Hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza porozumiał się z władzami Nigerii w kwestii zwiększenia współpracy gospodarczej między oboma krajami. Kluczowym jej obszarem, co potwierdził również nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari, będzie energetyka.
Jak wynika z opublikowanych szczegółów pierwszej od 17 lat wizyty prezydenta Nigerii w Madrycie, w najbliższych miesiącach ma dojść do pogłębienia współpracy szczególnie w kwestii dostaw nigeryjskiej ropy naftowej do Hiszpanii.
W komunikacie rządu Sancheza zapowiedziano, że "oba kraje potwierdziły gotowość do wzmocnienia współpracy w obszarze energetycznym w chwili szczególnej", gdyż naznaczonej presją międzynarodową na rynkach energii związaną z wojną na Ukrainie.
Nigerię rząd Sancheza ocenił jako jednego z "najwierniejszych dostawców" energii do Hiszpanii, do której ten afrykański kraj tylko w I kwartale br. przesłał ponad 2,4 mln ton ropy naftowej. Udział nigeryjskich dostaw w hiszpańskim imporcie tego surowca przekracza już 15 proc.
Władze Hiszpanii i Nigerii podpisały też memorandum o współpracy w dziedzinie rolnictwa, rozwoju energii odnawialnych, technologii służących ochronie przyrody, zaawansowanej produkcji przemysłowej, zrównoważonej turystyce, a także gospodarce cyfrowej oraz w innowacjach.
Zatwierdzono też porozumienie o hiszpańsko-nigeryjskiej współpracy w dziedzinie służby zdrowia.
Prezydent Buhari podziękował władzom Hiszpanii za wsparcie w walce z pandemią, w tym szczególnie za przekazanie przez rząd Sancheza Nigerii blisko 4,5 mln szczepionek przeciwko koronawirusowi.
Energetyka, OZE
Gospodarka odpadami, Recykling
Ekologia, Ochrona środowiska
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
EkoDom, EkoBudownictwo
EkoRolnictwo, BioŻywność
Prawo, Administracja, Konsulting
Ørsted szuka zarządcy Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Choczewa
Fotowoltaika na biurowcu – to się opłaca! Case study realizacji na budynku Pro Concept
MAREWIND - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind
Pierwszy podkład grawitacyjny gotowy na projekt w Fécamp
ONDE zaczyna budowę farmy dla ZE PAK
Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND
Ropa brent | 64,38 $ | baryłka | 0,00% | 21:58 |
Cyna | 26997,00 $ | tona | -0,01% | 1 lip |
Cynk | 3124,00 $ | tona | -3,91% | 1 lip |
Aluminium | 2383,00 $ | tona | -0,54% | 1 lip |
Pallad | 2680,00 $ | uncja | 0,00% | 21:57 |
Platyna | 1191,10 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Srebro | 25,11 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Złoto | 1731,30 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |