Spółka Energi z Grupy Orlen wymienia w Koszalinie oświetlenie uliczne na energooszczędne

zk

22.11.2022 11:17 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Spółka Energi z Grupy Orlen wymienia w Koszalinie oświetlenie uliczne na energooszczędne

Partnerzy portalu

Spółka Energi z Grupy Orlen wymienia w Koszalinie oświetlenie uliczne na energooszczędne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Wymiana opraw z sodowych na ledowe m.in. znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla - podała Energa Grupa Orlen.

Jak wyjaśniono w poniedziałkowym komunikacie spółki z Grupy Orlen, dotychczas na potrzeby oświetlenia ulicznego zużywano w Koszalinie ponad 2,3 mln kWh rocznie - w efekcie modernizacji ponad 3 tys. opraw lamp ulicznych – z sodowych na LED, zużycie energii elektrycznej powinno zostać zredukowane do przeszło 1,5 mln kWh, przy czym modernizacja nie obejmuje wszystkich opraw na terenie gminy.

Informując o modernizacji oświetlenia ulicznego w Koszalinie, Energa Grupa Orlen podkreśliła, iż "wymiana opraw z sodowych na ledowe poprawi jakość światła i komfort życia mieszkańców", a przy znacznej redukcji zużycia energii elektrycznej, jednocześnie "zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery".

Jak wspomniano w informacji, "samorządy coraz częściej decydują się na modernizację oświetlenia zewnętrznego oraz tego w budynkach użyteczności publicznej", przy czym "powodem jest nie tylko chęć poprawy jakości oświetlenia ulic, placów, parkingów oraz innych przestrzeni, ale przede wszystkim redukcja kosztów zużycia energii elektrycznej".

"Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oświetlenie uliczne ma jednak ogromny wpływ na jakość naszego życia oraz nasze bezpieczeństwo" – powiedział prezydent Koszalina Piotr Jedliński, cytowany w komunikacie spółki Grupy Orlen.

Jak podkreślił, dzięki prowadzonej obecnie inwestycji Koszalin "będzie jednym z najbardziej zmodernizowanych miast w Polsce, jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych i ekologicznych latarni ulicznych".

Energa Grupa Orlen wyjaśniła, że proces modernizacji oświetlenia ulicznego w Koszalinie poprzedził audyt, który pozwolił właściwie dobrać oprawy do konkretnych miejsc na drodze. "Dzięki temu powierzchnie będą profesjonalne oświetlone, a światło zostanie skierowane tam, gdzie jest potrzebne" - zapewniono w informacji.

Wspomniano jednocześnie, iż "uniknięcie efektu rozproszenia jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich soczewek ukierunkowujących strumień światła. "Niemałe znaczenie ma także dobór jego barwy. W tym przypadku będzie to 4000K, czyli barwa maksymalnie zbliżona do naturalnego światła dziennego" - zaznaczyła Energa Grupa Orlen.

Według spółki, w efekcie modernizacji oświetlenia ulicznego w Koszalinie, dzięki redukcji zużycia energii elektrycznej, emisja dwutlenku węgla do atmosfery obniżona zostanie o ponad 500 ton rocznie.

"Nowe oprawy spełniają wszystkie standardy i normy oświetleniowe, posiadają certyfikaty jakości oraz długi okres gwarancji. Oznacza to, że zostaną także obniżone koszty utrzymania i konserwacji opraw" - zaznaczyła jednocześnie Energa Grupa Orlen.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31425,00 $ tona 3,71% 26 sty
 Cynk 3487,00 $ tona 1,40% 26 sty
 Aluminium 2597,00 $ tona -0,31% 26 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.