Wynik wyszukiwania - " PEM" - Wiadomości

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Premier Kanady wysyła sprzeczne sygnały w kwestii polityki klimatycznej

Premier Kanady Justin Trudeau wysyła sprzeczne sygnały w kwestii swojej polityki klimatycznej - oceniła we wtorek agencja Reutera, powołując się na ekspertów ds. środowiska. W ich opinii Trudeau złagodził swoją politykę dotyczącą podatku od emisji dwutlenku węgla, aby zmniejszyć obciążenia związane z kosztami życia w regionie, który jest bastionem jego partii.
14.11.2023

Siemens Energy i Air Liquide na drodze do rozwoju gospodarki wodorowej dzięki nowej fabryce elektrolizerów

8 listopada 2023 roku Siemens Energy wraz ze swoim partnerem Air Liquide otworzył w Berlinie nowy zakład produkujący elektrolizery. Do 2025 roku mają stamtąd wprowadzać na rynek co najmniej trzy gigawaty mocy elektrolizy rocznie.
09.11.2023

Future Proof Shipping przekształca drugi statek na paliwo wodorowe

Kontenerowiec Future Proof Shipping, FPS Waal, przybył do stoczni Holland Shipyards Group, aby rozpocząć konwersję na napęd wodorowy. Zainstalowany zostanie w pełni bezemisyjny układ napędowy, w tym ogniwa paliwowe PEM, magazyn wodoru, zestawy akumulatorów i elektryczny układ napędowy.
23.08.2023

Chiński Shanghai Electric oraz niemiecki Siemens zacieśniają współpracę w obszarze ekologicznych i niskoemisyjnych rozwiązań

W dniach 25-27 lipca prezeska zarządu spółki Shanghai Electric, pani Leng Weiqing, odbyła wizytę w Niemczech, aby przeprowadzić rozmowy z Christianem Bruchem - prezesem, dyrektorem generalnym i dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce Siemens Energy AG. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy branżowej obu podmiotów, w tym w zakresie wspólnych innowacji, a także promowanie transformacji energetycznej oraz rozwoju wysokiej jakości energii niskoemisyjnej.
05.08.2023

Ekspert Klastra Wodorowego: Potrzebne tańsze i dostępne materiały do produkcji elektrolizerów

Skala w jakiej muszą być wybudowane elektrolizery na potrzeby produkcji wodoru do roku 2050 i później wymaga poszukiwań rozwiązań nad obniżką kosztów ich produkcji. Zidentyfikowano też krytyczne materiały przeznaczone do budowy elektrolizerów wody jak również potencjalne ograniczenia ich dostaw w przyszłości. Dlatego KE opracowała Critical Material Act -rozporządzenie ustanawiającego ramy na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych - którego projekt został przyjęty przez Radę EU 23 czerwca 20
02.08.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

Shanghai Electric nawiązuje współpracę z międzynarodowymi partnerami przemysłowymi, aby promować strategiczne tworzenie połączeń wielu źródeł energii i trybu komplementarnego

W 2022 r. najnowszy pakiet mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych Shanghai Electric w Chinach zajął pierwsze miejsce po raz ósmy z rzędu. Projekt fotowoltaiczny w Dubaju realizowany wspólnie z ACWA Power wszedł w kluczowy etap budowy. W planach jest wprowadzenie do produkcji nowej generacji urządzeń wytwarzających wodór z wody poddanej elektrolizie.
25.03.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Transformacja energetyczna. Wprowadzenie w przemysłowe technologie wodorowe

Wodór ma podstawowe znaczenie w procesie transformacji energetycznej. Stosowanie wodoru może odbywać się bez bezpośredniej emisji zanieczyszczeń powietrza lub gazów cieplarnianych i może być wytwarzany za pomocą różnych niskoemisyjnych źródeł energii. W dniach 27-28 lutego w Białce Tatrzańskiej odbędzie się dwudniowa sesja szkoleniowa organizowana w ramach Akademii Bezpieczeństwa: Transformacja energetyczna. Wprowadzenie w przemysłowe technologie wodorowe.
19.01.2023

Adani jako pierwsza wprowadzi na rynek ciężarówki napędzane wodorem

- Przedsiębiorstwo Adani Enterprises jako pierwsze w Azji i jedno z pierwszych na świecie wykorzysta do pracy w górnictwie ciężarówki napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi. - Pierwszy samochód ciężarowy ma zostać oddany do eksploatacji w Indiach w 2023 r. - Informacja ta potwierdza wizję Gautama Adaniego, który zamierza zapoczątkować gospodarkę wodorową, której liderem są Indie.
19.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
06.01.2023

Analiza bezpieczeństwa dla Instytutu Energetyki: innowacyjny projekt instalacji wodorowej HYDROGIN - budowa dwukierunkowej instalacji wodorowej.

W kwietniu 2020 roku rozpoczął się projekt badawczy HYDROGIN, którego cel zakłada budowę dwukierunkowej instalacji do produkcji wodoru. Projekt ten jest realizowany przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN.
26.10.2022

Wodór jako lekarstwo na wysokie ceny energii i węgla – RoadShow 2023 #OswajamyWodor

Przydomowe stacje tankowania wodoru, wodorowe pompy ciepła, wodorowe magazyny energii, skuter na wodór, wodorowe instalacje dla aut spalinowych, wodorowa kosiarka oraz niespodzianka dla fanów szybkiej motoryzacji. To wszystko będzie można dotknąć i zobaczyć w działaniu podczas ogólnopolskiej trasy #OswajamyWodor, której celem jest edukacja w zakresie wykorzystania wodoru w życiu codziennym.
27.09.2022

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zbudowali stanowisko fotowoltaiczne wytwarzające i magazynujące wodór

Studenckie Koło Naukowe „Płomień” skonstruowało stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Młodzi inżynierowie prowadzą też badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli.
25.07.2022

Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru

Rolls-Royce wchodzi na rynek produkcji wodoru i przejmuje 54 proc. udziałów w firmie Hoeller Electrolyzer, specjalizującej się w produkcji stosów do elektrolizy, której innowacyjna technologia będzie stanowić podstawę nowej gamy produktów do elektrolizy mtu w dziale Power Systems.
13.07.2022

Zielona stal dla floating offshore od RWE i Tata Steel

Tata Steel i RWE zawiązały partnerstwo w celu zbadania możliwości produkcji komponentów stalowych, które mogłyby zostać wykorzystane w zaawansowanych technologicznie pływających fundamentach i konstrukcjach wiatrowych na Morzu Celtyckim. Firmy będą współpracować w celu zidentyfikowania elementów stalowych, które mogłyby być dostarczane przez Tata Steel dla projektów offshore na Morzu Celtyckim.
30.06.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

Plug wybuduje największy na świecie elektrolizer dla H2 Energy Europe – zasili północnoeuropejski sektor transportowy

Plug – główny dostawca gotowych rozwiązań dla globalnej gospodarki zielonego wodoru, otrzymał zamówienie na dostawę elektrolizera o mocy jednego gigawata (GW) dla firmy H2 Energy Europe. Jest to największa jak dotąd instalacja elektrolizera na świecie, zaplanowana dla kompleksu produkcji ekologicznego wodoru w Danii.
20.05.2022

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.
06.04.2022

Napędzanie rewolucji wodorowej natężeniem prądu

Wykrywając zmiany w natężeniu prądu, można zidentyfikować stany awaryjne spowodowane niewłaściwym poziomem wody. Może to doprowadzić do opłacalnego i zrównoważonego wytwarzania energii dla pojazdów elektrycznych.
15.03.2022

Wnioski z 14 Forum Gospodarczego TIME. O cyfryzacji, Zielonym Ładzie i skutkach ignorancji

