Wynik wyszukiwania - "Uniwersytet Morski w Gdyni" - Wiadomości

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zlokalizowane nieopodal Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku w czwartek oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. W nowej jednostce badawczo-edukacyjnej będą m.in. prowadzone prace badawcze i rozwojowe na potrzeby przemysłu morskiego.
29.02.2024

Już 29 lutego otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W dniu 29 lutego 2024 roku nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestycja za blisko 64 miliony złotych rozpoczęta została w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku.
19.02.2024

Morska Energetyka Wiatrowa - nowy kierunek studiów drugiego stopnia na UMG

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni trwa rekrutacja elektroniczna na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. To nowy kierunek, otworzony w odpowiedzi na potrzeby europejskiego i globalnego rynku pracy, wynikające z transformacji energetycznej światowej gospodarki.
23.01.2024

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
26.05.2023

Konferencja "Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej" startuje 17 maja

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się 17 maja wydarzenie naukowe poświęcone budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W jego trakcie eksperci, naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz zainteresowani tematyką będą mogli wysłuchać swoich opinii oraz zaprezentować swoje rozważania w tym zagadnieniu.
05.05.2023

Na Uniwersytecie Morskim odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia Gdynia I-Days: Academic Gdynia Innovation Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
04.04.2023

UMG zaprasza na szkolenie wprowadzające do morskiej energetyki wiatrowej

W firmach działających w sektorze Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) obserwować można zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą angażowani do realizacji projektów budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Niedobór kandydatów do pracy w firmach sektora MEW powoduje rosnące zapotrzebowanie na pracowników posiadających podstawową wiedzę w tym obszarze. Celem szkolenia „Wprowadzenie do Morskiej Energetyki Wiatrowej” jest przygotowanie uczestników do podjęcia aktywności zawodowej w sektorze MEW. Pozwoli uzyskać zr
17.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - zakończone!

Przez dwa dni targowe spotykała się młodzież szkół średnich, studenci, a nawet uczniowie szkół podstawowych z ponad 80 wystawcami I edukacyjnych targów kariery EDU OFFSHORE WIND!
17.03.2023

PGE Baltica partnerem kolejnej edycji studiów podyplomowych na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

PGE Baltica z Grupy PGE i Uniwersytet Morski w Gdyni podpisały umowę o kontynuacji współpracy przy studiach podyplomowych z zakresu offshore wind. 4 marca 2023 roku odbyła się inauguracja drugiej edycji kierunku „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”.
06.03.2023

Uniwersytet Morski organizuje konkurs dla uczniów szkół średnich - Zaprojektuj morską farmę wiatrową przyszłości

Uniwersytet Morski w Gdyni oraz organizatorzy I edukacyjnych targów kariery Edu Offshore Wind zapraszają uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie pt. „Budowa makiety morskiej farmy wiatrowej przyszłości”.
01.03.2023

Polska nauka pomaga rozwijać projekty na morzu

Polska myśl naukowa może stanowić w dużym stopniu lokalny i krajowy wkład w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego PGE Baltica mocno angażuje się we współpracę z instytucjami naukowymi.
28.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
19.01.2023

Naucz się zarządzać ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej

Do 16 grudnia 2022 roku trwa nabór kandydatów do udziału w studiach podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, organizowanych przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 
29.11.2022

Trzy fazy rozwoju bałtyckich MEW pokryją 2/3 krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną

Naszym celem jest jak najlepiej wykorzystać Morze Bałtyckie i tak ukształtować przestrzeń w strefie, która przynależy Polsce, aby dała nam największe korzyści ekonomiczne, społeczne, środowiskowe, a także wpisywała się w cele strategiczne, które stawia sobie Polska - mówił dr hab. Maciej Matczak, dyrektor Instytutu Morskiego i prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

UMG i Ørsted Polska podpisały list intencyjny w zakresie rozwoju kadr dla sektora offshore

Uniwersytet Morski w Gdyni i firma Ørsted podpisały List Intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczyli: Joanna Wis-Bielewicz - Dyrektor ds. Rozwoju Rynku Ørsted Polska, prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk – Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju UMG i Andrzej Popadiuk – Dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.
24.10.2022

PGE Baltica poszerzy współpracę z Politechniką Gdańską

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy PGE, będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Politechnice Gdańskiej. List intencyjny podpisany z władzami uczelni otwiera też drogę do innych, kolejnych form współpracy, z których skorzysta tworzone przez PGE Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
08.09.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.04.2022

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. PK gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce mor
28.04.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
22.04.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

PGE partnerem studiów podyplomowych z obszaru offshore na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej – to nowy kierunek studiów podyplomowych utworzony na Uniwersytecie Morskim w Gdyni pod patronatem PGE, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – największej elektrowni wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Pierwszy semestr studiów rozpoczyna się w marcu 2022 roku.
28.02.2022

Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego

Już w czwartek (10 lutego) Polski Rejestr Statków S.A. wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni organizują seminarium pod hasłem "Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego". Każdy może uczestniczyć w tym ważnym dla branży wydarzeniu - stacjonarnie (ilość miejsc ograniczona) oraz w formule online.
09.02.2022

W marcu ruszą pierwsze w Polsce studia MBA dla sektora offshore wind. Zaprasza UM w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni zachęca do zapisywania się na studia podyplomowe MBA dedykowane dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Zajęcia rozpoczną się już 25 marca.
02.02.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
31.12.2021

Gdańsk. Uniwersyteckie Centrum Offshore za 50 mln zł rośnie w oczach [ZDJĘCIA]

Centrum Offshorowe przy ulicy Roberta de Plelo w Gdańsku powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście. Obecnie stoją już fundamenty i parter budynku, a prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem.
24.12.2021

Uniwersytet Morski z kierunkiem poświęconym MFW

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchamia dwusemestralne studia podyplomowe na kierunku „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”.
17.12.2021

Porozumienie uczelni na rzecz MEW

Dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
24.11.2021

Duży transport na elektrownie wiatrowe

Gdyńskie firmy zdobywają kolejne doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości, szczególnie że Port Gdynia ma pełnić rolę terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Morska Agencja Gdynia obsłużyła rozładunek największego w tym roku transportu łopat do elektrowni wiatrowych. Na pokładzie ciężarowca „Sun Rise” do gdyńskiego portu przypłynęło aż 111 wielkich śmigieł.
03.11.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: „Gdynia może stać się doliną offshore”

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
21.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.