Wynik wyszukiwania - " organizacje ekologiczne" - Wiadomości

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Specjalny zespół w resorcie klimatu wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt, czy kwestie etyczne – poinformował PAP wiceminister Mikołaj Dorożała. Pierwsza kwestia to wyjęcie z polowań części ptaków łownych – dodał.
04.05.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

GDOŚ czeka na pisemne uzasadnienie wyroku WSA ws. kopalni Turów

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) czeka na pisemne uzasadnienie wyroku ws. kopalni Turów - przekazał PAP rzecznik prasowy GDOŚ Jakub Troszyński. W środę WSA w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów.
14.03.2024

Wiceminister klimatu: w tym roku chcemy rozpocząć proces tworzenia parku narodowego

Po ponad 20 latach w 2024 roku rozpoczniemy proces tworzenia nowego parku narodowego - zadeklarował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że jedną z możliwych lokalizacji jest Zachodniopomorskie.
10.02.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

Koalicja Klimatyczna: rolnictwo to nasza wspólna sprawa. Czas na pakt społeczny dla polskiego rolnictwa

Zapewnienie godziwych dochodów rolnikom, odpowiedniej jakości i ilości żywności wszystkim mieszkańcom Polski oraz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich powinno stać się priorytetem dla każdego polityka i decydenta w naszym kraju - wskazują wspólnie Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, Koalicja Ratujmy Rzeki, Koalicja Rolnictwo dla Przyrody oraz Koalicja Stop Fermom Przemysłowym.
07.11.2023

Polskie rzeki wysychają. Będą coraz bardziej narażone na zmiany klimatu i katastrofy ekologiczne

Powtarzające się z każdym rokiem upały i brak opadów obniżają poziom wody w polskich rzekach, co prowadzi do ich wysychania. W kolejnych latach sytuacja ma się tylko pogarszać. – W scenariuszu, w którym nic się nie zmieni, efekty będą bardzo złe. Polskie rzeki będą toczone kolejnymi suszami, kolejnymi powodziami i będą coraz bardziej zasalane, przez co będziemy mieć również więcej takich katastrof, jaka miała miejsce w zeszłym roku na Odrze – mówi dr Alicja Pawelec z WWF Polska.
22.08.2023

Lasy w Polsce są wycinane masowo. Organizacje ekologiczne apelują o większą kontrolę prowadzonej gospodarki leśnej [WIDEO]

Masowe wycinki lasów, używanie pestycydów, niszczenie siedlisk zwierząt – to tylko niektóre z zarzutów formułowanych przez organizacje pozarządowe wobec gospodarki leśnej, ale też wobec Lasów Państwowych, jednostki, która sprawuje pieczę nad lasami w Polsce. – W 2021 roku zaledwie 0,5 proc. przychodów zostało przekazane przez Lasy Państwowe na ochronę przyrody. To skandalicznie mało – mówi Sylwia Szczutkowska z organizacji ekologicznej Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Jako jedna z kilku organizacji wystosowała ona szereg reko
12.06.2023

IBRiS: prawie 57 proc. Polaków za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji

Prawie 57 proc. pytanych opowiada się za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji - wynika z sondażu IBRiS, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą". Zdaniem ekologów ustawa o rewitalizacji Odry posłuży przepychaniu inwestycji, które rzece szkodzą - dodaje gazeta.
26.04.2023

Morskie farmy wiatrowe przeszkodą dla działań sił morskich. Wielki zgrzyt w USA

Choć administracja prezydenta Bidena ma wielkie plany odnośnie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, pojawili się kolejni krytycy tego pomysłu. Do rybaków dołączyli przedstawiciele sił morskich, których zdaniem postawienie farm wiatrowych wzdłuż środkowego wybrzeża Atlantyku będzie kolidować z operacjami wojskowymi.
19.04.2023

PSF: konieczne jest usunięcie barier, które blokują wielkoskalową fotowoltaikę

Znowelizowana Polityka Energetyczna Polski przewiduje - że przy założeniu racjonalnego wzrostu - w 2030 r. w Polsce może funkcjonować 27 GW mocy w fotowoltaice; w 2040 r. może być to już 45 GW. Czy to możliwe? Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki jak najbardziej. Do tego celu konieczne jest usunięcie barier, które blokują wielkoskalową fotowoltaikę. Jedną z nich jest ustawa o planowaniu przestrzennym, która dziś trafia pod obrady Sejmu.
11.04.2023

