Wynik wyszukiwania - "Hiszpania" - Wiadomości

Hiszpania. Pożary łąk i lasów wskutek fali 40-stopniowych upałów

Kilkanaście pożarów wybuchło we wtorek w Hiszpanii w efekcie fali wysokich, ponad 40-stopniowych temperatur powietrza. Największe upały występują na południu i zachodzie kraju.
03.07.2024

Farma fotowoltaiczna w Hiszpanii łącząca rolnictwo oraz bioróżnorodność, zaopatruje Grupę VELUX w energię odnawialną

Wielkoskalowa farma fotowoltaiczna wybudowana dla Grupy VELUX w celu zaspokojenie jej zapotrzebowania na energię odnawialną w Europie została podłączona do lokalnej sieci energetycznej w Hiszpanii i zaczęła produkować czystą energię. Jest to także pierwszy projekt Agri-PV zbudowany w Hiszpanii przez globalną firmę BayWa r.e., w oparciu o umowę zakupu energii (PPA) z VELUX.
04.06.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
10.01.2024

Kryzys energetyczny w Hiszpanii. 8 mln obywateli bez środków na ogrzewanie domu

Już ponad 8 mln mieszkańców 48-milionowej Hiszpanii skarży się na brak środków na ogrzewanie domów w związku z kryzysem energetycznym. Ich sytuację ułatwia jednak wyjątkowo ciepła zima.
01.01.2024

Ponad 1/3 wiatraków energetycznych w Hiszpanii do zdemontowania w ciągu pięciu lat

Ok. 36 proc. wiatraków energetycznych w Hiszpanii trzeba będzie wycofać w ciągu najwyżej pięciu lat, gdyż staną się przestarzałe - przewiduje stowarzyszenie firm wiatrowych (AEE). To oznacza, że ok. 7500 turbin wiatrowych i 20 tys. łopat zamieni się w złom, który trzeba będzie zdemontować, przewieźć i przetworzyć, co jest ogromnym wyzwaniem logistycznym.
06.12.2023

Najwyższy stopień zagrożenia pogodowego w Madrycie i Toledo, władze apelują o pozostanie w domach

Hiszpańskie służby meteorologiczne AEMET ogłosiły w niedzielę najwyższy stopień zagrożenia pogodowego - czerwony alert w regionie Madrytu i Kastylii-La Mancha, w tym w Toledo w środkowej Hiszpanii ze względu na gwałtowne burze i ulewne deszcze, które trwają od soboty.
03.09.2023

Hiszpania zniszczy 40 mln litrów wina z powodu nadpodaży

Hiszpania zniszczy 40 mln litrów wina z powodu nadpodaży, w wyniku której ceny mogłyby spaść poniżej kosztów produkcji - poinformowało ministerstwo rolnictwa w Madrycie. Producenci tylko z dwóch regionów - Katalonii i Estremadury - otrzymają na ten cel wsparcie unijne w wysokości 2,7 mln euro do 15 października.
02.09.2023

Tysiące turystów nie może opuścić Majorki z powodu huraganowych wiatrów

Kilka tysięcy osób koczuje na lotnisku w głównym mieście Majorki Palma de Mallorca lub w sąsiedztwie portu lotniczego w związku z huraganowymi wiatrami, które w niedzielę i poniedziałek nawiedziły tę hiszpańską wyspę.
28.08.2023

Portugalia-Hiszpania. Duże pożary lasów i łąk w pobliżu granicy; walkę z ogniem utrudnia upał

Kilkadziesiąt dużych pożarów występuje w czwartek w Portugalii i Hiszpanii, gdzie utrzymują się ponad 40-stopniowe upały. Największe trudności strażacy mają z dwoma dużymi pożarami lasów i łąk, które wybuchły w rejonie granicy obu państw.
25.08.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki do Hiszpanii dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Hiszpania. Ponad 40-stopniowe upały w Walencji i Andaluzji

W masowo odwiedzanych przez turystów regionach Hiszpanii zanotowano w czwartek ponad 40-stopniowe temperatury powietrza. Największy upał panuje we wspólnocie autonomicznej Walencji i Andaluzji, gdzie słupek rtęci przekroczył 44 st. Celsjusza.
10.08.2023

Hiszpania. Różnica temperatur pomiędzy regionami wyniosła w poniedziałek ponad 32 stopnie C

