Wyspy energetyczne: kamień milowy - Dania i Niemcy z pierwszą prawnie wiążącą umową w zakresie wspólnego projektu morskiej energii odnawialnej w UE

zk

04.06.2023 22:12
Strona główna Energetyka, OZE Wyspy energetyczne: kamień milowy - Dania i Niemcy z pierwszą prawnie wiążącą umową w zakresie wspólnego projektu morskiej energii odnawialnej w UE

Partnerzy portalu

Wyspy energetyczne: kamień milowy - Dania i Niemcy z pierwszą prawnie wiążącą umową w zakresie wspólnego projektu morskiej energii odnawialnej w UE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. BEI/Energinet

Niemiecki federalny minister gospodarki i działań w obszarze klimatu, Robert Habeck, oraz duński minister ds. klimatu, energii i usług komunalnych, Lars Aagaard, podpisali umowę dotyczącą wyspy energetycznej Bornholm, która jest zlokalizowana na Morzu Bałtyckim. Jest to pierwsza w Europie prawnie wiążąca umowa o współpracy w zakresie wspólnego projektu energii morskiej na mocy dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Nowa dyrektywa UE w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED), uzgodniona przez państwa członkowskie w marcu, obejmuje również projekty transgraniczne i w tym zakresie wymaga od każdego państwa członkowskiego opracowania prawnie wiążących ram.

Dania i Niemcy spełniły ten wymóg dzięki podpisanej umowie międzyrządowej.

Umowa między dwoma krajami reguluje podział docelowych ilości energii odnawialnej z Bornholm Energy Island i zaliczanie mocy do niemieckich celów zgodnie z krajową ustawą o odnawialnych źródłach energii (EEG) oraz do niemieckiego i duńskiego wkładu w realizację celu UE zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Wyspa energetyczna Bornholm, zlokalizowana w duńskim regionie Morza Bałtyckiego, ułatwi podłączenie co najmniej 3 GW mocy morskiej energetyki wiatrowej do sieci do początku przyszłej dekady. Energia elektryczna będzie następnie przesyłana za pośrednictwem nowych połączeń sieciowych do Niemiec (2 GW) i na duński ląd (1,2 GW).

Operatorzy systemów przesyłowych (OSP) 50Hertz i Energinet uzgodnili z góry, że każdy z nich przejmie połowę kosztów infrastruktury projektu. W zamian operatorzy systemów przesyłowych będą dzielić się wpływami z ograniczeń przesyłowych z odpowiednich linii do Niemiec i Danii, a każdy z nich otrzyma na własność interkonektor z odpowiednim terytorium.

CZYTAJ: DNV publikuje pierwsze na świecie wytyczne certyfikacyjne dla polskich morskich farm wiatrowych i wysp energetycznych

W komunikacie prasowym wydanym 1 czerwca niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Klimatu stwierdziło, że prawnie wiążąca umowa jest kamieniem węgielnym dla wdrożenia Bornholm Energy Island oraz określa ten projekt kamieniem milowym dla konkretnej realizacji deklaracji przywódców państw i rządów krajów Morza Północnego z Esbjerg w 2022 roku i Ostendy z 2023 roku.

Duński rząd zatwierdził rozwój dwóch wysp energetycznych, Bornholm Energy Island i North Sea Energy Island, już w 2020 roku. W następnym roku rząd i operator sieci przesyłowej Energinet rozpoczęli badania nad zwiększeniem początkowo planowanej mocy 2 GW dla Bornholm Energy Island do 3 GW.

Latem 2022 roku duński rząd i partie polityczne podpisały porozumienie w sprawie zwiększenia planowanej mocy morskiej energetyki wiatrowej do 3 GW. W tym samym czasie Dania i Niemcy zawarły umowę o wspólnej budowie podmorskiego połączenia, które będzie przebiegać z wyspy energetycznej do Niemiec.

W tym roku Dania pracowała nad sfinalizowaniem procesu i wymagań dotyczących przetargów, które planuje przeprowadzić do końca tego roku, w tym dla morskich farm wiatrowych na wyspie energetycznej Bornholm.

Zaledwie dzień przed duńsko-niemieckim porozumieniem w ramach unijnej dyrektywy RED, duński rząd zawarł porozumienie z większością krajowych partii, które zabezpiecza ramy dla nadchodzących aukcji.

CZYTAJ: Niemcy i Dania badają rynek pod kątem połączenia kablowego z wyspą energetyczną Bornholm

W ramach tego porozumienia politycznego uzgodniono tak zwaną opcję "overplanting", która może przynieść więcej mocy morskiej energetyki wiatrowej niż planowano, w tym Bornholm Energy Island, gdzie można przyłączyć 3,8 GW z dozwolonym overplantingiem.


Źródło: offshorewind.biz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.