Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

jm

28.04.2022 17:10
Strona główna Energetyka, OZE Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Partnerzy portalu

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.


Sesja inauguracyjna podyplomowych studiów Executive Offshore Wind MBA odbyła się 25 marca w Sali Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wzięli w niej udział słuchacze studiów, którzy otrzymali także stosowne listy gratulacyjne, a także władze uczelni z rektorem prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adameme Weintritem i dyrektorem Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG Andrzejem Popadiukiem na czele oraz goście specjalni, reprezentujący partnerów programu, m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej Mariusz Witoński. Swój list gratulacyjny przesłał Ambasador Wielkiej Brytanii, zaś Ole Toft, Ambasador Królestwa Danii przesłał przygotowane wcześniej wystąpienie w formie wideo, podobnie jak Flemming Øestergaard z duńskiej uczelni Business Academy South West. Z kolei prof. Wolfgang Lukas z Hochschule Bremerhaven (UASB) wziął udział w sesji online.

– Współpracujemy od ponad 40 lat z uczelnią w Bremerhaven. Robiąc rekonesans zawsze sprawdzamy, jak się pozycjonujemy w stosunku do innych uczelni morskich na świecie. Zauważyliśmy, że uczelnia w Bremerhaven takie studia prowadzi. Podczas ubiegłorocznej wizyty w Bremerhaven dogadaliśmy szczegóły, że będziemy coś takiego u nas także robili – opowiada o genezie studiów rektor Adam Weintrit. – Następnie musieliśmy pozyskać kogoś, kto studia MBA organizował od dawna. Nawiązaliśmy współpracę z panem Andrzejem Popadiukiem, który szefował Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Jego doświadczenie i nasza branża zaowocowały tym, że stworzyliśmy pierwsze w Polsce studia MBA dedykowane sektorowi offshorowemu. Nie chcemy się dublować, być konkurencją dla innych studiów tego typu, które już istnieją. Chcemy stworzyć coś, na co będzie zapotrzebowanie w najbliższych latach.

Uruchomione na UMG studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej mają w niedalekiej przyszłości zapewnić branży profesjonalne kadry, gotowe do prowadzenia projektów na rozwijającym się rynku, nie tylko zresztą w Polsce, co potwierdzają sami organizatorzy. Uniwersytet Morski i podlegające mu Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej zadbały o to, żeby program był jak najbardziej praktyczny. W związku z tym w radzie programowej znaleźli się reprezentanci firm i instytucji, które już na rynku funkcjonują. Będą się oni dzielić swoją wiedzą i doświadczeniami, prezentując m.in. case studies dotyczące realizacji i omawiać rzeczywiste problemy rynku. Patronat honorowy nad programem objęły ambasady duńska i brytyjska w Polsce. Partnerem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego prezes jest jednocześnie jednym z wykładowców w ramach programu. Partnerami akademickimi, którzy wnoszą również bardzo istotny element programowy, są niemiecka Hochschule Bremerhaven oraz Business Academy Southwest z Danii.

– Są to dwie uczelnie, które we współpracy prowadzą pierwszy i jedyny w tej chwili program MBA dla sektora energetyki morskiej – tłumaczy Andrzej Popadiuk, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Bardzo ważną rolę odgrywają również partnerzy korporacyjni, branżowi, wśród których są między innymi DNV, GE Power, PRS, Inter Marine, RWE, Mewo, Morska Agencja Gdynia, Seaway 7, Ørsted. Są to firmy, których przedstawiciele zarówno wchodzą w skład rady programowej, jak również prowadzić będą część zajęć w ramach studiów Executive Offshore Wind MBA – dodaje Popadiuk.

Dyrektor Andrzej Popadiuk dodaje, że program został skonstruowany w taki sposób, aby dać słuchaczom jak najwięcej praktycznej wiedzy. Był on konsultowany w porozumieniu z praktykami zasiadającymi w radzie programowej.

– Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, treningu menadżerskiego, będą prowadzone przez ekspertów i praktyków sektora energetyki morskiej i zarządzania – mówi Popadiuk. – Ale programowi towarzyszyć będzie również całe spektrum dodatkowych elementów. To będą wizyty w firmach, laboratoriach, które prowadzą badania np. geofizyczne czy środowiskowe, ale także na farmach, początkowo lądowych – te łatwiej zorganizować – ale w przyszłości również na farmach morskich.

Organizatorzy akcentują, że utworzone na Uniwersytecie Morskim studia będą przekazywały najbardziej aktualną i praktyczną wiedzę, którą dzielić się będą eksperci firm już zaangażowanych w rozwój rynku, które stały się partnerami MBA.