W Hiszpanii zanotowano w poniedziałek rano ponad 32-stopniową różnicę temperatur pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym miejscem w tym kraju - podała państwowa agencja meteorologiczna AEMET z Madrytu, nazywając fenomen "kontrastami termicznymi".
07.08.2023

Hiszpańskie media: susza wywołuje napięcia między rolnikami a hotelarzami

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego, informują media.
10.07.2023

Hiszpania. Spowodowane dotkliwą suszą ograniczenia w użytkowaniu wody dotkną 6 mln osób

Ze względu na panującą od 30 miesięcy dotkliwą suszę regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził daleko idące ograniczenia w użytkowaniu wody w łącznie 224 gminach i zapowiedział podobne restrykcje w kolejnych. Ograniczenia dotkną w sumie ponad 6 mln mieszkańców 495 gmin - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka katalońskiego rządu Patricia Plaja.
03.05.2023

Hiszpania. Susza w centrum sporu o wyburzanie zapór by uwolnić rzeki

W związku z trwającą suszą w Hiszpanii powrócił spór wokół rządowego programu wyburzania tam i zapór wodnych. Celem programu jest „uwolnienie rzek”, by mogły wrócić do swych naturalnych koryt i utworzenie warunków do przywrócenia tam życia biologicznego.
30.04.2023

Hiszpania domaga się od USA zabrania ziemi skażonej plutonem ponad pół wieku temu

Hiszpania domaga się od Stanów Zjednoczonych, aby wywiązały się z porozumienia podpisanego przez oba kraje w 2015 r. i zabrały ziemię skażoną plutonem w wyniku wypadku amerykańskiego bombowca w Palomares na południu Hiszpanii (koło Almerii) w 1966 roku.
08.03.2023

Hiszpania. Władze głównego miasta Teneryfy zakazały palenia papierosów na plażach i plucia na chodniki

Rada miejska Santa Cruz de Tenerife, głównego miasta kanaryjskiej wyspy Teneryfa, zdecydowała, że od 16 stycznia 2023 r. nie będzie można palić papierosów na plażach tej popularnej wśród turystów wyspy. Kara za złamanie zakazu to nawet 750 euro.
29.12.2022

Hiszpania: pomimo opadów, utrzymuje się susza; stan rezerw wody wynosi zaledwie 34,3 proc.

Pomimo padających w październiku i listopadzie deszczów, w Hiszpanii w dalszym ciągu utrzymuje się susza - wynika z ocen rządu. Gabinet Pedro Sancheza zwraca uwagę, że na początku grudnia stan rezerw wody w kraju wynosił zaledwie 34,3 proc.
08.12.2022

Hiszpania zainwestuje 3 mld euro w produkcję zielonego wodoru w Andaluzji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przedstawił w czwartek w San Roque, na południu kraju, projekt inwestycji w rozwój produkcji zielonego wodoru w Andaluzji. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną dwa zakłady produkcji zielonego wodoru, które będą kosztować około 3 mld euro.
02.12.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

24.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

Raport: w ciągu 10 lat pożary strawiły ponad 1 mln ha lasów; zalesiono tylko 130 tys. ha

Tylko w tym roku pożary strawiły w Hiszpanii ponad 250 tys. ha górskich obszarów leśnych, a w ciągu ostatnich 10 lat spaliło się ponad 1 mln ha obszarów; ponownie zalesiono tylko 130 tys. ha - wynika z sierpniowego raportu Fundacji Artemisan promującej ochronę flory i fauny w sposób korzystny dla ekosystemów i środowiska wiejskiego.
23.08.2022

Blisko 40 proc. tegorocznych pożarów w UE przypada na Hiszpanię

W Hiszpanii pożary strawiły w tym roku ponad 237 tys. hektarów lasów i łąk, podczas gdy w całej UE było to ponad 628 tys. hektarów; zatem 40 proc. spalonych terenów przypada właśnie na Hiszpanię - wynika z danych unijnego systemu monitorowania Ziemi „Copernicus”.
14.08.2022

Iberdrola rozpoczyna podłączanie "największej w Europie" elektrowni słonecznej

Kosztująca 300 mln euro elektrownia słoneczna Francisco Pizarro w Estremadurze składa się z prawie 1,5 mln modułów fotowoltaicznych, a jej łączna moc wynosi 590 MW. Obiekt ten, ma być największym tego typu obiektem w Europie.
11.08.2022

