Wynik wyszukiwania - "CEMENT " - Wiadomości

EKG 2024: państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Deloitte: firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów

W 2024 r. firmy będą musiały zgłaszać dane o emisji importowanych produktów wysokoemisyjnych, takich jak: aluminium, stal i cement - wskazali eksperci Deloitte. Dodali, że dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania także o działaniach kontrahentów na rzecz zrównoważonego rozwoju.
19.03.2024

Eksperci: bez zmiany podejścia do budowania nie będzie transformacji klimatycznej w miastach

Bez zmiany sposobu, w jaki budujemy nasze budynki, nie będzie transformacji klimatycznej miast - ocenili uczestnicy debaty podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Ich zdaniem kluczową rolę odegrają tu samorządy oraz branża budowlana stosująca nowoczesne rozwiązania, które obniżają ślad węglowy nowych i istniejących budynków.
08.03.2024

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce

Chiny nie zwalniają tempa pod względem oddawania do użytku mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Przewiduje się, że tylko w tym roku Państwo Środka podwoi moc energii odnawialnych w stosunku do zeszłego roku, jednocześnie rozbudowując swój potencjał elektrowni węglowych.
08.12.2023

PARP wyróżniła liderów w budowaniu polskiej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) nagrodziła łącznie 24 innowacyjne projekty w ramach najnowszego konkursu na najlepsze rozwiązania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Są to różnorodne produkty i modele biznesowe, które dowodzą, że osiągnięcie efektów środowiskowych, a zarazem korzyści ekonomicznych, jest możliwe w niemal każdej branży, niezależnie od wielkości firmy. Laureaci otrzymali nagrody o łącznej wartości 540 tys. złotych.
24.11.2023

Wystartowały zapisy do ogólnopolskiego programu ekologicznego “Zielone Laboratorium Lafarge”

28 sierpnia ruszyły zapisy do trzeciej edycji bezpłatnego programu edukacji ekologicznej “Zielone Laboratorium Lafarge”, kierowanego do młodzieży. W programie udział mogą wziąć uczniowie ze wszystkich klas szkół średnich z całej Polski oraz uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 października 2023 roku poprzez formularz na stronie: zielonelaboratorium.fundacjawspolnie.pl. W ramach “Zielonego Laboratorium Lafarge” przewidziany jest także konkurs.
30.08.2023

1,5 miliona pszczół w Lafarge i zarządzanie bioróżnorodnością na terenie zakładów

W sierpniu obchodzony był Wielki Dzień Pszczół - owadów które odgrywają wyjątkową rolę w ekosystemie i wpływają na dobrostan człowieka. Lafarge w Polsce wdrożył w swoich zakładach kruszywowych i cementowych oparty na naukowej metodologii system zarządzania różnorodnością biologiczną, który przyczynia się do lepszej ochrony roślin, zwierząt i siedlisk, ale również sprzyja wzrostowi liczby pszczół.
16.08.2023

Przełomowy beton bez cementu firmy C-Crete Technologies po raz pierwszy zastosowany w budynku w Seattle

Przełomowy beton prefabrykowany bez cementu jest właściwie bezemisyjny, a nawet stopniowo pochłania CO2, przybliżając przemysł budowlany do celu zerowej emisji dwutlenku węgla. Zrównoważona alternatywa dla cementu portlandzkiego prawie nie generuje dwutlenku węgla podczas produkcji i stopniowo pochłania CO2 z powietrza.
20.07.2023

Indie złożą skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciw unijnemu podatkowi od towarów wysokoemisyjnych

Rząd w New Delhi zamierza złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw planowi Unii Europejskiej wprowadzenia 20-30% podatku od importu towarów wysokoemisyjnych, takich jak stal, ruda żelaza i cement z Indii - poinformowały źródła w indyjskim rządzie, na jakie powołuje się w środę portal Euractiv.
17.05.2023

KGAL podpisuje z Lafarge Cement Polska umowy PPA dla projektów onshore

Obiekty o mocy 35 MW w Krasinie i 27 MW w Rywaldzie dostarczą Lafarge około 230 GWh energii elektrycznej rocznie.
17.04.2023

Nowy beton ma pochłaniać dwutlenek węgla

Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował metodę pochłaniania CO2 przy okazji otrzymywania betonu. Tymczasem to jego produkcja odpowiada dzisiaj za znaczną część emisji dwutlenku węgla.
03.04.2023

