Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża - ZielonaGospodarka.pl
10.01.2024 10:51
Strona główna Odpady, Recykling Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

Partnerzy portalu

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża - ZielonaGospodarka.pl

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.

Do katastrofy ekologicznej doszło w pierwszej połowie grudnia, kiedy z pokładu kontenerowca Toconao niemieckiego armatora pływającego pod banderą Liberii wypadło u północnych wybrzeży Portugalii sześć kontenerów. Zawierały worki z malutkimi plastikowymi kuleczkami o średnicy od 1 do 5 mm, które są wykorzystywane jako surowiec do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Nazywa się je także "nurdlami" lub "łzami syreny".

Wiele worków rozerwało się i miliony lekkich kuleczek wraz z przypływami rozprzestrzeniło się po wybrzeżu. Na workach widnieje napis producenta: Bedeko Europe z siedzibą w Polsce. "Firma nie chce wyjaśnić składu granulatu, ograniczając się do stwierdzenia, że nie jest toksyczny, gdyż wytwarza się z niego produkty mające kontakt z żywnością. Odcina się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za wydarzenie w Galicji, ponieważ – jak twierdzi – właścicielem towaru jest indyjski producent, a odpowiedzialność za wypadnięcie kontenerów do morza ponosi firma transportowa Maersk" – pisze portal elDiario.es we wtorek.

Rząd centralny w Madrycie i rząd regionalny Galicji oskarżają się wzajemnie o brak poinformowania na czas o katastrofie w celu podjęcia natychmiastowych działań ograniczających jej skutki. Plan działania przeciwko zanieczyszczeniom uruchomiono dopiero około miesiąca po wypadnięciu kontenerów ze statku.

Wydział ds. ochrony środowiska Prokuratury Generalnej od poniedziałku prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zanieczyszczenia wybrzeża. Według prokuratury, materiały "wykazują oznaki toksyczności" i "nie ulegają biodegradacji".

Dotychczas prace porządkowe na wybrzeżu opierają się na służbie ochrony cywilnej i wolontariacie - organizacjach rybaków i ekologów oraz mieszkańców Galicji zwoływanych przez sieci społecznościowe. Setki osób uzbrojonych w kuchenne sitka, kosze, skrzynki i inne prowizoryczne narzędzia przesiewają piach i przefiltrowują wodę na brzegu z milionów malutkich kuleczek.

Według źródeł UE, co roku do mórz i oceanów dostaje się ok. 160 tys. ton plastikowego granulatu i 12 mln ton plastiku różnego typu, które zanieczyszczają ekosystemy. Biolodzy i organizacje ekologów wskazują, że plastikowe granulki mogą dostać się do łańcucha pokarmowego. Zwierzęta morskie, jak ryby czy ptaki wodne mylą kuleczki z żywnością i połykają je. Plastik gromadzi się w układzie pokarmowym, powodując infekcje lub śmierć z głodu. Później mikroplastik dostaje się do organizmów innych zwierząt, a także człowieka, dla którego najprawdopodobniej jest toksyczny.

Z Saragossy Grażyna Opińska

opi/ adj/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.