Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce

Strona główna Energetyka, OZE Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce

Partnerzy portalu

Cała naprzód! Chiny podwajają udział energii odnawialnej w krajowej energetyce - ZielonaGospodarka.pl

Chiny nie zwalniają tempa pod względem oddawania do użytku mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Przewiduje się, że tylko w tym roku Państwo Środka podwoi moc energii odnawialnych w stosunku do zeszłego roku, jednocześnie rozbudowując swój potencjał elektrowni węglowych.

Według analizy „China’s emissions set to fall in 2024 after record growth in clean Energy” opublikowanej 13 listopada przez helsińskie Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), przewiduje się, że w tym roku Chiny oddadzą do użytku 210 GW energii słonecznej, 70 GW energii wiatrowej, 7 GW energii wodnej i 3 GW mocy wytwórczej energii jądrowej, niemal podwajając 152 GW mocy energii odnawialnej oddanej w zeszłym roku.

Analiza oparta na oficjalnych danych i danych handlowych, pokazuje, że emisje dwutlenku węgla w Państwie Środka nadal odbijają się od krajowego okresu polityki „zera tolerancji” wobec COVID-19, rosnąc o ok. 4,7 proc.  r/r w trzecim kwartale br. 

Jak czytamy w analizie, konsumpcja ropy naftowej zbliża się obecnie do linii trendu sprzed pandemii COVID-19 i nie wykazuje jeszcze żadnych oznak spadku, wzrastając w trzecim kwartale o szacunkowo 19 proc. r/r.

Kluczowe wnioski wypływające z lektury przedstawiają się następująco:

  • W Chinach nastąpił boom w produkcji, który zrównoważył spadek popytu na wysokoemisyjną stal i cement z powodu trwającego załamania na rynku nieruchomości;
  • Tegorocznemu wzrostowi towarzyszy rekordowa liczba oddawanych do użytku instalacji niskoemisyjnych mocy wytwórczych energii elektrycznej, w szczególności energii wiatrowej i słonecznej;
  • Produkcja energii wodnej ma odbić się od rekordowo niskiego poziomu z powodu suszy w latach 2022-23 r.;
  • Ożywienie gospodarcze w Chinach po pandemii koronawirusa COVID-19 było niewielkie;
  • Nastąpił gwałtowny wzrost inwestycji w moce produkcyjne, szczególnie w zakresie technologii niskoemisyjnych, w tym energii słonecznej, pojazdów elektrycznych oraz akumulatorów;
  • Moc elektrowni węglowych nadal rośnie, co przygotowuje scenę do starcia między tradycyjnymi i nowo powstającymi grupami interesu 
  • Według szacunków CREA, nowo zainstalowane moce w zakresie czystej energii tylko w tym roku wygenerują 423 TWh energii elektrycznej rocznie, co jest prawie równe tegorocznemu prognozowanemu wzrostowi zapotrzebowania na energię elektryczną w Państwie Środka.
  • Wedle przewidywań CREA, emisja dwutlenku węgla w Chinach spadnie w przyszłym roku za sprawą spodziewanego rekordowego wzrostu nowych niskoemisyjnych źródeł energii, mimo że emisje nadal rosną w tym roku po zakończeniu rygorystycznej polityki zerowej emisji dwutlenku węgla. 
  • Mimo spektakularnych osiągnięć pod względem oddawanych do użytku mocy pochodzących z odnawialnych źródeł energii, należy wziąć pod uwagę rozwój sektora energetycznego opartego o paliwa kopalne. 
  • Moc elektrowni węglowych w Chinach powinna osiągnąć szczytowy poziom 1370 GW w 2030 roku w porównaniu z 1141 GW pod koniec czerwca br., zaś w tym samym czasie w budowie znajdowało się już 136 GW mocy.

Na elektrowniach węglowych się nie kończy – również elektrownie gazowe są budowane w Państwie Środka.

Według raportu „Gas Glut 2023: Global gas power expansion continues to thwart energy transition” wydanego przez Global Energy Monitor, liczba elektrowni zasilanych gazem lub ropą naftową, które są w fazie rozwoju, w fazie przedkonstrukcyjnej tudzież w fazie budowy, wzrosła w ubiegłym roku o 13 proc. Liderem światowego wzrostu był kontynent azjatycki, na czele z Chinami.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.