Kolejne,14-te już Forum Gospodarcze TIME organizowane przez największe i najbardziej aktywne organizacje ICT, stało się okazją do przedstawienia głównych barier blokujących wykorzystanie potencjału innowacji cyfrowych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Głównym tematem była zielona transformacja cyfrowa jako podstawa sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym (S-GOZ). W trakcie Forum przedstawiono cały szereg koncepcji i rozwiązań cyfrowych, które podnoszą innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w czasie pokoju i j
14.03.2022

Wielobranżowe studium wykonalności dla projektów instalacji do produkcji, sprężania, magazynowania i dystrybucji wodoru – część I

Jeżeli nie idziesz do przodu – cofasz się. Wypada przypomnieć to banalne stwierdzenie w obecnym czasie dynamicznych zmian w przemyśle związanych z transformacją energetyczną: odejściem od paliw kopalnych i obniżeniem emisji CO2. Agendę tych zmian potwierdziła ostatnio konferencja COP26, w której uczestniczyli światowi przywódcy, w tym z USA i Unii Europejskiej. Zmiana jest więc dla polskiego przemysłu czymś nieuchronnym.
10.02.2022

Tauron chce wykorzystać wodór do produkcji energii

Tauron, wspólnie z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim planuje budowę instalacji wodorowej, która będzie produkowała energię elektryczną i ciepło na potrzeby kompleksu pałacowego z Sanktuarium św. Jacka.
27.01.2022

Meksyk zaprzestaje eksportować ropę

Pemex, meksykański państwowy koncern naftowy, ogłosił plan wstrzymania eksportu ropy naftowej w 2023 roku, czym miałaby zostać spełniona obietnica prezydenta Meksyku Andreasa Manuela Lopeza Obradora, dotycząca paliwowej samowystarczalności kraju.
30.12.2021

MKiŚ i MC pracują nad zmianą rozporządzenia dot. pomiarów promieniowania PEM

Zmiany w procedurach kontroli dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych przewiduje projekt rozporządzenia, nad którym pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska i resort cyfryzacji.
17.12.2021

Zielony wodór połączy dwóch gigantów energetycznych – Shell i RWE

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell oraz niemiecka spółka RWE zamierzają wspólnie realizować projekty w zakresie produkcji, wykorzystania i dystrybucji zielonego wodoru, a także dalsze możliwości dekarbonizacji elektrowni gazowych i opalanych biomasą, należących do RWE w północno-zachodniej Europie.
13.11.2021

Pilotażowa elektrownia wiatrowa na morzu skłania Plug Power do zawarcia gigaskalowego porozumienia z Lhyfe w sprawie zielonego wodoru

Pionierzy branży podpisują umowę, na mocy której, po sukcesie projektu pilotażowego na morzu we Francji, powstanie w Europie około 300 MW wodoru napędzanego energią odnawialną oraz zakład produkcyjny o mocy 1 GW.
04.11.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Zielony wodór z metanolu pomoże zredukować CO2 w sektorze morskim

W dobie dekarbonizacji sektora morskiego z rozwiązaniem przychodzi projekt Element 1. Alternatywne pozyskiwanie wodoru z metanolu do zasilania ogniw PEW bezpośrednio na statku może stanowić rozwiązanie problemu magazynowania i dystrybucji surowca.
17.03.2021

Shanghai Electric uruchomi ośrodka badań i rozwoju produkcji wodoru w technologii PEM

Jako jeden z największych chińskich producentów urządzeń energetycznych Shanghai Electric przoduje w dziedzinie rozwoju technologii produkcji ekologicznego wodoru. Podczas tegorocznych Sesji Dwustronnych prowadzono aktywną debatę nad 14. Planem Pięcioletnim, którego głównym celem jest właśnie produkcja ekologicznego wodoru. Dzięki silnemu wsparciu władz oraz ogólnemu zainteresowaniu przedstawicieli przemysłu rok 2021 jawi się jako rok zerowy dla branży energetyki wodorowej.
17.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.