Startupy celują w bezemisyjny cement i beton

19.05.2021 14:58 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Startupy celują w bezemisyjny cement i beton

Partnerzy portalu

Startupy celują w bezemisyjny cement i beton - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Globalne Stowarzyszenie ds. Cementu i Betonu uruchamia nową ważną inicjatywę, która ma pomóc w przyspieszeniu rozwoju technologii i technik niskoemisyjnych w tej branży. 

Globalne Stowarzyszenie ds. Cementu i Betonu (GCCA) rozpoczęło w tym tygodniu próbę rozwiązania problemu śladu węglowego branży budowlanej i opracowania „prawdziwie zrównoważonego betonu i cementu”. GCCA wzywa startupy do przedstawienia innowacyjnych, nowych pomysłów na rozwój „węgla” – neutralny beton poprzez globalną konkurencję.

Program Open Challenge, ma na celu zgromadzenie pionierskich startupów oraz głównych graczy z branży cementowo-betonowej, w celu przyspieszenia „rozwoju nowych, innowacyjnych technologii niskoemisyjnych”.

Niska emisja na celowniku

Istnieje nadzieja, że ​​posłuży to przyspieszeniu rozwoju szeregu technologii niskoemisyjnych, które mogłyby być wykorzystane przez przemysł cementowy i betonowy. Pod uwagę są brane m.in. systemy wychwytywania dwutlenku węgla, technologie kalcynacji materiałów grzewczych podczas procesu produkcji betonu czy metody ograniczania emisji CO2 w łańcuchu dostaw w budownictwie. Działania te mają również umożliwić recykling betonu.

Wytypowane startupy otrzymają wszelkie narzędzia, udogodnienia oraz środki finansowe na rozwój swoich technologii i przyspieszenie komercjalizacji w ramach 12-miesięcznego programu prowadzonego przez innowacyjny program Innovandi Techstars GCCA. Zaangażowana globalna sieć przedsiębiorców, pomoże również znaleźć firmy, które sprostają temu wyzwaniu.

Neutralny beton do 2050 roku. Czy to możliwe?

Osiągnięcie tego globalnego celu postawionego przez GCCA, jakim jest produkcja całkowicie neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla betonu do 2050 roku. 

– Działania te będą wymagały znaczących i złożonych zmian w sposobie produkcji, wykorzystania i recyklingu betonu – komentuje Dinah McLeod, dyrektor generalna GCCA.

–  Innowacje będą miały kluczowe znaczenie na każdym etapie, od technologii chemicznej stosowanej do produkcji cementu i betonu, po technologie pieców, produkcję klinkieru i wychwytywanie dwutlenku węgla. To wyzwanie pomoże nam zapewnić kreatywność najlepszych umysłów spoza branży, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu.

Duży kawałek światowego tortu... z betonu

Wybrani wnioskodawcy będą mieli dostęp do globalnego rynku cementu i betonu o wartości 333 miliardów dolarów, a wartość światowego rynku budowlanego ma wzrosnąć do 15,5 biliona dolarów do 2030 roku – podają źródła branżowe.  

GCCA zostało utworzone w 2018 roku, aby wspierać wkład sektora w zrównoważone budownictwo. Organizacja reprezentuje około 40 proc. światowego rynku cementu i betonu.

–  Wzywamy startupy, naukowców i innowatorów z całego świata, aby współpracowali z nami w najtrudniejszych obszarach dekarbonizacji betonu i cementu – mówi Claude Loréa, dyrektor ds. Cementu i lider innowacji w GCCA. – Stowarzyszenie nie może się doczekać połączenia zewnętrznych innowacji z doświadczeniem branżowym, aby przyspieszyć zrównoważoną transformację branży.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.