W Hiszpanii wchodzą w życie przepisy o oszczędzaniu energii

We wtorek o północy na terenie Hiszpanii weszły w życie przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej. Za lekceważenie nowego prawa, wprowadzonego w związku z wojną na Ukrainie, przewidziano surowe sankcje.
10.08.2022

W Hiszpanii kary za łamanie przepisów dotyczących oszczędzania energii sięgają 100 mln euro

Rząd Hiszpanii opublikował we wtorek w Dzienniku Ustaw (BOE) przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej w związku z kryzysem wywołanym rosyjską inwazją na Ukrainę. Kary za ich łamanie sięgają 100 mln euro.
03.08.2022

Pierwszy w Europie park przemysłowyo o zerowej emisji

Envision Group podpisała umowę z rządem Hiszpanii o współpracy przy tworzeniu pierwszego w Europie parku przemysłowego typu zero netto.
29.07.2022

Premier Hiszpanii: zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina

Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina - powiedział w środę w Warszawie premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Razem jesteśmy w stanie stawić czoła istniejącym zagrożeniom i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna - dodał.
28.07.2022

W Hiszpanii ogień zniszczył ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych

W trwających od ponad tygodnia w Hiszpanii pożarach spłonęło już ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych - oszacowała we wtorek Obrona Cywilna tego kraju. W całej Hiszpanii swoje domy z powodu zagrożenia ogniem musiało opuścić kilkanaście tysięcy ludzi.
19.07.2022

Hiszpania i Nigeria podpisały memorandum ws. OZE

Hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza porozumiał się z władzami Nigerii w kwestii zwiększenia współpracy gospodarczej między oboma krajami. Kluczowym jej obszarem, co potwierdził również nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari, będzie energetyka.
03.06.2022

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.
14.05.2022

Repsol i Ørsted chcą podbić Hiszpanię pływającymi farmami wiatrowymi

Hiszpańska firma energetyczno-petrochemiczna oraz duński koncern energetyczny łączą siły w rozwoju pływających farm wiatrowych w Hiszpanii. Mowa o spółkach Repsol i Ørsted, które chcą przyspieszyć komercjalizację technologii floating.
07.04.2022

Hiszpania mogłaby magazynować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie

Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających połączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał „La Razon” w poniedziałek.
09.03.2022

Marine Power Systems poszukuje wykonawcy pomiarów i badań dla projektów morskiej energetyki wiatrowej i falowej

Walijska firma Marine Power Systems (MPS) poszukuje wykonawcy badań mikrolokacyjnych dla swojego megawatowego demonstracyjnego projektu energii wiatrowej i falowej w rejonie Hiszpanii.
07.02.2022

Hiszpania. W Światowy Dzień Mokradeł Gwardia Cywilna informuje o masowej kradzieży wody

W obchodzonym w środę Światowym Dniu Mokradeł hiszpańska Gwardia Cywilna zwróciła uwagę na nadmierną eksploatację zasobów wodnych w Hiszpanii, kraju zagrożonym suszą.
03.02.2022

Duży pożar lasów w Portugalii

Kilkuset strażaków walczy w sobotę z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasów w północno-wschodniej Portugalii, przy granicy z Hiszpanią. Ogień pustoszy trudno dostępne dla jednostek ratowniczych drzewostany w dystrykcie Braganca.
29.01.2022

Fermy alg morskich mają oczyszczać powietrze w Madrycie

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie ferm alg morskich przywiezionych z hiszpańskiego wybrzeża.
02.01.2022

Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski, tym razem na teren farmy Korytnica II

Iberdrola, hiszpański deweloper OZE, zainstaluje 14 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 3,6 MW na farmie wiatrowej Korytnica II w Polsce. Za realizację dostawy turbin będzie odpowiedzialny Vestas. Pierwsza energia popłynie w 2023 roku.
28.12.2021

Hiszpański rząd: mamy ponad 40-dniowe rezerwy gazu ziemnego

Rząd Hiszpanii ogłosił, że pomimo zamknięcia w niedzielę rurociągu Maghreb-Europa, dostarczającego do tego kraju z Algierii przez Maroko gaz ziemny, rezerwy surowca zgromadzone przez Madryt wystarczą na ponad 40 dni korzystania z niego przez przemysł i obywateli.
03.11.2021

