Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru - ZielonaGospodarka.pl
20.02.2024 12:02
Strona główna Transport, Elektromobilność Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru

Partnerzy portalu

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru - ZielonaGospodarka.pl

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych. Całodobowe placówki mają być zlokalizowane w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie, dotyczące realizacji projektu. Odpowiedzi można składać do 27 lutego.

Jak wyjaśnił Orlen w opublikowanej dokumentacji postępowania, dotyczy ono „analizy rynku w zakresie możliwości wykonawczych i doświadczenia realizacyjnego w zakresie budowy ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru”. Koncern zaznaczył, że „pozyskane dane zostaną wykorzystane do zbadania potencjału dostawców na rynku przedmiotowych usług”.

Orlen uściślił, że „zapytanie ma na celu rozeznanie i zebranie informacji z rynku w zakresie możliwości wykonawczych i doświadczenia realizacyjnego z podobnych inwestycji”.

Jak podkreślił koncern, w odpowiedziach należy wziąć pod uwagę „budowę ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru przeznaczonych do zasilania transportu publicznego i samochodów ciężarowych i osobowych - pojazdy HDV i LDV”, przy czym placówki te mają być otwarte całodobowo przez siedem dni w tygodniu.

W ogłoszeniu Orlen podał, że planowane lokalizacje dla 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru to: Gdańsk - Port północny, Rzeszów, Częstochowa, Gliwice, Kraków, Lublin, Łąka, Poznań oraz Przeźmierowo, Szczecin i Wrocław - dwie placówki, a także Gdynia, Koszwały, Zielona Góra, Łódź i Płock.

Koncern przypomniał, że zgodnie ze strategią wodorową, do 2030 r. inwestuje w wodór oparty o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych, dzięki czemu prawie połowa wytwarzanego w Grupie Orlen wodoru będzie nisko i zeroemisyjna.

„Strategia ta ma być realizowana w czterech kluczowych obszarach: mobilność, rafineria i petrochemia, badania i rozwój oraz przemysł i energetyka” - zaznaczono w informacji. Podkreślono przy tym, że rozwój produkcji i dystrybucji paliw alternatywnych jest istotnym elementem strategii Orlen 2030, a „budowa stacji tankowania paliwa wodorowego jest elementem kompleksowego programu wodorowego Grupy Orlen”.

Odnosząc się do swych planów, koncern wspomniał, że planuje stworzyć sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru, z których będą mogli korzystać kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji - w Polsce powstanie około 57. takich placówek, na Słowacji około 26., a w Czechach około 28.

„W bieżącym roku planowane jest uruchomienie kolejnych procesów zakupowych związanych z budową ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru” - zapowiedział Orlen.

W opublikowanej dokumentacji zapytania, dotyczącego budowy 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru koncern podał, że odpowiedzi można składać do 27 lutego. Zastrzegł jednocześnie, że postępowanie nie stanowi zaproszenia do składania ofert, a udzielone odpowiedzi będą miały charakter informacyjny.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija jednocześnie segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. ma być przeznaczone na "zielone inwestycje", jak np. energetyka wiatrowa na morzu i lądzie, a także fotowoltaika, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz "zielony wodór".

W ramach Grupy Orlen do 2030 r. nakłady na realizację projektów wodorowych mają wynieść 7,4 mld zł.

We wrześniu 2023 r. Orlen informował, że w Poznaniu rozpoczał testy pierwszej w Polsce, ogólnodostępnej całodobowej stacji wodorowej dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Koncern zapowiedział wówczas, że następna taka placówka w jego sieci powstanie w Katowicach, w kolejne w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie oraz we Włocławku, w Gdyni, Pile i Warszawie zostaną oddane do użytku do połowy 2025 r.

Stacje wodorowe Grupy Orlen działają w Czechach w ramach sieci Orlen Benzina - w Pradze i w Litvinowie.

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.