Wiceszef MI: nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, choć część musimy dokończyć

Zgodnie z decyzją WSA i później NSA nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, ale te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może to skończyć się katastrofą budowlaną - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.03.2023

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.
19.03.2023

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji Bidena zaprzeczył w sobotę doniesieniom mediów, że w przyszłym tygodniu Biały Dom ogłosi zgodę na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy naftowej na Alasce. Sprzeciwiają się temu grupy ekologów i rdzennych Amerykanów.
11.03.2023

Francja z ustawą przyspieszającą rozwój OZE

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.
08.02.2023

Bioróżnorodność pod ochroną. W Kanadzie wyznaczono nowe cele

W poniedziałek, podczas odbywającej się w Kanadzie konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) negocjatorzy osiągnęli historyczne porozumienie mające znacząco przyczynić się do ochrony światowych lądów i oceanów - poinformowała agencja Associated Press.
19.12.2022

EURO 7 – czyste pojazdy, mieszane uczucia

10 listopada Komisja Europejska opublikowała nową propozycję normy Euro 7. Po raz pierwszy norma Euro dotyczy nie tylko emisji spalin, ale odnosi się również do samochodów elektrycznych. Zainteresowane środowiska przyjęły ją różnie – możemy się spotkać tutaj ze skrajnymi opiniami na jej temat.
23.11.2022

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Krakowski Alarm Smogowy krytycznie o braku publikacji wyników konsultacji ws. uchwały antysmogowej

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.
06.09.2022

ZeroWastePorts statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
28.04.2022

Czy nowe normy jakościowe węgla zmniejszą zanieczyszczenie powietrza?

W związku z wojną na Ukrainie i sytuacją na światowych rynkach węgla prowadzone są dodatkowe analizy ws. nowych norm jakości węgla - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska dla PAP. Dodano, że określenie terminu wejścia w życia nowych norm na razie nie jest możliwe.
11.04.2022

Waszczykowski pyta KE o związki organizacji ekologicznych z rosyjskim lobby energetycznym

Europoseł, były szef MSZ Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje, dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej pyta, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej UE. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tak zwanych złotych paszportów.
31.03.2022

Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

Koalicja Ratujmy Rzeki ogłosiła manifest dotyczący zarządzania wodą

Koalicja Ratujmy Rzeki, zrzeszająca organizacje ekologiczne, wystosowała manifest, w którym wskazała niezbędne rozwiązania, jakie należy wdrożyć, by zmniejszyć – potęgowane przez katastrofę klimatyczną - problemy z zasobami wody pitnej, suszami i powodziami.
21.03.2022

Ekolodzy: aby zmniejszyć emisje CO2 trzeba odejść od chowu przemysłowego

Żeby zmniejszyć emisje CO2 trzeba zrezygnować z przemysłowego chowu zwierząt, postawić na lokalną produkcję i skrócić łańcuchy dostaw - oceniają organizacje ekologiczne. Wielkie gospodarstwa z intensywną hodowlą zagrażają mniejszym, w konsekwencji doprowadza to do wyludniania wsi.
15.02.2022

GDOŚ: polska zapora na wschodniej granicy umożliwi migrację zwierząt m.in. żubrów

Zapora na granicy polsko-białoruskiej będzie wyposażona w przejścia dla zwierząt, by te mogły migrować - zapewnił rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotr Otrębski. Przypomniał, że po białoruskiej od lat jest ogrodzenie, które znacznie utrudnia wędrówkę zwierzętom.
08.02.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
04.02.2022

RPA. Shell musi wstrzymać poszukiwania ropy

Sąd Najwyższy RPA orzekł we wtorek, że Shell musi zakończyć poszukiwania ropy u wybrzeży Afryki Południowej. Firma uzyskała wcześniej zgodę na poszukiwanie ropy z wykorzystaniem fal dźwiękowych, jednak organizacje ekologiczne zaskarżyły ją do SN.
29.12.2021

Spór o największe w Europie centrum danych Facebooka, ekolodzy wysyłają pogróżki

Meta, spółka-matka Facebooka, zamierza stworzyć największe w Europie centrum danych w miejscowości Zeewolde w centralnej Holandii. Na 166 hektarach ma powstać ogromny kompleks, który będzie przechowywać dane z Europy i części Afryki Północnej. Inwestycji firmy sprzeciwiają się m.in. organizacje ekologiczne, które twierdzą, że jest ona niekorzystna dla środowiska.
16.12.2021

