Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru

Strona główna Energetyka, OZE Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Rolls-Royce/mtu-solutions.com

Rolls-Royce wchodzi na rynek produkcji wodoru i przejmuje 54 proc. udziałów w firmie Hoeller Electrolyzer, specjalizującej się w produkcji stosów do elektrolizy, której innowacyjna technologia będzie stanowić podstawę nowej gamy produktów do elektrolizy mtu w dziale Power Systems.

Hoeller Electrolyzer, jest firmą technologiczną, która opracowuje do opłacalnej produkcji wodoru, wysoce wydajne stosy z membraną polimerową elektrolitu (PEM), pod marką Prometheus.

Wodór jest coraz bardziej atrakcyjnym źródłem energii napędzającym transformację energetyczną, a zapotrzebowanie na jego zieloną formę – której produkcja nie powoduje emisji CO2 - ma znacząco wzrosnąć. Jest on potrzebny do ogniw paliwowych i silników wodorowych, do produkcji syntetycznych paliw "drop-in" oraz do procesów przemysłowych, które obecnie wykorzystują wodór, który nie jest produkowany w procesie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. W związku z tym wysokowydajne elektrolizery są kluczowym elementem każdego systemu wodorowego.

Założona w 2016 roku firma Hoeller Electrolyzer pozycjonuje się, wraz z firmą Prometheus, jako jeden z niewielu wyspecjalizowanych graczy w dziedzinie wysokowydajnych stosów PEM. Jej założyciel, Stefan Höller, ma ponad ćwierć wieku doświadczenia w rozwijaniu tej technologii i zarejestrował już 14 patentów związanych z Prometheusem. Szczególnie wysoką wydajność obiecują technologie powierzchni płyt bipolarnych, które znacznie zmniejszają zużycie drogich metali szlachetnych, jak platyna i iryd – wykorzystywanych jako katalizator, a także zwiększone ciśnienie wyjściowe.

– Dzięki naszej technologii będziemy produkować wodór w cenie, która wcześniej nie wydawała się możliwa – powiedział Stefan Höller, dyrektor zarządzający, Hoeller Electrolyzer.

Rolls-Royce i Hoeller Electrolyzer łączy wspólna wiara w możliwości, jakie daje energia o zerowej emisji – zarówno w przypadku zasilania, jak i napędu ciężkich pojazdów. Dzięki dziesięcioleciom doświadczeń i wiedzy o systemach Rolls-Royce zamierza opracować kompletny system elektrolizera, a dodatkowo dysponuje globalną siecią sprzedaży i serwisu, co stanowi ogromny potencjał.

– W Rolls-Royce nie tylko znaleźliśmy ważnego klienta na nasze stosy, ale także zapewniliśmy sobie idealnego partnera i zwolennika, który podziela naszą wizję wprowadzenia tego rozwiązania do pełnej produkcji – komentował Matthias Kramer, dyrektor finansowy i zarządzający Hoeller Electrolyzer.

Prace rozwojowe nad pierwszym elektrolizerem mtu wykorzystującym stos od Hoeller Electrolyzer już trwają. W 2023 roku zostanie on uruchomiony w Validation Center we Friedrichshafen, aby zademonstrować, w jakim stopniu elektrolizer wpisuje się  do ogólnej architektury mikrosieci. Pierwszy projekt klienta jest już planowany na 2024 rok.

Według Armina Fürderera szefa działu Net Zero Solutions w Power Systems w Rolls-Royce, elektrolizery mtu mają zostać wprowadzone na skalę "kilku megawatów", przy czym łączna moc ponad 100 MW może zostać osiągnięta poprzez połączenie kilku jednostek.

Kapitał własny w Hoeller Electrolyzer posiadany obecnie przez Rolls-Royce'a pochodzi od odchodzących akcjonariuszy mniejszościowych oraz z podwyższenia kapitału zakładowego. Szczegóły finansowe transakcji nie są ujawniane. Stefan Höller i Matthias Kramer będą nadal kierować Hoeller Electrolyzer jako samodzielną firmą, której celem jest zbudowanie wiodącego międzynarodowego producenta stosów.

– Rozwijając własne elektrolizery mtu i przejmując większościowy udział w Hoeller Electrolyzers, metodycznie powiększamy nasze portfolio wodorowe i zabezpieczamy dostęp do tej fascynującej technologii, która nie jest mrzonką, ale ma ogromny potencjał rynkowy. Dzięki temu będziemy mogli dostarczać kompletne rozwiązania wodorowe i znacząco przyczyniać się do ochrony klimatu. Nasze kompletne rozwiązania wodorowe umożliwią klientom przechowywanie energii produkowanej w sposób odnawialny w postaci wodoru do wykorzystania w razie potrzeby lub do dalszego przetwarzania czy sprzedaży – mówił Otto Preiss, dyrektor ds. technologii w Rolls-Royce Power Systems.

W elektrolizie wodoru woda jest poddawana działaniu prądu elektrycznego stałego, wytwarzając wodór na biegunie ujemnym i tlen na biegunie dodatnim. W ten sposób można produkować wodór neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystując energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce lub wiatr. Reakcja elektrochemiczna zachodzi w ogniwie pomiędzy elektrodami w kształcie płyt oddzielonych membranami. To właśnie setki ogniw umieszczonych jedno nad drugim i ściśniętych razem tworzą "stos", serce elektrolizera.

 


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.