Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

sg

02.02.2023 12:22 Źródło: Ørsted
Strona główna Energetyka, OZE Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Jedenastu deweloperów morskiej energii wiatrowej – bp, EnBW, Fred Olsen Seawind, Parkwind, RWE, ScottishPower Renewables, Shell, SSE, Total Energies, Vattenfall i Ørsted – współpracuje z Carbon Trust, aby przyszłość morskiej energii wiatrowej była jeszcze bardziej zrównoważona.

Deweloperzy, którzy projektują, budują i obsługują morskie farmy wiatrowe na całym świecie, w tym w Europie, Ameryce Północnej i Azji, będą współpracować z Carbon Trust w ramach nowego programu branżowego Offshore Wind Sustainability Joint Industry Program. W jego ramach firmy opracować pierwszą wspieraną przez przemysł metodologię i wytyczne do pomiaru i radzenia sobie z emisjami dwutlenku węgla związanymi z morskimi farmami wiatrowymi w całym ich cyklu życia, w tym emisjami z produkcja materiałów i montaż farm wiatrowych.

Celem tej pracy jest pomoc światowemu przemysłowi morskiej energetyki wiatrowej w jak najbardziej zrównoważonym rozwoju i kontynuowanie jego ważnego wkładu w osiągnięcie światowego celu zerowej emisji netto do 2050 r. i ograniczenie najbardziej ekstremalnych skutków zmiany klimatu. Wspólny standard zapewni, że wymagana skala instalacji zostanie dostarczona w sposób niskoemisyjny i zachęci do porównywania deweloperów i aktywów.

Jan Matthiesen, dyrektor Offshore Wind w Carbon Trust, powiedział: „Globalnych celów klimatycznych nie można osiągnąć bez zwiększenia produkcji energii odnawialnej, a morska energia wiatrowa ma szczególne znaczenie dla odejścia świata od paliw kopalnych. Nasze doświadczenie w pracy z poprzez różne wspólne projekty branżowe jest dowodem na to, że współpraca jest kluczowa. W ciągu ostatnich 14 lat skupiliśmy się na zwiększaniu skali rynku morskiej energii wiatrowej poprzez nasze wspólne programy branżowe, takie jak Offshore Wind Accelerator i Floating Wind Joint Industry Programme”. Dodaje: „Teraz nadszedł czas, aby zwrócić naszą uwagę na wspieranie innowacji i zrównoważone zwiększanie skali w celu stworzenia bardziej odpornej i konkurencyjnej branży. Cieszymy się, że możemy współpracować z tak globalną grupą programistów, których wspólny głos ma potencjał branżę na wyższy poziom”.

Ingrid Reumert, starsza wiceprezes i dyrektorka ds. globalnych relacji z interesariuszami w firmie Ørsted powiedziała: „Energia nadal odpowiada za 73% światowych emisji, co sprawia, że szybkie przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii jest najważniejszym działaniem w dziedzinie klimatu. Ponieważ nasza branża przygotowuje się do masową i niezbędną rozbudowę morskich farm wiatrowych, musimy również zwrócić uwagę na zmniejszenie emisji z łańcuchów dostaw i operacji.Ta wspólna metodologia pomoże nam to zrobić, a także zwiększyć przejrzystość dla rządów, inwestorów i dostawców oraz umożliwić porównywalność między deweloperami i majątku”.

Do końca 2021 r. na całym świecie zainstalowano 55 GW mocy morskiej energii wiatrowej, z czego ponad jedna trzecia zostanie zainstalowana w ciągu 2021 r. Jednak według IEA od 2030 r. trzeba będzie instalować dodatkowe 70-80 GW rocznie, aby osiągnąć zero netto do 2050 r.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię odnawialną branża morskiej energii wiatrowej musi szybko zwiększyć skalę, aby sprostać tym poziomom ambicji, i należy to zrobić w zrównoważony sposób. Opierając się na wysiłkach zmierzających do dekarbonizacji na poziomie poszczególnych farm wiatrowych, wspólny wysiłek przemysłu będzie kluczem do stworzenia spójnego podejścia do uwzględniania wpływu na emisje dwutlenku węgla, zwiększenia przejrzystości emisji w łańcuchu dostaw i przyspieszenia zaangażowania w całym łańcuchu wartości. Pomoże to w dostarczeniu potrzebnej skali instalacji, z korzyścią płynącą z głębokiego zrozumienia emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia.

Chociaż wytwarzanie morskiej energii wiatrowej ma znacznie mniejszy wpływ na emisję dwutlenku węgla niż paliwa kopalne, sektor musi również współpracować, aby oddzielić swój własny łańcuch wartości od modeli produkcji, wdrażania i eksploatacji wykorzystujących węgiel i zasoby, zajmując się kluczowymi punktami zapalnymi, takimi jak stal, cement i paliw.

Pierwszy projekt zrealizowany w ramach wspólnego programu branżowego Offshore Wind Sustainability:

  1. Opracuje pierwszą znormalizowaną metodologię, aby umożliwić deweloperom obliczanie emisji w całym cyklu życia ich morskich elektrowni wiatrowych, w tym emisji z łańcucha dostaw, fazy budowy i fazy eksploatacji.
  2. Będzie współpracować z branżą, aby poprawić jakość i dostępność danych oraz promować większą przejrzystość łańcucha dostaw.
  3. Zidentyfikuje kluczowe czynniki napędzające emisję dwutlenku węgla i punkty zapalne w łańcuchu wartości morskiej energii wiatrowej i cyklu życia farmy wiatrowej.

Program oficjalnie rozpoczyna się w styczniu 2023 r., a metodologia ma zostać udostępniona do użytku w całej branży do 2025 r.

Jest to piąty dodatek do platformy innowacji w zakresie energii odnawialnej Carbon Trust, która składa się z portfolio działań badawczo-rozwojowych, takich jak Offshore Wind Accelerator (OWA), Floating Wind Joint Industry Programme, Integrator oraz Offshore Renewables Joint Industry Programme.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.