GEOFUSION
Energetyka, OZE

Polskie społeczności energetyczne zawiązują wspólny front

Zielona transformacja energetyczna to jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. W Polsce, gdzie tradycyjnie dominowały duże przedsiębiorstwa energetyczne, coraz bardziej odczuwalna jest potrzeba oddolnych inicjatyw energetycznych. Taką rolę odgrywają spółdzielnie energetyczne. Jest ich coraz więcej, a spółdzielczynie i spółdzielcy chcą wywierać jak największy wpływ na krajową energetykę. W tym celu powołali pierwszą ogólnopolską koalicję społeczności energetycznych: Związek Rewizyjny SERC.

21.06.2024, 14:25
Klimat, Edukacja

Rozmowy o Wiśle – dwa spotkania i wiele punktów widzenia

Akcja Wspólnie dla Wisły ma na celu zwrócenie uwagi na pilną potrzebę podjęcia szerokiej i merytorycznej dyskusji oraz konkretnych i natychmiastowych działań ochrony i ograniczenia zrzutów zanieczyszczeń do polskich rzek. W szczególności Wisły.

21.06.2024, 13:55
Energetyka, OZE

Pierwszy na świecie ośrodek testowania łopat turbinowych

Firma AkzoNobel w zakładzie w Felling w Wielkiej Brytanii otworzyła niedawno ośrodek testowania łopat turbin wiatrowych. Jest on w stanie przeprowadzać symulacje z prędkością o połowę mniejszą od prędkości dźwięku.

21.06.2024, 13:27
Energetyka, OZE

Węgry poparły 14. pakiet sankcji wobec Rosji za ustępstwa w kwestii elektrowni jądrowej

Rząd premiera Węgier Viktora Orbana zgodził się na 14. pakiet sankcji wobec Rosji w zamian za brak środków zagrażających rozbudowie przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksu – powiadomiła węgierska redakcja Radia Wolna Europa.

21.06.2024, 13:16
Energetyka, OZE

Projekt HySPARK z certyfikatem Mission Innovation i Clean Hydrogen Partnership

Międzynarodowy projekt HySPARK, realizowany przez ORLEN i konsorcjum 17 partnerów, otrzymał certyfikat Mission Innovation i Clean Hydrogen Partnership. Projekt, powołany w ramach działalności Mazowieckiej Doliny Wodorowej, zakłada między innymi testy pojazdów wodorowych na lotnisku Chopina, autobusów wodorowych w Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz ciągników wodorowych w usługach logistycznych ORLEN Transport.

21.06.2024, 13:06
Odpady, Recykling

Prezes UOKiK wydał dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego, który ruszy w 2025 r. - poinformował Urząd. Dodał, że pierwsza decyzja dotyczy transakcji z udziałem producentów napojów bezalkoholowych, a druga - producentów piwa.

21.06.2024, 12:58
Klimat, Edukacja

1 lipca poznamy zwycięzcę plebiscytu Drzewo Roku

1 lipca ogłoszony zostanie zwycięzca 14. edycji internetowego konkursu Drzewo Roku – podali w piątek ekolodzy z Klubu Gaja. O to miano ubiega się 16 kandydatów. Do końca czerwca można jeszcze głosować. Na prowadzeniu teraz są buk i platan z Dolnego Śląska.

21.06.2024, 12:46
Energetyka, OZE

Beny zachwyca uczestników targów Intersolar Europe swoimi kompleksowymi rozwiązaniami solarnymi

Podczas targów Intersolar Europe, odbywających się w dniach 19-21 czerwca 2024 r., firma Beny zaprezentowała swoje inteligentne rozwiązania energetyczne ze swoją podmarką EVB, ukierunkowaną na ładowanie pojazdów elektrycznych i PVB, marką skoncentrowaną na mikroenergetyce i magazynowaniu energii. Firma również była gospodarzem wydarzeń takich jak ceremonia wręczenia certyfikatów TÜV Rheinland i wydarzenie, podczas którego rozdawano upominki, które spotkały się z entuzjastycznym odbiorem uczestników.

21.06.2024, 11:26
Transport, Elektromobilność

Solaris z kontraktami na 88 elektrycznych autobusów do Szwecji

W ostatnich tygodniach Solaris zdobył zamówienia na autobusy elektryczne na rynku szwedzkim. Nobina, wiodący operator transportu publicznego w Szwecji, zdecydował się na zakup łącznie 88 autobusów elektrycznych Solaris dla oddziałów obsługujących trzy regiony: Skåne, Värmland i Malmö. Zamówienia obejmują dostawę dwóch modeli: przegubowych Urbino 18 electric, a także Urbino 15 LE electric – autobusu zaprojektowanego z myślą o skandynawskim rynku, mogącego obsługiwać także trasy międzymiastowe.

21.06.2024, 10:57
Energetyka, OZE

Energia przyciąga pieniądz. Świat zwiększa inwestycje w energetykę

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że globalne inwestycje w czystą energię mają osiągnąć prawie dwukrotność kwoty wydawanej na paliwa kopalne. Mimo szerokich działań mających na celu dekarbonizację sektora energetycznego, inwestycje w sektor paliw kopalnych wzrosną o 7 procent.

21.06.2024, 10:24
Ekokonsult
ase_390x150_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.