Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Strona główna Energetyka, OZE Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Partnerzy portalu

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.


Deweloper oraz brytyjskie podmioty portowe podpisały Momorandum of Understanding (MOU). Założenia porozumienia zakładają wspólne zaangażowanie się sygnatariuszy w rozwój OZE w Walii i maksymalizację wzrostu gospodarczego w regionie. Jak czytamy w komunikacie niemieckiego koncernu, podmiot zbadają wspólnie możliwości przekształcenia infrastruktury w ABP Port Talbot i Pembroke Dock w centra produkcji, montażu i załadunku zaawansowanych technologicznie pływających turbin wiatrowych i fundamentów, które mają być zainstalowane na Morzu Celtyckim, jak również możliwości obsługi i konserwacji.

– Dla ABP, Milford Haven i RWE jasne jest, że morska energetyka wiatrowa w Walii ma ogromny potencjał ekonomiczny, nie tylko w zakresie zapewnienia odnawialnego i zrównoważonego źródła energii, ale także ochrony i tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników oraz stymulowania nowych inwestycji w regionie – mówi Tom Glover, Prezes RWE na Wielką Brytanię.


RWE jest obecnie wiodącym walijskim deweloperem i operatorem instalacji OZE. Obecnie proponuje budowę u wybrzeży Walii pływających projektów wiatrowych na skalę komercyjną w ramach zbliżającej się rundy dzierżawy The Crown Estate na Morzu Celtyckim. W przypadku powodzenia w rundzie leasingowej, projekty te odegrają kluczową rolę w budowie Net Zero Centre w Pembroke.


– Porty ABP w Walii zawsze stanowiły istotną część walijskiego zagłębia przemysłowego, a Port Talbot jest w samym sercu możliwości, jakie daje Morze Celtyckie, aby zrewolucjonizować gospodarkę regionu i przybliżyć Wielką Brytanię do neutralności klimatycznej. Jesteśmy ogromnie podekscytowani przyszłością technologii floating w Południowej Walii. Rozwój portów ma kluczowe znaczenie - jest to fundament realizacji ambicji Morza Celtyckiego – powiedział Henrik Pedersen, Prezes Zarządu Associated British Ports.


ABP i Port Milford Haven opracowują obecnie plany nowej infrastruktury w Port Talbot i Pembroke Dock, która mogłaby obsługiwać szereg pływających projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Walii.


Firmy będą wspólnie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w celu zbadania obecnych i przyszłych możliwości portów oraz zaproponowania rozwiązań umożliwiających realizację preferowanych przez RWE pływających technologii wiatrowych w portach południowowalijskich, a także znacznie szerszej gamy technologii i projektów związanych z OZE w Anglii i Walii, w tym wodorową. Współpraca obejmuje przeprowadzenie ocen technicznych, studiów wykonalności i analiz wpływu ekonomicznego portów.


Partnerstwo pozwoli również firmom na zapewnienie specjalistycznej pomocy technicznej i wsparcia dla The Crown Estate podczas procesu wyboru i oceny lokalizacji na Morzu Celtyckim.


Źródło: RWE

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.