Hiszpański rząd przeznaczy 100 mln euro na dopłaty do rachunków za energię

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział w poniedziałek uruchomienie planu pomocy dla obywateli w związku z drastycznym wzrostem cen energii. Ogłosił, że z programu, który obejmie głównie najbiedniejsze rodziny, wypłaconych zostanie 100 mln euro dopłat.
26.10.2021

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma w Hiszpanii

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.
19.09.2021

Girona. Spór o martwe ropuchy

Hiszpańscy ekolodzy opublikowali nagranie, na którym widać 25 martwych ropuch, zabitych w gminie koło Girony w wyniku porażenia prądem przez umieszczone nisko przez hodowcę bydła taśmy pod napięciem. Gospodarz musi teraz zapłacić grzywnę, a sprawa wywołała wiele kontrowersji – poinformował "ABC".
21.08.2021

Hiszpania ma ambicje instalacji do 3 GW w morskiej energetyce wiatrowej

Rząd Hiszpanii zakończył konsultacje publiczne projektu mapy rozwoju morskich farm wiatrowych oraz energetyki morskiej.
14.08.2021

Wynalazek hiszpańsiego naukowca może zapobiegać suszy

Hiszpańska firma Aquaer Generators z siedzibą w Sewilli opracowała system pozyskiwania wody pitnej z powietrza w ekstremalnych warunkach klimatycznych, w tym na pustyni. Dzięki naszemu urządzeniu już dostarczamy czystą wodę mieszkańcom pustynnych terenów Namibii, Iranu, Libanu i Jordanii - powiedział w rozmowie z PAP syn wynalazcy Juan Veiga.
06.08.2021

Zmiany klimatu spowodowały pojawienie się gigantycznych meduz u południowych wybrzeży Hiszpanii

U wybrzeży Andaluzji na południu Hiszpanii, w okolicy Malagi i Granady, pojawiły się w ostatnich dniach olbrzymie meduzy rzadkiego gatunku Rhizostoma luteum, którego okazy mogą ważyć do 40 kg i osiągać od 2 do 3 metrów długości.
04.08.2021

Hiszpania polemizuje nad wprowadzeniem polskiego żubra do ekosystemu Półwyspu Iberyjskiego

Grupa hiszpańskich naukowców zaalarmowała o potencjalnych zagrożeniach, związanych z wprowadzeniem żubrów do ekosystemu śródziemnomorskiego. Inni naukowcy bronią potrzeby zachowania tych zagrożonych wymarciem największych ssaków Europy. Spór dotyczy żubrów w większości sprowadzanych z Polski.
21.06.2021

Hiszpania. W Światowym Dniu Ochrony Środowiska kampania na rzecz odbudowy ekosystemów

Obchodzony 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska w tym roku poświęcony jest odbudowywaniu ekosystemów. Ustanowiony w 1972 roku przez ONZ dzień jest co roku okazją do podjęcia akcji ekologicznych w ponad 100 krajach świata, w tym w Hiszpanii.
05.06.2021

Hiszpania transformuje energetykę

Hiszpańskie ministerstwo ds. transformacji ekologicznej planuje ogłosić przetarg na projekty dotyczące energii odnawialnej w północno-wschodnim regionie Aragonii do 1,3 GW mocy sieciowej na obszarze, na którym zamknięto kompleks elektrowni węglowych o mocy 1,1 GW jego bramy.
28.05.2021

Dąb z Hiszpanii Europejskim Drzewem Roku. Polski kandydat – piąty

Tysiącletni dąb ostrolistny z Hiszpanii zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polska kandydatka – lipa z Dulczy Wielkiej była piąta wśród 14 pretendentów – podali w czwartek ekolodzy z Klubu Gaja, którzy koordynują plebiscyt w Polsce.
18.03.2021

Hiszpański sąd podtrzymał nakaz wybicia prawie 1000 krów transportowanych statkiem przez ponad 2 miesiące

Około 900 krów z podejrzeniem pryszczycy, które ponad dwa i pół miesiąca znajdowały się na statku Karim Allah na Morzu Śródziemnym, zostanie wybitych - zdecydował Sąd Najwyższy Hiszpanii, odmawiając zawieszenia nakazu uboju wydanego przez ministerstwo rolnictwa.
07.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.