Wynik wyszukiwania - " PKN Orlen " - Wiadomości

Grupa Orlen przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w energetyce do 2030 r.

Grupa Orlen do 2030 r. przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki. Do końca dekady zamierza zwiększyć moce odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu prawie 1 GW do ponad 9 GW - podał wewnętrzny periodyk koncernu Magazyn GO!
16.05.2024

Orlen rozwija odnawialne źródła energii, inwestując w fotowoltaikę

Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku - poinformował w środę koncern.
15.05.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych. Całodobowe placówki mają być zlokalizowane w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie, dotyczące realizacji projektu. Odpowiedzi można składać do 27 lutego.
20.02.2024

Wybudowano instalacje fotowoltaiczne pozyskujące światło z dwóch stron paneli

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wybudowała pięć małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda, w których wykorzystano technologię bifacjalną, czyli umożliwiającą produkcję prądu poprzez pozyskiwanie światła słonecznego z dwóch stron paneli.
08.02.2024

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

Anwil dzieki projektowi HySTrAm zastąpi gaz ziemny w produkcji amoniaku

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

Orlen Oil chce wybudować w zakładzie w Trzebini instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kW

Orlen Oil z Grupy Orlen planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 50 kW do produkcji energii elektrycznej dla swego zakładu w Trzebini (Małopolskie). W ogłoszonym przez spółkę postępowaniu na realizację tej inwestycji oferty można składać do 26 kwietnia.
14.04.2023

Orlen Synthos Green Energy będzie współfinansować projektowanie elektrowni z reaktorem BWRX-300

Spółka Orlen Synthos Green Energy, wraz z firmami OPG, TVA i GEH będzie współfinansować opracowanie uniwersalnego projektu elektrowni z reaktorem BWRX-300 i szczegółowych projektów wykonawczych. W czwartek w Waszyngtonie podpisano odpowiednią umowę.
23.03.2023

Orlen: słoma zbóż kupowana od rolników posłuży w zakładzie w Jedliczu do produkcji bioetanolu

Grupa Orlen kupi od polskich rolników słomę zbóż, która będzie wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji - zapowiedział koncern. Według PKN Orlen wydajność budowanej obecnie w zakładzie w Jedliczu instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
15.03.2023

IKS „Solino” z Grupy Orlen szukają dostawcy dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen ogłosiły postępowanie na dostawę dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 6,3 kWp każda do samodzielnego montażu dla Kopalni Soli „Mogilno” oraz Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra”.
01.12.2022

Spółka Energi z Grupy Orlen wymienia w Koszalinie oświetlenie uliczne na energooszczędne

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Wymiana opraw z sodowych na ledowe m.in. znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla - podała Energa Grupa Orlen.
22.11.2022

Prezes PKN Orlen o połączeniu z PGNiG: jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą

Budowa multienergetycznego koncernu zapewni bezpieczeństwo Polakom- powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do sfinalizowanego w środę połączenia tej spółki z PGNiG. "To wielki dzień" dla polskiej gospodarki i Grupy Orlen - ocenił.
03.11.2022

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu do 2024 r. stację tankowania wodoru

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu (Dolnośląskie) do 2024 r. jedną ze swych stacji tankowania wodoru. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do 2030 r. koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł.
19.09.2022

14 organizacji branżowych apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową

14 organizacji apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową. Obawiamy się, że ograniczenie wykorzystania surowców rolnych do produkcji biopaliw spowoduje kryzys na rynku rzepaku. Jego ceny spadają - stwierdził dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień w rozmowie z PAP.
08.07.2022

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu. Przedmiotem tych ustaleń są założenia dotyczące liczby instalacji biogazowych i wolumenów produkcyjnych - poinformowało PAP Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
30.06.2022

Obajtek: budujemy bardzo mocny koncern multienergetyczny w Polsce

Jesteśmy na finiszu przejęcia grupy Lotos, fuzję z PGNiG chcemy zakończyć w trzecim kwartale br. Po tym wzmocnieniu koncern będzie miał ok. 220 mld przychodów rocznie - mówił w poniedziałek Daniel Obajtek w radiu Znad Wilii.
25.04.2022

PKN Orlen i Synthos Green Energy planują wspólną inwestycję w import energii z Ukrainy

Spółka Orlen Synthos Green Energy, utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, planuje realizację inwestycji, która umożliwi import energii elektrycznej z Ukrainy - podał PKN Orlen w komunikacie.
04.04.2022

35 mln zł od PKN Orlen i NCBiR w programie NEON na innowacyjne bioprodukty

PKN Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiły wspólny program grantowy NEON. W pierwszym konkursie na projekty związane z produkcją eklogicznej biomasy z roślin, których uprawa nie zaburzy ekosystemu, do rozdysponowania jest 35 mln zł - podał koncern.
01.04.2022

W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin - zmniejszy zanieczyszczenie powietrza

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) na instalacji utylizacji siarkowodoru budowany jest komin, który osiągnie 200 metrów wysokości. Dzięki najnowszej technologii, jak podaje koncern, będzie on odprowadzał spaliny w wyższe warstwy atmosfery, co zmniejszy oddziaływanie na środowisko.
23.03.2022

Orlen EkoUtylizacja chce wybudować instalację termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych

Orlen EkoUtylizacja planuje budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych o wydajności nie mniejszej niż 50 tys. ton w ciągu roku. W ramach ogłoszonego przez tę spółkę zaproszenia do złożenia oferty odpowiedzi można składać do 1 kwietnia.
20.03.2022

Orlen Paliwa chce rozbudować Terminal Gazu Płynnego w Szczecinie

Orlen Paliwa planuje rozbudowę Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie, a zakres prac przewiduje m.in. montaż dwóch zbiorników magazynowych LPG o pojemności 2100 metrów sześc. każdy. Spółka ogłosiła właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie. Oferty w ramach postępowania można składać do 28 lutego.
09.02.2022

Rusza projekt Blue Bridge; ścieki miejskie trafią do PKN Orlen

W Płocku (Mazowieckie) miejskie ścieki, zamiast do Wisły, mają trafiać do zakładu produkcyjnego PKN Orlen i być wykorzystywane do procesów technologicznych - zakłada projekt Blue Bridge, w sprawie którego porozumiały się samorząd i koncern.
04.02.2022

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1,5 MW

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,5 MW i stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka ogłosiła w tej sprawie zapytanie ofertowe. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 28 lutego.
22.01.2022

Grupa Orlen planuje budowę 9 nowych hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen, w ramach projektu Hydrogen Eagle, planuje m.in. budowę 9 nowych hubów wodorowych, w tym 5 w Polsce, 3 w Czechach i jednego na Słowacji. Produkcja nisko i zeroemisyjnego wodoru będzie odbywała się tam w oparciu o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.
21.01.2022

Dostawy ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" do PKN Orlen zgodnie z planem

Dostawy ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" do PKN Orlen odbywają się zgodnie z planem - zapewnił w środę koncern. Wcześniej PERN podał, iż z uwagi na nieplanowane prace remontowe na odcinku magistrali na Białorusi do czwartku rano tłoczenie surowca do Polski i Niemiec będzie mieć nieznacznie zmniejszony reżim.
19.11.2021

W Grupie Orlen trwają prace nad asfaltami do mieszanek z recyklingu

W ramach Grupy Orlen trwają prace nad specjalnym rodzajem asfaltów do mieszanek z materiałami pochodzącymi z recyklingu. Asfalty te, jak wyjaśnia PKN Orlen, będzie można łączyć z destruktem asfaltowym ze starych dróg, który do tej pory był klasyfikowany jako odpad.
17.11.2021

Grupa Orlen: do 2023r. powstanie za ok.127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME

Na terenie zakładu spółki Orlen Południe w Trzebini do 2023 r. powstanie za ok. 127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7000 ton gliceryny technicznej rocznie.
04.11.2021

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej przy Terminalu Paliw w Sokółce

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,25 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Sokółce (Podlaskie). Spółka ogłosiła we wtorek zapytanie ofertowe na realizację inwestycji w formule zabudowy "pod klucz".
03.11.2021

Orlen Lietuva podpisał umowę z Petrofac ws. budowy instalacji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach

W środę Orlen Lietuva podpisał umowę na budowę instalacji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach ze spółką Petrofac - poinformował PKN Orlen w komunikacie. Dodano, że całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 641 mln euro.
28.10.2021

PKN Orlen, przy wsparciu unijnym, zbuduje stacje tankowania wodoru w Poznaniu, Katowicach i we Włocławku

PKN Orlen w ramach "Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland (Phase I)", jednego z największych krajowych projektów produkcji wodoru, zbuduje dwie stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku. Koncern otrzymał prawie 2 mln euro unijnego wsparcia na ten cel.
22.10.2021