Ramboll wspiera przemysł cementowy w CCS

Jeden z największych na świecie producentów cementu i jedyny w Szwecji, Heidelberg Materials, ma zamiar ograniczyć wszystkie emisje CO2 w swojej cementowni w Slite do 2030 roku. Firma Ramboll została wybrana przez Heidelberg Materials w celu zapewnienia specjalistycznej ekspertyzy wspierającej obecne studium wykonalności wielkoskalowego projektu CCS.
30.03.2023

Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

Jedenastu deweloperów morskiej energii wiatrowej – bp, EnBW, Fred Olsen Seawind, Parkwind, RWE, ScottishPower Renewables, Shell, SSE, Total Energies, Vattenfall i Ørsted – współpracuje z Carbon Trust, aby przyszłość morskiej energii wiatrowej była jeszcze bardziej zrównoważona.
02.02.2023

Pionierski projekt Lafarge z technologią Air Liquide - wychwyci 100% emisji CO2 w Cementowni Kujawy

Cementownia Kujawy stanie się pierwszą w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie zeroemisyjnych cementowni. Lafarge w Polsce właśnie podpisał umowę na projekt “Kujawy Go4ECOPlanet”, dzięki któremu powstanie instalacja wychwytująca 100% emisji CO2 z produkcji klinkieru.
20.01.2023

Amerykański offshore boi się cyberataków

Rządowy raport wskazał, że amerykańska administracja musi podjąć konkretne kroki, by zabezpieczyć tamtejszy offshore przed atakami informatycznymi.
21.11.2022

Cele CEMEX w zakresie obniżenia emisyjności zweryfikowane przez SBTi pod względem dostosowania do scenariusza 1,5C [WIDEO]

CEMEX jest jedną z pierwszych firm z przemysłu cementowego, których cele w zakresie redukcji emisji do 2030 r. zostały zweryfikowane przez SBTi pod względem dostosowania do scenariusza 1,5C. Cele wyznaczone przez CEMEX należą do najambitniejszych w branży.
14.11.2022

Vattenfall zobowiązuje się do zakupu zeroemisyjnego cementu

Vattenfall zapewni, że do 2030 roku co najmniej 10 proc. cementu/betonu zamawianego dla swoich projektów będzie cementem/betonem o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla. Nowe zobowiązanie zostało podjęte w związku z COP27, gdzie Koalicja First Movers uruchomiła dziś nowy sektor - Cement i Beton.
08.11.2022

Pierwsza cementownia o zerowej emisji czeka na zielone światło

Firma budowlana Hanson stara się zabezpieczyć fundusze rządowe, aby jej cementownia Padeswood w Północnej Walii stała się zakładem o zerowej emisji netto.
14.10.2022

Chińskie fabryki stają, ponieważ susza zakłóca działanie elektrowni wodnych

Niektóre fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę, ponieważ susza zakłóca produkcję prądu w elektrowniach wodnych – podała w środę agencja AP, oceniając to jako kolejne obciążenie dla chińskiej gospodarki, borykającej się ze skutkami lockdownów covidowych.
17.08.2022

390 miliony euro i dalsze inwestycje w OZE. Acciona Energía podsumowuje półrocze

Na rentowność hiszpańskiej spółki wpłynęła zwiększona efektywność finansowa, rozwijająca się polityka handlowa oraz zmiany cen na wszystkich rynkach. Inwestycje netto wyniosły 770 mln euro, a na koniec pierwszego półrocza w budowie znajdowało się 2 064 MW w ramach planu rozwoju OZE.
02.08.2022

Posłowie apelują o wpisanie cementowni na listę sektorów energochłonnych

Cena prądu jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na konkurencyjność branży cementowej. Dlatego też posłowie, zrzeszeni w Parlamentarnym Zespole ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, przychylają się do apelu o wpisanie tego sektora - podobnie jak stalowego, nawozowego czy chemicznego - na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich, w tym także energii elektrycznej.
20.07.2022

Cement z materiałów z recyklingu pomoże zmniejszyć ślad węglowy w budownictwie [WIDEO]

Cement to podstawowy materiał budowlany, któremu zawdzięczamy powstanie całej infrastruktury. Dlatego redukcja jego śladu węglowego ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia dekarbonizacji budownictwa. Firma Lafarge wprowadza na rynek kolejny cement z rodziny ECOPlanet - CEM V produkowany przy dużym udziale materiałów z recyklingu, dzięki czemu ma on o 40% niższy ślad węglowy.
07.06.2022

