Zrównoważona transformacja w sektorze life sciences kluczowa dla przyszłości branży

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Zrównoważona transformacja w sektorze life sciences kluczowa dla przyszłości branży

Partnerzy portalu

Zrównoważona transformacja w sektorze life sciences kluczowa dla przyszłości branży - ZielonaGospodarka.pl

Branża life sciences stoi przed wyzwaniem dostosowania się do wymogów ESG, które stają się nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju. W obliczu globalnych zmian klimatycznych, rosnącego zapotrzebowania na zasoby oraz konieczności zapewnienia dostępu do innowacyjnych terapii, sektor ten musi podjąć zdecydowane działania. Z raportu KPMG pt. „Unravelling Sustainable Business Transformation in Life Sciences” wynika, że 79% firm z sektora planuje zwiększenie inwestycji w zrównoważony rozwój w ciągu najbliższych trzech lat, z czego 28% deklaruje znaczący wzrost wydatków.

Zmiany klimatyczne, rosnące zapotrzebowanie na wodę oraz wyzwania związane z dostępnością terapii to tylko niektóre z problemów, z którymi musi zmierzyć się branża life sciences. Wprowadzenie rozwiązań cyrkularnych, rozwój sztucznej inteligencji oraz systemowa współpraca między organizacjami stają się kluczowe dla przetrwania i rozwoju w tym dynamicznie zmieniającym się środowisku. Szacuje się, że system ochrony zdrowia z uwzględnieniem branży life sciences odpowiada dziś za 4,4% globalnych emisji dwutlenku węgla.

Wczesne wdrożenie zrównoważonych rozwiązań może przynieść firmom liczne korzyści, w tym dostęp do zielonych subsydiów, które będą stopniowo maleć wraz z popularyzacją nowych standardów. Z raportu KPMG pt. „Unravelling Sustainable Business Transformation in Life Sciences” wynika, że liderzy ESG mogą osiągać nawet 2,5-krotnie wyższe zyski przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i umorzeń (EBIDTA) w porównaniu do firm pozostających w tyle w kwestii raportowania ESG. Co więcej, aż 53% respondentów z sektora life sciences uważa zmianę podejścia do ESG za kluczową dla przetrwania ich organizacji, 79% planuje zwiększenie inwestycji w tym zakresie w najbliższych trzech latach, z czego 28% deklaruje znaczący wzrost wydatków.

Sektor life sciences w Polsce ma szansę odegrać kluczową rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju, wykraczając poza standardowe wymogi ESG. Firmy, które podejmują działania na rzecz redukcji śladu węglowego oraz racjonalnego zarządzania zasobami naturalnymi, nie tylko zyskują zaufanie inwestorów i konsumentów, ale również budują swoją pozycję jako liderzy w branży. Inwestując w innowacje i transparentność, organizacje mogą wzmocnić swoje relacje z interesariuszami oraz lepiej przygotować się na przyszłe wyzwania, takie jak zmiany regulacyjne czy rosnące oczekiwania społeczne. W ten sposób, sektor life sciences nie tylko odpowiada na aktualne potrzeby, ale także kształtuje przyszłość opartą na odpowiedzialności i zrównoważonym rozwoju – mówi Sabina Sampławska, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora life sciences, KPMG w Polsce.

Ambitne cele klimatyczne w sektorze life sciences inspirują do działania – za przykład posłużyć może cel net zero angielskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) do roku 2045, uwzględniający nie tylko samą organizację, ale również jej łańcuch dostaw. Podobne cele stawiają sobie również globalni gracze. Oczekiwania interesariuszy i wymogi regulacyjne Unii Europejskiej nie ominą działających w tym sektorze przedsiębiorstw w Polsce – tym bardziej, że mierzyć się muszą z własnymi, szczególnymi wyzwaniami. Ich przykładami może być miks energetyczny, generujący często wyższy ślad węglowy działalności gospodarczej w porównaniu do innych krajów Europy czy ograniczone zasoby wodne w naszym kraju. To ważne, by sektor zmieniał swoje modele biznesowe, co pozwoli na minimalizację związanych ze zmianą klimatu ryzyk – w tym zdrowotnych, takich jak zagrożenia związane z upałami i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi czy zmianą zasięgu występowania chorób, do tej pory ograniczających się do rejonów tropikalnych – mówi Justyna Wysocka-Golec, Partner Associate w Dziale Consultingu, Liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności, KPMG w Polsce.

Branża life sciences stoi przed wyzwaniem przeprowadzenia zrównoważonej transformacji, która nie tylko pomoże w walce z globalnymi problemami, ale także otworzy nowe możliwości rozwoju. Wdrażanie strategii ESG jest nie tylko koniecznością, ale także szansą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Firmy, które priorytetowo traktują zrównoważony rozwój, mogą liczyć na wsparcie finansowe oraz na długofalowe korzyści biznesowe.

Z pełną treścią raportu „Unravelling Sustainable Business Transformation in Life Sciences” można zapoznać się na stronie: kpmg.com

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.