Vestas nie zwalnia tempa i pozyskuje kolejne zamówienia dla farm wiatrowych z całego świata

04.10.2023 09:36 Źródło: Vestas
Strona główna Energetyka, OZE Vestas nie zwalnia tempa i pozyskuje kolejne zamówienia dla farm wiatrowych z całego świata

Partnerzy portalu

Vestas nie zwalnia tempa i pozyskuje kolejne zamówienia dla farm wiatrowych z całego świata - ZielonaGospodarka.pl

Pochodząca z Danii czołowa firma zajmująca się energetyką wiatrową tylko 29 września bierze zlecenia związane z usługami dla energetyki wiatrowej w kilku krajach. W związku z tym zaopatrzy je w najnowsze rozwiązania odnośnie sprzedaży, instalacji i serwisu turbin wiatrowych. Dąży tu do utrzymania swojej wieloletniej pozycji lidera i partnera dla inwestycji w zeroemisyjne źródła energii.

Od ponad 20 lat Vestas udoskonala swoje produkty, do których należą m.in. platformy VCS. Przedsiębiorstwo ma swoje oddziały w większości krajów europejskich, w tym dwa w Polsce, a także na pozostałych kontynentach, zatrudniając blisko 30 tys. pracowników.

Japońska umowa


Vestas pozyskał zamówienie o mocy 38 MW od Toda Corporation dla farmy wiatrowej Iwaki Miwa w prefekturze Fukushima w Japonii. Farma wiatrowa, której właścicielem jest JR East Energy Development Co., Ltd., zostanie zbudowana przez Toda Corporation i będzie wyposażona w dziewięć turbin wiatrowych V117-4,2 MW. W ramach umowy zapewni na 20 lat gwarancję w ramach umowy serwisowej Active Output Management 5000 (AOM 5000) dla farmy wiatrowej, aby zapewnić optymalną wydajność i długoterminową pewność biznesową dla klienta.

- Cieszymy się, że możemy ponownie współpracować z Toda Corporation i JR East Energy Development oraz dostarczać nasze rozwiązania w zakresie energii wiatrowej dla tego projektu. Pozostajemy zaangażowani w realizację japońskiego celu neutralności węglowej poprzez nasze wiodące w branży rozwiązania w zakresie energii wiatrowej i silne partnerstwo z naszymi klientami - powiedział Purvin Patel, prezes Vestas Asia Pacific.

Dostawa turbin rozpocznie się w pierwszym kwartale 2026 roku, a ich uruchomienie zaplanowano na 2026 rok.

Współpraca z niemieckim partnerem


Firma pozyskała tego samego dnia także zamówienie od Bürgerwind Beuchte, części Ebert Erneuerbare Energien Unternehmensgruppe, na budowę parku wiatrowego Beuchte w Dolnej Saksonii w Niemczech. W jego ramach zapewni dziesięć turbin wiatrowych V162-6,2 MW. Duńskie przedsiębiorstwo będzie także odpowiadać za dostawę, montaż i uruchomienie turbin. Po zakończeniu prac Vestas będzie zajmować się ich konserwacją w ramach 25-letniej umowy AOM 5000, mającej na celu zapewnienie optymalnej wydajności aktywów.

- Jesteśmy wdzięczni za zaufanie Bürgerwind Beuchte do wiodącej w branży platformy EnVentus. Turbina wiatrowa V162-6,2 MW okazała się idealnym wyborem dla tego przypadku biznesowego, a nasz zespół jest bardzo zmotywowany do rozpoczęcia pracy nad tym projektem - powiedział Jens Kück, Senior Vice President Sales Onshore na Europę Północną i Środkową w Vestas.

- Po kilku latach planowania cieszymy się, że możemy zrealizować ten duży projekt z naszym wieloletnim partnerem Vestas w tym miejscu, które nie było proste pod względem przepisów dotyczących ochrony środowiska. Bardzo dziękuję całemu zespołowi za niesamowitą wydajność - zaznaczył Tim Ebert, dyrektor generalny Ebert Erneuerbare Energien Unternehmensgruppe.

Miejsce realizacji projektu znajduje się w Dolnej Saksonii, na północny wschód od Goslar. Dostawa turbin rozpocznie się w II kwartale 2024 roku, a ich uruchomienie zaplanowano na IV kwartał tego samego roku.

