Eko-Operator czwartym operatorem systemu kaucyjnego

Eko-Operator czwartym operatorem systemu kaucyjnego - ZielonaGospodarka.pl
06.09.2024 09:39
Strona główna Odpady, Recykling Eko-Operator czwartym operatorem systemu kaucyjnego

Partnerzy portalu

Eko-Operator czwartym operatorem systemu kaucyjnego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Minister Klimatu i Środowiska wydał zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego dla czwartego operatora - firmy Eko-Operator - poinformowało ministerstwo klimatu.

"Decyzja taka umożliwia wskazanemu operatorowi utworzenie systemu dla wprowadzających na rynek opakowania objęte kaucją i jej zwrot użytkownikom końcowym" - wyjaśniło MKiŚ w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa.

Wcześniej resort wydał pozwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego firmom Zwrotka, Polka oraz OK Operator System.

Po stworzeniu systemu kaucyjnego pobierana będzie kaucja od każdego napoju w opakowaniu wprowadzonego na rynek objętego systemem kaucyjnym. Zwrot tej kaucji użytkownikowi końcowemu będzie następował również za pomocą systemu, bez konieczności okazywania paragonu nabycia napoju.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Ministerstwo poinformowało 19 lipca, że zdecydowało o wydłużeniu okresu działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła do końca 2026 r.

wkr/ mmu/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.52 $ baryłka  -1,97% 28.06.2026 07:05
 Cyna 50075 $ tona 1,11% 28.06.2026 07:05
 Cynk 3431 $ tona -0,16% 28.06.2026 07:05
 Aluminium 3131 $ tona -0,57% 28.06.2026 07:05
 Pallad 1213.75 $ uncja  2,17% 28.06.2026 07:05
 Platyna 1614.4 $ uncja  1,10% 28.06.2026 07:05
 Srebro 59.16 $ uncja  2,19% 28.06.2026 07:05
 Złoto 4103.9 $ uncja  1,54% 28.06.2026 07:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.