MKiŚ: organizacje ekologicznie dopuszczone do postępowania dot. wydania koncesji dla kopalni Turów

Minister Klimatu i Środowiska dopuścił organizacje ekologiczne do udziału w postępowaniu dot. wydania koncesji na wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 r. - poinformowało we wtorek MKiŚ.
15.12.2021

Golińska: KE zamknęła procedurę naruszeniową ws. procedury oceny oddziaływania na środowisko

Komisja Europejska 2 grudnia br. zamknęła procedurę naruszeniową w sprawie nieprawidłowego wdrożenia przepisów unijnych dotyczących procedury oceny oddziaływania na środowisko - poinformowała w środę wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
09.12.2021

Ekolodzy o rezultatach COP26: daleko od potrzebnego przełomu

Mimo, że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
14.11.2021

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle - poinformowały PAP Wody Polskie.
07.09.2021

Nowe prawo opóźni budowę inwestycji energetycznych

O miesiące, o ile nie lata, opóźni się oddanie do użytku wielu kilometrów dróg. To skutek nowych zasad protestów środowiskowych - donosi we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
24.08.2021

Kurtyka: dobre wiadomości z Danii; prace na większości odcinków Baltic Pipe zostają przywrócone

Dobra wiadomość od naszych duńskich partnerów w sprawie Baltic Pipe. Prace na większości odcinków gazociągu zostają przywrócone - poinformował w sobotę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
19.06.2021

Ekolodzy ws. Turowa: takiej decyzji TSUE można było się spodziewać

Decyzji TSUE ws. wstrzymania wydobycia w kopalni Turów można było się spodziewać, to powinien być kubeł zimnej wody dla rządu, który odpowiada za transformację energetyki – wskazują organizacje ekologiczne. Przyznają jednak, że nagłe zamknięcie kopalni będzie dramatem dla regionu.
22.05.2021

Polskie rolnictwo czeka szereg rewolucyjnych zmian. Bez odpowiedniej strategii państwa może stracić konkurencyjność w UE

Trwają prace nad planem strategicznym dla wspólnej polityki rolnej. Organizacje ekologiczne alarmują, że zaproponowany przez resort rolnictwa projekt jest zbyt zachowawczy i nie gwarantuje osiągnięcia celów unijnej strategii „Od pola do stołu”. Zdaniem eksperta Koalicji Klimatycznej bez odpowiedniej strategii dla tego sektora Polska straci nie tylko część środków unijnych na dofinansowanie rolnictwa, ale też postępować będzie degradacja środowiska, a małe i średnie gospodarstwa będą upadać. To oznacza też utratę konkurencyjności
28.04.2021

Prezydent Biden chce przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu

Z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena w czwartek rozpocznie się dwudniowy wirtualny szczyt klimatyczny z udziałem przywódców 40 państw. Cel - to podkreślenie konieczności pilnych działań oraz korzyści gospodarczych wynikających z ambitniejszego podejścia do ochrony klimatu.
22.04.2021

USA zobowiążą się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 r.

USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. - informuje w czwartek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.
15.04.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

Rząd za większym udziałem NGO w wydawaniu decyzji środowiskowych

Rząd poparł we wtorek przepisy przewidujące zapewnienie organizacjom ekologicznym dostępu do wymiaru sprawiedliwości przy inwestycjach mogących znacząco oddziaływać na środowisko czy możliwość wnioskowania o czasowe wstrzymanie takiej inwestycji.
16.02.2021

Przełomowy wyrok we Francji: państwo skazane za niedociągnięcia w walce ze zmianami klimatu

Po raz pierwszy w historii Francji sąd w Paryżu uznał, że państwo winne jest „karalnych niedociągnięć, nie dotrzymując zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych". Organizacje ekologiczne określają wyrok trybunału administracyjnego, jako „historyczny”.
03.02.2021

Rosyjscy parlamentarzyści apelują o uznanie działalności Greenpeace za niepożądaną

Rosyjscy parlamentarzyści zabiegają o to, by międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace została uznana za tzw. zagranicznego agenta; wzywają też, by działalność organizacji uznać w Rosji za niepożądaną - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant".
14.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.