Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni

zk

17.06.2021 12:59 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni

Partnerzy portalu

Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Istock

Mieszkańcy podwrocławskich miejscowości oraz wrocławianie protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni, w której energię pozyskiwano by ze spalania odpadów. Obiekt miałby powstać przy granicy Wrocławia na styku z dwoma gminami: Wisznia Mała i Długołęka.

11 maja tego roku firma Fortum poinformowała, że rozważa budowę elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Jako ewentualną lokalizację wskazano teren inwestycyjny w gminie Wisznia Mała przy granicy z Wrocławiem i gminą Długołęka.

– Instalacja mogłaby powstać pod Wrocławiem, u zbiegu dróg S8 i DK 98, na obszarze tzw. obrębu Biskupice. Jest to teren oddalony od zabudowań mieszkalnych, a jednocześnie zapewniający sprawny dojazd. Ze względu na niewielką odległość (ok. 5 km) od wrocławskiej sieci ciepłowniczej, możliwe będzie przyłączenie do niej nowej instalacji – napisano w komunikacie.

– Projekt EC OdNova jest na etapie przygotowawczym, a decyzja o realizacji inwestycji będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, ofert od kluczowych dostawców oraz po przeprowadzeniu działań informacyjno-konsultacyjnych – mówił cytowany w komunikacie dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum Piotr Górnik.

Jak podano, Fortum przewiduje, że rozpoczęcie budowy może nastąpić w 2023 roku, a uruchomienie obiektu w 2025 roku. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt mogłaby produkować ciepło wystarczające dla ok. 30 tys. mieszkańców.

Po tych informacjach rozpoczęły się protesty mieszkańców, ekologów i aktywistów przeciwko tej inwestycji. Zawiązała się "Inicjatywa Stop wrocławskiej spalarni", kilkudziesięciu naukowców podpisało wspólny list, krytykujący taką lokalizację inwestycji.

– Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasze Pawłowice i Ramiszów oraz mieszkańcami obszaru, gdzie miałaby się znajdować spalarnia, apelujemy do władz Wrocławia oraz gminy Wisznia Mała o wstrzymanie tej inwestycji. Projekt wymaga przejrzystych konsultacji społecznych, które uwzględnią mieszkańców, ekspertów w dziedzinie środowiska oraz przedstawicieli władz i firmy Fortum – napisano w stanowisku Wrocławskiego Koła Partii Zieloni.

Wójt gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki zaapelował do firmy Fortum o wycofanie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Samorząd ma czas na wydanie tej decyzji do maja 2022 roku.

– Mając na uwadze wyrażane obecnie obawy chcę podkreślić, iż jako wójt gminy zobowiązany jestem przede wszystkim do stania na straży interesów lokalnej wspólnoty samorządowej. Chciałbym wyrazić tym samym poparcie dla sprzeciwu mieszkańców Gminy Wisznia Mała wobec budowy elektrociepłowni w Biskupicach i jednocześnie wesprzeć tych, którzy już teraz protestują przeciwko inwestycji firmy Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. Świadom opinii lokalnej społeczności wyrażam swój sprzeciw i apeluję do firmy Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. o wycofanie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – czytamy w oświadczeniu wójta.

Zapewnił jednocześnie, iż w przypadku kontynuowania procedury administracyjnej, ocena oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie przeprowadzona przez urząd z należytą starannością i transparentnością, w szczególności poprzez zapewnienie szerokiego udziału społeczeństwa w postępowaniu.

Wójt przypomniał, że zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, gdzie może powstać spalarnia, nie została zainicjowana celem realizacji elektrociepłowni, ale szeroko pojętej działalności gospodarczej.

Chociaż inwestycja miałaby być zrealizowana poza granicami Wrocławia aktywiści i protestujący mieszkańcy oczekują ze strony prezydenta Jacka Sutryka deklaracji, iż miasto nie będzie kupować energii z tego źródła. Ich zdaniem, w ten sposób inwestycja nie miałaby racji bytu.

Prezydent w swoim oświadczeniu ocenił, że inwestowanie wbrew woli mieszkańców, którzy sąsiadować mieliby z instalacją uważa za niewłaściwe.

– To wprost brak poszanowania tych, których głos powinien być w tej sprawie decydujący – napisał Sutryk.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.