– Zaznajomiono nas z programem, z którego wynika, że każdy semestr będzie wieńczony takim business casem opartym o bieżące wydarzenia na rynku. Jako RWE Renewables widzimy swoją rolę właśnie w zabezpieczeniu tego modułu, zaproponowaniu wykładowców, tematu, który może zostać przedyskutowany jako business case ze słuchaczami studiów – mówi Jakub Budzyński, Stakeholder Manager w RWE Renewables.

– Podzielimy się wiedzą – dodaje Piotr Żeglarski, Business Development Manager w Seaway 7. – Nasz główny inżynier przedstawi case study prawdziwego projektu od etapu przygotowawczego aż do jego zakończenia, przez całą realizację, analizę ryzyk.

Jednym z partnerów jest także Ørsted, jeden z deweloperów morskich farm wiatrowych już obecnych na polskim rynku, tworzący swoje projekty wspólnie z PGE i ZE PAK.

– W imieniu firmy Ørsted, lidera morskiej energetyki wiatrowej na świecie, dziękuję władzom Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za zaproszenie do grona partnerów studiów wyjątkowych w Polsce, ale także jednych z niewielu na świecie, czyli Executive Offshore Wind MBA – przekazała Joanna Wis-Bielewicz, Head of Market Development w Ørsted. – Eksperci firmy Ørsted będą podczas tych studiów dzielić się swoją wiedzą, a także 30-letnim doświadczeniem firmy w budowie i zarządzaniu w sposób innowacyjny i zrównoważony morskimi farmami wiatrowymi. Dzięki temu projektowi możemy wspierać rozwój polskiego łańcucha dostaw, polskich kadr, a także innowacyjności polskiej gospodarki w ramach rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.

W studia Executive Offshore Wind MBA w charakterze partnera merytorycznego zaangażowane jest także Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jak podkreśla prezes PTMEW Mariusz Witoński, czasu na kształcenie kadr nie zostało dużo, ale na otwierający się poligon inwestycyjny trzeba patrzeć jako na zadanie długofalowe.

– Pierwsze inicjatywy w zakresie kształcenia dla sektora MEW podejmowane były w Polsce już kilka lat temu, niemniej jednak to w chwili obecnej, w ubiegłym i bieżącym roku uzyskamy istotne wzmocnienie ze strony naszych ośrodków akademickich w zakresie uruchomionych programów kształcenia w zakresie nie tylko studiów podyplomowych, ale kształcenia w trybie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Z całą pewnością powinniśmy niezwłocznie uruchamiać również przygotowanie kadr na poziomie technicznym, zawodowym, bowiem w perspektywie 2-3 lat polskie przedsiębiorstwa będą oferowały długookresową, dobrze płatną pracę w nowoczesnym, innowacyjnym sektorze polskiej gospodarki – morskiej energetyce wiatrowej – mówi Witoński.

Zarówno Witoński, jak i reprezentanci firm działających już w branży morskiej energetyki wiatrowej twierdzą, że zapotrzebowanie na fachowców jest bardzo duże już teraz i nie spadnie przez najbliższe lata. Dlatego też działające w sektorze spółki wiążą konkretne nadzieje z Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

– Lista naszych oczekiwań jest dosyć długa. Przede wszystkim u podstaw naszej filozofii pracy na nowych rynkach i rynkach wschodzących, jakim jest Polska, leży budowanie łańcucha wartości w tych krajach. Tylko dlatego na dłuższą metę możemy budować rynek i czerpać z jego zasobów i pracować dla dobra ogółu. Oprócz tego tak, jak najbardziej, widzimy potrzeby kadrowe. Nasz rynek jest dosyć duży, horyzont czasowy jest znaczny – twierdzi Piotr Żeglarski z Seaway 7.

– Mamy nadzieję, że studia MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni przyczynią się do uatrakcyjnienia rynku pracy od strony kandydatów, z którymi będziemy mogli już niebawem rozmawiać o zatrudnieniu, być może również w naszej firmie w związku z planami rozwojowymi RWE na rynku offshore wind w Polsce. Te studia są unikatowe w kraju, jako że są pierwsze, w związku z tym mamy nadzieję, że ta mieszanka wiedzy w postaci zaawansowanych informacji z obszaru project managementu oraz specyfiki offshore wind spowoduje duży przyrost osób w pełni przygotowanych do wystartowania swojej kariery zawodowej w tym sektorze w Polsce, ale również w Europie, a może nawet szerzej, na świecie – mówi Jakub Budzyński z RWE.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.