O zielonej przyszłości przemysłu cementowego

Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.
20.05.2022

Grupa Górażdże wprowadza na rynek niskoemisyjny beton EcoCrete

Grupa Górażdże, jeden z europejskich liderów w obszarze produkcji cementu i betonu oraz spółka należąca do koncernu HeidelbergCement, wprowadza na rynek innowacyjną linię produktów EcoCrete – nowy rodzaj betonu o znacząco obniżonej emisji dwutlenku węgla.
13.04.2022

Pełna dekarbonizacja do 2050 roku? Najwięksi światowi producenci cementu i betonu złożyli deklarację

Główni producenci cementu i betonu na całym świecie opracowali plan działania prowadzący do osiągnięcia pełnej dekarbonizacji swoich działań i produktów do 2050 roku, co jest zgodne z Porozumieniem Paryskim w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C.
25.10.2021

Polskie miasta coraz bardziej zielone

Cztery polskie metropolie awansowały do finałowej szesnastki w konkursie „Zielona Stolica Europy 2023”. Choć ostatecznym zwycięzcą okazał się Tallin, to żaden inny kraj w UE nie mógł pochwalić się w tym roku równie liczną reprezentacją. Międzynarodowy projekt badawczy ESPON przeanalizował zielone projekty realizowane przez finalistów poprzednich edycji wydarzenia, proponując działania ułatwiające miastom osiąganie wspólnych celów klimatycznych.
30.09.2021

W ekologicznym cemencie drzemie potencjał do zmniejszenia emisji CO2

Powstał nowy rodzaj cementu, którego produkcja wymaga o dwie trzecie mniejszej emisji CO2 w porównaniu do tradycyjnego - tzw. cementu portlandzkiego. Wytwarzanie najważniejszego materiału budowlanego odpowiada obecnie za ok. 8 proc. emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka.
23.08.2021

Norweski Statkraft stanął w kolejce, by dostarczyć ekologiczny wodór na 88-metrowy bezemisyjny statek

Wodór ma coraz szersze spektrum zastosowań, szczególnie w sektorach takich jak przemysł i transport. W ostatnim czasie ukształtował się szereg projektów skoncentrowanych na rozwoju statków napędzanych wodorem.
26.06.2021

Innowacyjny zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce

Nowy zakład recyklingu w Holandii będzie zajmował się recyklingiem odpadów rozbiórkowych polistyrenu ekspandowanego (EPS), a także przetwarzaniem wycofanego z użycia dodatku.
07.06.2021

Ułożono pierwszą powierzchnię z niskoemisyjnego betonu z grafenem

Brytyjscy naukowcy opracowali beton z grafenem, który jest o 30 proc. mocniejszy, niż standardowy. Doprowadzili też do pierwszego zastosowania tego materiału. Ze względu na skalę zużycia betonu na świecie, taka innowacja może się przełożyć na kolosalne zmniejszenie emisji CO2.
28.05.2021

Startupy celują w bezemisyjny cement i beton

Globalne Stowarzyszenie ds. Cementu i Betonu uruchamia nową ważną inicjatywę, która ma pomóc w przyspieszeniu rozwoju technologii i technik niskoemisyjnych w tej branży.
19.05.2021

Przemysł cementowy w Polsce podąża droga neutralności klimatycznej

Od 2021 roku branża cementowa w Polsce staje przed nowymi wyzwaniami. Właśnie rozpoczęła trzy dekady przemian w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Zmaga się także z problemami, które - oprócz pandemii COVID-19 - występują w otoczeniu biznesowym m.in. rosnące koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny energii i brak ich rekompensat czy rosnący lawinowo import cementu do Polski spoza Unii Europejskiej. „Po niższej sprzedaży spowodowanej długą i mroźną zimą, rok 2021 może zakończyć się 1,8% spadki
29.04.2021

Fotoaktywne materiały budowlane będą oczyszczać powietrze?

Badania nad rozwojem fotoaktywnych materiałów budowlanych, które pozwolą na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, prowadzi dr hab. inż. Magdalena Janus z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Metoda oczyszczania powietrza za pomocą materiałów budowlanych ma być dzięki temu bardziej wydajna.
12.02.2021

Polskie firmy kupują coraz więcej "zielonego" prądu

Najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej zakontraktowali na 2021 r. znacznie więcej "zielonego" prądu, wytwarzanego ze źródeł odnawialnych. W porównaniu do ogółu sprzedaży nie są to na razie wielkie ilości, ale stanowią już znaczące pozycje biznesowe.
07.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.