Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce - ZielonaGospodarka.pl
11.03.2023 21:31
Strona główna Energetyka, OZE Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Partnerzy portalu

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce - ZielonaGospodarka.pl
PGE

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji Bidena zaprzeczył w sobotę doniesieniom mediów, że w przyszłym tygodniu Biały Dom ogłosi zgodę na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy naftowej na Alasce. Sprzeciwiają się temu grupy ekologów i rdzennych Amerykanów.

W piątek wiele amerykańskich mediów, w tym CNN, "New York Times" i Bloomberg, podało, że administracja zatwierdzi w przyszłym tygodniu duży projekt wiercenia ropy naftowej "Willow" koncernu ConocoPhillips w North Slope na Alasce. Zrealizowany kosztem 8 mld dolarów byłby największą inwestycją naftową w USA.

Sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre zastrzegła jednak w piątek, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Według waszyngtońskiego portalu „The Hill” niewymieniony z nazwiska urzędnik Białego Domu zaprzeczył w sobotę doniesieniom o planach zatwierdzenia przez Bidena projektu. Miał on być częścią tzw. National Petroleum Reserve w północno-zachodniej części stanu. Koncern naftowy rozpoczął zabiegi o to w latach 90. Formalnie złożył wniosek o zagospodarowanie terenu w 2018 roku.

"The Hill" przypomina, że propozycja od dawna była popierana przez ustawodawców z Alaski, w tym republikańskich senatorów Lisę Murkowski i Dana Sullivana. Wraz z demokratyczną członkinią Izby Reprezentantów Mary Peltolą napisali minionym tygodniu wspólnie artykuł dla CNN wzywający Bidena do zatwierdzenia "Willow”.

Ustawodawcy z Alaski nazwali projekt "najbardziej odpowiedzialnym środowiskowo wyborem", aby zaspokoić natychmiastowe potrzeby energetyczne, jednocześnie przechodząc stopniowo na paliwa odnawialne. Jednak organizacje ekologiczne i rdzennych mieszkańców głośno sprzeciwiały się projektowi, nazywając go katastrofą ekologiczną. Zgodnie z federalnymi ocenami mógłby spowodować uwolnienie niemal 280 mln ton emisji dwutlenku węgla, głównego czynnika napędzającego zmiany klimatyczne.

- Jeśli to prawda, administracja Bidena zdradza swoje podstawowe zobowiązanie do powstrzymania zmian klimatycznych. Projekt Conoco Phillips +Willow+ szokuje sumienie. Otworzy całą zachodnią Arktykę na wiercenia przez wiele dekad, dewastując delikatny ekosystem i ludzi, którzy od niego zależą" - argumentowała w piątek prezes organizacji ochrony środowiska Earthjustice Abigail Dillen.

Jak dodała, będzie to miało globalne znaczenie zarówno dla emisji gazów cieplarnianych, jak i wiarygodności przywódców.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mms/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.