, a 38 - w prywatnych rezerwatach lub na farmach. W tym samym czasie w ubiegłym roku kłusownicy zastrzelili 231 nosorożców.

Minister uznał, że ta zmniejszona strata była spowodowana usuwaniem rogów nosorożcom w prowincji KwaZulu-Natal, a konkretnie w parku Hluhluwe iMfolozi, gdzie od kwietnia 2024 r. poddano zabiegowi ponad 1000 nosorożców. A właśnie w tej wschodniej prowincji dochodzi do największej liczby nielegalnych polowań.

W RPA żyje 16 056 nosorożców, w tym 2 065 czarnych i 13 991 białych. „Liczby te są porównywalne z szacunkami na koniec 2021 r., kiedy w kraju było 2 056 czarnych i 12 968 białych nosorożców. W 2023 r. w Republice Południowej Afryki było o 1 032 nosorożców więcej niż w 2021 r., pomimo kłusownictwa; w 2022 i 2023 r. odpowiednio 2,9 proc. i 3,2 proc. nosorożców w Republice Południowej Afryki padło ofiarą kłusownictwa” – powiedział minister.

Południowoafrykański kraj próbuje różnych sposobów, by chronić nosorożce. Również w tym roku rozpoczął program wstrzykiwania w rogi tych zwierząt substancji radioaktywnej, która jest wykrywana na przejściach granicznych przy próbie wywozu rogów z kraju.

Nielegalny odstrzał nosorożców napędzany jest popytem z Azji, gdzie rogi są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ze względu na ich domniemane działanie lecznicze.

Z Monrovii Tadeusz Brzozowski (PAP)

tebe/ mal/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.