Siemens Energy i Air Liquide na drodze do rozwoju gospodarki wodorowej dzięki nowej fabryce elektrolizerów

zg

09.11.2023 09:48
Strona główna Energetyka, OZE Siemens Energy i Air Liquide na drodze do rozwoju gospodarki wodorowej dzięki nowej fabryce elektrolizerów

Partnerzy portalu

Siemens Energy i Air Liquide na drodze do rozwoju gospodarki wodorowej dzięki nowej fabryce elektrolizerów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Siemens Energy

8 listopada 2023 roku Siemens Energy wraz ze swoim partnerem Air Liquide otworzył w Berlinie nowy zakład produkujący elektrolizery. Do 2025 roku mają stamtąd wprowadzać na rynek co najmniej trzy gigawaty mocy elektrolizy rocznie.

W obecności kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Christiana Brucha, dyrektora generalnego Siemens Energy i Francois Jackow, dyrektora generalnego francuskiego partnera joint venture Air Liquide, nacisnęto przycisk rozpoczęcia seryjnej produkcji technologii wodorowej. Wśród gości wydarzenia byli także niemiecki minister gospodarki Robert Habeck, francuski minister przemysłu Roland Lescure oraz inni wysocy rangą przedstawiciele polityki niemieckiej i francuskiej.

Dzięki nowej fabryce Siemens Energy czyni z elektrolizerów produkt masowy, kładąc podwaliny pod rozwój gospodarki wodorowej. Aby wodór zmienił zasady gry na rzecz neutralnej dla klimatu przyszłości, musi być dostępny w dużych ilościach i po konkurencyjnych cenach. Wymaga to seryjnej produkcji opłacalnych i skalowalnych elektrolizerów. Przy rocznej zdolności produkcyjnej wynoszącej jeden gigawat, Siemens Energy i Air Liquide spodziewają się wzrostu do co najmniej trzech gigawatów do roku 2025 z potencjałem na więcej. Dla porównania: przy zainstalowanej mocy elektrolizy na poziomie trzech gigawatów przy zasilaniu energią odnawialną można wyprodukować średnio 300 000 ton zielonego wodoru rocznie. Wykorzystanie zielonego wodoru do zastąpienia paliw kopalnych pozwoliłoby uniknąć emisji CO2 w dużym niemieckim mieście liczącym około 260 000 mieszkańców, takim jak Akwizgran.

Christian Bruch, dyrektor generalny Siemens Energy: „Nie ma transformacji energetycznej bez zielonych cząsteczek. Wraz z dzisiejszym otwarciem i rozpoczęciem produkcji elektrolizerów na skalę gigawatową rozpoczynamy kolejny krok w kierunku komercjalizacji tej istotnej technologii. Teraz musimy się zgodzić na realnym modelu biznesowym ze zrównoważonym profilem ryzyka i zysku, aby zamienić najmniejszą cząsteczkę w historię wielkiego sukcesu.”

W zakładzie Siemens Energy w Berlinie można wykorzystać całą infrastrukturę istniejącego zakładu produkcyjnego i doświadczoną siłę roboczą. Nowe linie produkcyjne elektrolizerów ustawiono na 2000 metrów kwadratowych, a ich koszt wyniósł około 30 milionów euro. Nowa fabryka będzie dostarczać stosy – serce elektrolizerów – dla szerokiego grona klientów, obsługujących szybko rozwijający się rynek. Stosy te opierają się na technologii membran do wymiany protonów (PEM), która szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nieciągłych dostaw energii odnawialnej. W porównaniu z innymi technologiami wodorowymi elektrolizery PEM umożliwiają wprowadzenie na rynek mocy gigawatowych przy niższych wymaganiach materiałowych, siły roboczej i przestrzeni, co czyni je idealnymi czynnikami umożliwiającymi szybki rozwój. Po wyprodukowaniu montaż stosów, który ma zostać wdrożony w projektach elektrolizerów, zostanie przeniesiony bliżej miejsc realizacji projektu, co jeszcze bardziej przyczyni się do opłacalności rozwiązania.

François Jackow, dyrektor generalny Grupy Air Liquide: „Masowa produkcja elektrolizerów na skalę przemysłową niezbędne do urzeczywistnienia konkurencyjnego wodoru odnawialnego. Nasza spółka joint-venture z Siemens Energy łączy w sobie najlepszą wiedzę specjalistyczną i pozwala nam oferować na rynku najbardziej dopasowane produkty. Ta najnowocześniejsza technologia będzie wkrótce stosowana w elektrolizerze Trailblazer w Oberhausen, a projekt elektrolizera Normand'Hy nadejdzie na dużą skalę. Bardziej niż kiedykolwiek wodór okazuje się kluczowym elementem przejścia do społeczeństwa niskoemisyjnego.

Niemieckie Federalne Ministerstwo Badań i Rozwoju udzieliło wsparcia finansowego pracom badawczym w zakładzie produkcyjnym w Berlinie w ramach projektu SEGIWA, będącego częścią flagowego projektu H2Giga.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.