Ramboll wspiera przemysł cementowy w CCS

zk

30.03.2023 11:55
Strona główna Energetyka, OZE Ramboll wspiera przemysł cementowy w CCS

Partnerzy portalu

Ramboll wspiera przemysł cementowy w CCS - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Szwedzka cementownia Heidelberg Materials/Ramboll

Jeden z największych na świecie producentów cementu i jedyny w Szwecji, Heidelberg Materials, ma zamiar ograniczyć wszystkie emisje CO2 w swojej cementowni w Slite do 2030 roku. Firma Ramboll została wybrana przez Heidelberg Materials w celu zapewnienia specjalistycznej ekspertyzy wspierającej obecne studium wykonalności wielkoskalowego projektu CCS.

Cementownie należą do największych przemysłowych emiterów CO2 na świecie. W sumie przemysł ten odpowiada za ok. 8 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Produkcja cementu wymaga ogromnych ilości paliwa, a proces przekształcania wapienia w klinkier nieodłącznie uwalnia CO2. Około 40 procent emisji CO2 z cementowni pochodzi ze zużycia paliw kopalnych, natomiast 60 proc. z procesu kalcynacji.

Producenci cementu obierają szereg ścieżek obniżenia emisyjności, w tym zwiększenie efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania biopaliw oraz zastąpienie części klinkieru wapiennego np. żużlem stalowym lub innymi materiałami cementowymi. Jednak jedynym dostępnym rozwiązaniem pozwalającym na całkowitą dekarbonizację cementowni i możliwość produkcji neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla cementu na dużą skalę jest ograniczenie emisji poprzez zastosowanie technologii CCS.

Heidelberg Materials, jeden z największych na świecie producentów cementu, dąży do tego, aby do 2030 roku w swojej cementowni w Slite na szwedzkiej wyspie Gotlandia wychwycić do 1,8 mln ton emisji CO2 rocznie. Emisje te odpowiadają około 3 procent całkowitej emisji Szwecji. Część CO2, który zostanie wychwycony w zakładzie, będzie pochodzić ze źródeł biogennych, a zatem zakład ma potencjał, aby nie tylko zmniejszyć własne emisje CO2, ale także znacząco przyczynić się do planów redukcji emisji zakładanych na 2030 rok.

- W świecie, w którym potrzebujemy wszystkich rąk do pracy, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i ograniczyć wzrost temperatury, wychwytywanie dwutlenku węgla ma fundamentalne znaczenie dla trudnych do zdekarbonizowania gałęzi przemysłu, takich jak cementownie. Równie dobrze może to być ich pozwolenie na dalszą działalność - mówił Burcin Temel Mckenna, szef działu Carbon Capture w Ramboll.

Działania inżynieryjne, które będą prowadzone przez Ramboll w ramach współpracy obejmują badanie np. instalacji wychwytujących, optymalizację odzysku energii, magazynowanie buforowe, jak również rozwiązania logistyczne zarządzające wychwyconym CO2.

- Nieustannie pracujemy nad zmniejszeniem śladu węglowego naszej produkcji i produktów końcowych. Wdrożenie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla zapewni zerową emisję netto w naszym łańcuchu wartości, a jednocześnie pozwoli nam zaspokoić popyt na cement potrzebny w Szwecji - powiedział Karin Comstedt Webb, wiceprezes zarządu Heidelberg Materials Sweden.

W skali globalnej zapotrzebowanie na cement wzrosło trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat.

W Szwecji około 75 procent zaopatrzenia kraju w ten surowiec pochodzi z cementowni Slite, która działa od ponad 100 lat. Cement neutralny dla klimatu będzie potrzebny jako niezbędny element dekarbonizacji całego sektora budownictwa.

Studium wykonalności umożliwi Heidelberg Materials wejście w fazę Front-End Engineering Design (FEED).


Źródło: Ramboll

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.