Tureckie partnerstwo


Sanko Holding złożyło zamówienie o mocy 25 MW dla parku wiatrowego Akyel, który ma być zlokalizowany w regionie Karaman w Turcji. Kontrakt obejmuje dostawę i instalację czterech turbin wiatrowych V162-6,2 MW, a także 10-letnią umowę serwisową Active Output Management 4000 (AOM 4000).

- Chciałbym podziękować Sanko Holding za zaufanie do platformy EnVentus firmy Vestas. Do tej pory podpisaliśmy ponad 150 MW zamówień na EnVentus w Turcji, co pokazuje przydatność modułowej technologii Vestas na rynku tureckim - zaznaczył dyrektor generalny Vestas Türkiye, Levent Ishak.

Vestas zainstalował pierwszą turbinę wiatrową w Turcji w 1984 roku i od tego czasu dostarczył do kraju ponad 2 GW mocy wiatrowej.

- Vestas był nieocenionym partnerem w naszym dążeniu do zrównoważonego rozwoju energetycznego. Dziś świętujemy podpisanie umowy o zwiększeniu mocy farmy wiatrowej o mocy 25 MW, która uzupełnia naszą istniejącą farmę wiatrową o mocy 50 MW. W tym miesiącu z dumą zintegrowaliśmy elektrownię słoneczną o mocy 50 MW jako system hybrydowy z naszą farmą wiatrową Akyel, zwiększając naszą całkowitą moc do 100 MW. Wraz z najnowszą rozbudową mocy wiatrowej, nasz zakład w Akyel osiągnie 125 MW. Patrząc w przyszłość, Sanko Energy jest zaangażowane w realizację śmiałej wizji: podwojenia naszej obecnej mocy zainstalowanej 1000 MW w ciągu następnej dekady. Naszym głównym celem pozostanie wykorzystanie mocy wiatru i energii słonecznej. Jesteśmy przekonani, że Vestas będzie nadal odgrywał kluczową rolę w naszym rozwoju, dziś i w przyszłości - powiedział Hakan Yıldırım, prezes Sanko Energy.

Dostawa turbiny planowana, podobnie jak w Niemczech, jest planowana na I poł. 2024 roku, a jej uruchomienie na IV kwartał tego samego roku.

Włoskie przedsięwzięcie


Kolejne zamówienie, jakie zdobył Vestas, dotyczyło farmy wiatrowej o mocy 76 MW, zlokalizowanej we Włoszech. Kontrakt obejmuje dostawę i instalację 18 turbin wiatrowych V150-4,2 MW, a także 10-letnią umowę serwisową AOM 5000. Firma nie ujawniła, dla kogo realizuje to zlecenie oraz gdzie dokładnie, niemniej dostawa turbin ma odbyć się w I kwartale przyszłego roku, a ich uruchomienie pod jego koniec.

To kolejne zamówienie firmy na ziemi włoskiej, która działa tam od 1991 roku, wzmacniając jej pozycję jako lidera w krajowym sektorze energetyki wiatrowej, w którym od 1991 roku zainstalowała ponad 5,1 GW.

Amerykański projekt


Do największych zamówień zalicza się zapewnienie 20 turbin wiatrowych V150-4,5 MW dla klienta w USA, co ma zapewnić na farmie wiatrowej moc nawet 90 MW. Tak jak w przypadku Włoch, tutaj też nie jest znany zamawiający, jak i miejsce realizacji zlecenia. Tradycyjnie też obok dostawy wyposażenia umowa odnośnie instalacji i serwisu turbin, zapewniając optymalną wydajność przedsięwzięcia.

W ciągu ostatnich pięciu lat Vestas na terenie USA zmodernizował projekty farm wiatrowych o mocy 1 GW. Kraj wciąż dopiero rozwija swój potencjał energetyki wiatrowej. Dostawy są zaplanowane na II kwartał 2024 roku, a uruchomienie, jak w przypadku pozostałych państw, na IV kwartał tego samego roku.

Tak duża liczba umów zawartych w końcówce września tego roku zapełnia portfel zamówień duńskiego giganta, zapewniając ogrom realizacji w przyszłym roku. Jeśli zostaną one zrealizowane zgodnie z planem, końcówka przyszłego roku ma zapewnić otwarcie wielu nowych farm wiatrowych, dostarczających dziesiątki MW zielonej energii poszczególnym państwom.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.