Wiceszefowa MKiŚ: zabezpieczenia na wschodniej granicy powinny uwzględniać bezpieczeństwo zwierząt

Wiceszefowa MKiŚ: zabezpieczenia na wschodniej granicy powinny uwzględniać bezpieczeństwo zwierząt - ZielonaGospodarka.pl
28.05.2024 08:52
Strona główna Klimat, Edukacja Wiceszefowa MKiŚ: zabezpieczenia na wschodniej granicy powinny uwzględniać bezpieczeństwo zwierząt

Partnerzy portalu

Wiceszefowa MKiŚ: zabezpieczenia na wschodniej granicy powinny uwzględniać bezpieczeństwo zwierząt - ZielonaGospodarka.pl

Resort klimatu i środowiska zwróci się do innych ministerstw, by przy projektowaniu zabezpieczeń wschodniej granicy uwzględnić bezpieczeństwo zwierząt - mówiła w poniedziałek w Studiu PAP wiceszefowa MKiŚ Urszula Zielińska.

"To jest jeden z najcenniejszych obszarów ekologicznych w Polsce. Puszcza Białowieska jest dziś przecięta zasiekami z drutu, który w wielu miejscach nie jest osłonięty. Ani ludzie, ani zwierzęta nie są chronieni przed tym drutem. I tam dochodzi do dantejskich scen" - przekonywała w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska (KO, Zieloni) odnosząc się do planowanych zmian na wschodniej granicy.

Jak zapowiedziała, będzie się zwracać do innych ministerstw z wnioskiem o uwzględnienie bezpieczeństwa na granicy ludzi i zwierząt.

"Ten płot, ta zapora pod wieloma względami nie działa i musi być poprawiony. Będę namawiać MSWiA, aby uwzględnić te wszystkie aspekty - od humanitarnych po prozwierzęce - i żeby tam nie dochodziło do nieszczęść" - powiedziała. "Zdjęcia zwierząt, które są rozorane tym drutem są naprawdę straszne" - zaznaczyła Zielińska.

Pytana, co w pierwszej kolejności powinno się zmienić, wiceminister zwróciła uwagę, iż konieczne jest zabezpieczenie tzw. drutu żyletkowego. "Te niczym nie osłonięte zasieki z drutu żyletkowego, one powinny być co najmniej osłonięte siatką" - powiedziała.

Przypomniała, że w sprawie bezpieczeństwa zwierząt apelowała jeszcze za poprzedniej kadencji parlamentu do rządu Zjednoczonej Prawicy. Dodała, że apel w tej sprawie został wysłuchany, ale częściowo.

"Apelowaliśmy o przejścia dla zwierząt. One się pojawiły. Niestety są one dysfunkcjonalne. One są małe, jest ich niewiele i mam wątpliwości, czy one w jakikolwiek sposób funkcjonują" - mówiła wiceminister.

W poniedziałek kierownictwo MON i Sztabu Generalnego przedstawiło elementy programu "Tarcza Wschód". Program ma zostać zrealizowany do 2028 roku i kosztować ok. 10 mld zł.

Narodowy Plan Obrony i Odstraszania "Tarcza Wschód" to program zapowiedziany przez premiera Donalda Tuska w ub. tygodniu. Szef rządu tłumaczył, że chodzi przede wszystkim o budowę różnego rodzaju infrastruktury wojskowej, która z jednej strony ma zwiększyć możliwości Wojska Polskiego - np. poprzez poprawę logistyki czy systemów rozpoznawczych, a z drugiej maksymalnie utrudnić działania potencjalnemu agresorowi - poprzez budowę różnego rodzaju zapór i umocnień, a także np. tworzenie gęstych lasów i bagien ograniczających mobilność.

autor: Jarema Jamrożek

jam/ mick/ amac/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.