Premier Hiszpanii: zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina

zk

28.07.2022 10:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Premier Hiszpanii: zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina

Partnerzy portalu

Premier Hiszpanii: zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Putin/Twitter

Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina - powiedział w środę w Warszawie premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Razem jesteśmy w stanie stawić czoła istniejącym zagrożeniom i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna - dodał.

W środę w Warszawie odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje rządowe z udziałem premierów Polski i Hiszpanii. Póżniej odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza.

"Mówiliśmy o porozumieniu energetycznym dotyczącym redukcji zużycia gazu w Europie. To jest dowód na jedność i solidarność, która musi przewodzić wszystkim naszym politykom w Europie" - powiedział premier Sanchez.

Poinformował, że rząd hiszpański miesiąc temu zatwierdził plan efektywności energetycznej dla całego kraju. "Pracujemy nad planem oszczędności energetycznej, który cieszy się wsparciem sektora prywatnego i wszystkich grup w naszym hiszpańskim parlamencie" - powiedział Sanchez. "Wkrótce zostanie on ogłoszony do wiadomości opinii publicznej" - dodał.

Zaznaczył, że "Hiszpania jest krajem solidarnym i odpowiedzialnym". "Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina" - oświadczył Sanchez. Powiedział, że Hiszpanii ma bardzo rozubudowaną i efektywną infrastrukturę dywersyfikacji i ma możliwość stania się hubem służącym dywersyfikacji eksportu gazu do krajów, które są dotknięte restrykcjami ze strony Putina.

"Już rok temu była rozmowa na temat konieczności wzmocnienia reformy rynku energetycznego i nadaniu nowego impulsu energii ze źródeł odnawialnych" - dodał Sanchez.

Wyraził również nadzieję na udział hiszpańskich firm w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Jesteśmy przekonany, że jesteśmy w stanie razem stawić czoła istniejącym zagrożeniom i nie dopuścić do osłabienia projektu europejskiego, a wręcz go wzmocnić i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna" - powiedział szef hiszpańskiego rządu.

Premier Sánchez stwierdził, że "Polska i Hiszpania mogą wspólnie zrobić bardzo wiele zarówno na szczeblu europejskim, jak i na szczeblu dwustronnym". "Odnowa naszego traktatu o dwustronnej współpracy jest okazja do tego, aby kontynuować zacieśniania więzów przyjaźni i współpracy" - dodał.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.