Orlen Oil szuka wykonawcy projektu koncepcyjnego instalacji fotowoltaicznej

Orlen Oil z Grupy Orlen poszukuje wykonawcy projektu koncepcyjnego i analizy biznesowej, dotyczącej instalacji fotowoltaicznej na terenie zakładów produkcyjnych w Jedliczu i Trzebini oraz w tamtejszym Centrum Dystrybucyjnym spółki. Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do 5 listopada.
22.10.2021

Kilkanaście spółek Grupy Energa kolejny rok w "zielonym" rejestrze EMAS

Kilkanaście spółek Grupy Energa, która jest częścią Grupy Orlen przeszło zewnętrzny audyt zarządzania środowiskowo-energetycznego, przedłużając na kolejny rok swą obecność w "zielonym" rejestrze EMAS, który promuje Komisja Europejska. Pierwsze spółki Grupy Energa zostały tam wpisane w 2016 r.
15.10.2021

RN PKN Orlen zgodziła się na inwestycję w jednostkę HVO, jej koszt to ok. 600 mln zł

Rada Nadzorcza PKN Orlen zgodziła się na budowę jednostki HVO, czyli uwodornienia olejów roślinnych - poinformował koncern paliwowy w czwartkowym raporcie giełdowym. Dodano, że koszt inwestycji wyniesie około 600 mln zł.
01.10.2021

Ekologiczne inwestycje w Orlen Południe na końcowym etapie realizacji

Orlen Południe rozpocznie w listopadzie produkcję ekologicznego glikolu propylenowego w budowanej tam największej w Europie instalacji tego typu. W ramach inwestycji, także w tym roku, ruszy również pierwszy w Polsce hub wodorowy oferujący wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych.
24.09.2021

PKN Orlen planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy na wodór

PKN Orlen, w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz, planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która zyskała innowacyjny i nowoczesny wygląd - podał koncern.
22.09.2021

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Będzie ono odpowiadało za pozyskanie finansowania do realizacji projektu PKN Orlen w partnerstwie Northland Power. Jego rozpoczęcie planowane jest na 2023 r.
22.09.2021

Ekologiczny projekt edukacyjny Energi i PKN Orlen - interaktywne zabawy np. o segregacji odpadów

Trwa 11. edycja Planety Energii, ogólnopolskiego programu edukacyjnego Energi z Grupy Orlen, który pierwszy raz organizowany jest z Fundacją Orlen. Interaktywne zabawy dla dzieci, poświęcone nauce o odnawialnych źródłach energii, ekologii i segregacji odpadów, gościć będą w 50 miejscowościach.
10.09.2021

PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka i okolic.

PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka (Mazowieckie) i okolic. Koncern podpisał list intencyjny o współpracy w tym zakresie z miastem Płock i tamtejszym Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami, które dostarczałyby odpady.
10.09.2021

PKN Orlen planuje budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych na wiatach i dachach 30 stacji paliw

PKN Orlen zamierza wybudować mikroinstalacje fotowoltaiczne na wiatach i dachach 30 swych stacji paliw w różnych regionach Polski. W związku z planowaną inwestycją koncern ogłosił przetarg, w którym oferty można składać do 27 września.
02.09.2021

PKN Orlen bada rynek technologii obniżających emisję CO2

PKN Orlen ogłosił zapytanie, dotyczące dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają obniżenie emisji CO2 oraz podnoszą efektywność energetyczną w procesach rafineryjnych i petrochemicznych. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 17 września – podał koncern.
31.08.2021

Grupa Orlen Unipetrol zwiększa potencjał w transporcie kolejowym

Grupa Orlen Unipetrol, działająca na terenie Czech, dzięki umowie ze spółką Ermewa powiększyła tabor kolejowy o 81 dzierżawionych cystern typu Safety++ do przewozu LPG. Powstały one we współpracy z polską spółką Chemet.
12.08.2021

W ramach projektu farmy wiatrowej Baltic Power główny etap badań geotechnicznych dna Bałtyku

Na obszarze planowanej farmy wiatrowej Baltic Power i trasie jej przyłączy 12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego. Wyniki badań pozwolą opracować plan posadowienia fundamentów turbin i stacji elektroenergetycznych oraz poprowadzenia łączy.
05.07.2021

Orlen Lietuva analizuje projekt pogłębienia przerobu ropy - list intencyjny z litewskim resortem energetyki

Orlen Lietuva, spółka Grupy Orlen, podpisała z litewskim Ministerstwem Energetyki list intencyjny, dotyczący analizowanej decyzji inwestycyjnej instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. Umożliwiłaby ona produkcję bardziej wartościowych produktów paliwowych –podał w czwartek PKN Orlen.
02.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.