35 mln zł od PKN Orlen i NCBiR w programie NEON na innowacyjne bioprodukty

zk

01.04.2022 14:14
Strona główna Energetyka, OZE 35 mln zł od PKN Orlen i NCBiR w programie NEON na innowacyjne bioprodukty

Partnerzy portalu

35 mln zł od PKN Orlen i NCBiR w programie NEON na innowacyjne bioprodukty  - ZielonaGospodarka.pl

PKN Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiły wspólny program grantowy NEON. W pierwszym konkursie na projekty związane z produkcją eklogicznej biomasy z roślin, których uprawa nie zaburzy ekosystemu, do rozdysponowania jest 35 mln zł - podał koncern.

Informując w piątek o wspólnej z NCBR inicjatywie, PKN Orlen podkreślił, że "bioprodukty stanowią zrównoważoną alternatywę dla surowców kopalnych". Koncern wskazał przy tym, że bioprodukty, "jako uzupełnienie polskiej bazy surowcowej stają się więc ważnym elementem transformacji systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach".

"PKN Orlen i NCBR ogłosiły nabór do wspólnego programu grantowego NEON, czyli NEW ORLEN. W pierwszym konkursie będzie można pozyskać 35 mln zł na projekty związane z produkcją ekologicznej biomasy z roślin, których uprawa nie zaburzy ekosystemu" - oznajmił koncern. Nabór wniosków w konkursie programu NEON trwać będzie od 18 maja do 4 lipca tego roku - szczegółowe informacje o programie oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie internetowej NCBR.

PKN Orlen przypomniał, że zgodnie ze swą strategią Orlen2030, koncern realizuje projekty w obszarze biopaliw, biomateriałów oraz recyklingu, które wpisują się w założenia gospodarki cyrkularnej. "Program NEON wspiera rozwój tych technologii i osiągnięcie przez koncern celu neutralności emisyjnej do 2050 r." - wyjaśnił koncern. Zaznaczył, że konkurs organizowany wspólnie z NCBR powoli wyłonić innowacyjne rozwiązania, które wzmocnią ten zaawansowany technologicznie obszar działalności Grupy Orlen.

"Bioprodukty dodane po przetworzeniu do tradycyjnych paliw, przyczyniają się do ograniczenia śladu węglowego generowanego przy ich użyciu. Mogą też być stosowane w przemyśle petrochemicznym jako składniki tworzyw sztucznych, na czym również korzysta środowisko naturalne. Dlatego zależy nam na zwiększeniu udziału alternatywnych surowców w naszej bazie, szczególnie, że rośliny niezbędne do ich wytworzenia mogą być uprawiane w Polsce" - powiedział Arkadiusz Majoch, dyrektor biura innowacji i rozwoju nowych technologii w PKN Orlen, cytowany w komunikacie.

Jak podkreślił, w programie NEON koncern "stawia na innowacyjne rozwiązania, ponieważ to one decydują o naszej przewadze konkurencyjnej". "Liczymy więc na kreatywność uczestników konkursu, który kierujemy do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych. Najlepsze koncepcje zostaną przez nas wykorzystane. Dlatego spodziewamy się nowatorskich pomysłów, które pozwolą nam wzmocnić pozycję koncernu na rynku bioproduktów" – dodał Majoch.

PKN Orlen zapowiedział, iż w pierwszym konkursie programu NEON będą poszukiwane innowacyjne technologie produkcji biomasy i biokomponentów, a także nowe - biologiczne i biochemiczne - technologie otrzymywania wodoru. W sumie planowane są cztery konkursy, po dwa w 2022 r. i 2023 r., przy czym w tym roku będą one dotyczyły obszarów "Biomasa" oraz "Gospodarka Obiegu Zamkniętego", natomiast w kolejnym wiodącymi zagadnieniami będą "Dekarbonizacja" i "Przemysł 4.0".

W informacji o wspólnej inicjatywie zaznaczono, że PKN Orlen oraz NCBR "przeznaczą na innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe łącznie aż 200 mln zł".

Dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektora NCBR uważa, że konkurs stwarza możliwości na realizację projektów badawczo-rozwojowych, których wyniki mogą przynieść przełomowe praktyczne rozwiązania.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że pierwszy konkurs dotyczący innowacyjnych rozwiązań w zakresie biomasy wpisuje się w działania podejmowane przez całą Grupę Orlen. Koncern wspomniał w tym kontekście, że już teraz regionalnym liderem w produkcji nowoczesnych biopaliw jest jego spółka zależna Orlen Południe, która "dzięki inwestycjom staje się zaawansowaną biorafinerią".

W listopadzie 2021 r. w zakładzie Orlen Południe w Trzebini, jak przypomniano w informacji - "uruchomiono największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu", z kolei w 2023 r. również w Trzebini wybudowana zostanie instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie, a w zakładzie w Jedliczu w 2024 r. w ramach Grupy Orlen powstanie kompleks do produkcji bioetanolu nowej generacji ze słomy zbóż.Jak podał PKN Orlen, dodatkowo czeski zakład Orlen Unipetrol w Litwinovie uzyskał ostatnio certyfikację umożliwiającą produkcję petrochemiczną z wykorzystaniem uwodornionych olejów roślinnych - HVO. "Te technologie zostaną również wdrożone w zakładzie PKN Orlen w Płocku. Do 2024 r. powstanie tam instalacja HVO, w której na skalę przemysłową wprowadzona zostanie technologia uwodornienia oleju rzepakowego, oleju posmażalniczego (UCO) lub ich mieszanek" - podkreślił koncern. Jak wyjaśnił, produkt końcowy będzie stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET.


Źródło: PAP, NCBiR, PKN Orlen
Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24752,00 $ tona 0,72% 5 sie
 Cynk 3549,00 $ tona 3,47% 5 sie
 Aluminium 2447,00 $ tona 3,12% 5 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.