Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Strona główna Energetyka, OZE Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Partnerzy portalu

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją  sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.

Inwestycje w nowe projekty na Bałtyku napędzają dynamiczny rozwój segmentu offshore wind, co z kolei generuje bardzo wysoki popyt na wyspecjalizowane kadry wyposażone w kwalifikacje niezbędne do realizacji zadań właściwych dla tego obszaru. Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG), który od ponad 100 lat kształci przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej, dostrzega nowe potrzeby rynku i stosownie dywersyfikuje swoją ofertę. Uczelnia dysponuje szerokim portfolio programów edukacyjnych i szkoleniowych dedykowanych dla sektora MEW. Zainteresowani mogą nabywać branżowe kompetencje na studiach pierwszego i drugiego stopnia, kursach podyplomowych, jak również w ramach prestiżowego kierunku Executive Offshore Wind MBA oraz na szkoleniach specjalistycznych. 

W ubiegłym tygodniu Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zaprosiło ekspertów do udziału w międzynarodowej konferencji Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej. W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 przedstawicieli sektora MEW i środowiska edukacyjnego, a jego formuła sprzyjała merytorycznej dyskusji, wymianie poglądów i aktywnemu networkingowi.
– Polska ma szansę stać się jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej. Warunkiem rozwoju tego sektora jest dostępność wykwalifikowanych pracowników. Konferencja służy debacie o potrzebach kadrowych sektora MEW i możliwości zapewnienia potrzebnych kompetencji przez środowisko edukacyjne – podkreśla Andrzej Popadiuk, dyrektor CMEW UMG. – Przyświeca nam idea integracji różnych kręgów z obszaru edukacji. Chcemy stworzyć forum do prowadzenia dyskusji, zarówno podczas samej konferencji, jak i w kuluarach, na temat rozmaitych aspektów capacity building w zakresie wykwalifikowanych kadr dla offshore wind – dodaje dr Tomasz Harackiewicz, zastępca dyrektora CMEW UMG.

Zaproszeni goście, reprezentujący gospodarki będące pionierami w morskiej energetyce wiatrowej, w tym Danię, Holandię Niemcy i Francję, dzielili się swoim cennym doświadczeniem i wypracowanymi przez lata rozwiązaniami systemowymi. – Dzięki bliskiej współpracy z liderami branży oraz wiodącymi ośrodkami edukacyjnymi możemy korzystać z międzynarodowych doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań, tym samym przyspieszając prowadzenie tego procesu w Polsce – zauważa dyrektor Andrzej Popadiuk.

Fot. GospodarkaMorska.pl

Flemming Østergaard z duńskiego Erhvervsakademi SydVest zwrócił uwagę na istotną rolę bliskiej współpracy pomiędzy środowiskami biznesu i nauki. – Aktualnie system edukacyjny zaczyna dostrzegać, że musi podnieść swoje kwalifikacje i dostosować się do wymagań branży. Firmy offshore wind, a także różne związane z nimi organizacje, rozpoczynają otwartą debatę i współpracę z instytucjami edukacyjnymi, aby precyzyjnie zidentyfikować swoje potrzeby. Myślę, że jest to bardzo duńskie podejście. To bardzo pragmatyczny sposób działania i u nas się sprawdza – nadmienia.

Podobnie postępuje się w Holandii. – Jednym z najważniejszych aspektów naszej praktyki jest to, że tworzymy nowe kursy edukacyjne w ścisłej współpracy z przemysłem. W Holandii ważne jest silne partnerstwo publiczno-prywatne oraz tworzenie kursów technicznych, ponieważ są one fundamentem dobrego systemu edukacji zawodowej – zauważyła Stieneke Boerma, project manager z Noorderpoort College.

Radosław Marciniak, prezes PŻB Offshore, podziela ten punkt widzenia. – My jako Grupa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jesteśmy aktywnie zaangażowani we współpracę z uczelniami wyższymi na Pomorzu, a także ze szkołami średnimi, np. z Zespołem Szkół Morskich w Kołobrzegu. PŻB Offshore zamierza w szczególny sposób postawić na programy rozwojowe zarówno dla osób, które chciałyby się przebranżowić, jak również dla młodych ludzi, którzy chcą wejść w ten sektor – zapewnił.

Stieneke Boerma poruszyła również ważny wątek dotyczący budowania atrakcyjnego wizerunku branży. – Ciekawe jest to, że konkurencja o kadry nie zachodzi między firmami offshore wind, ale raczej w konkurencji z innymi sektorami technicznymi, ponieważ ludzie idą do przemysłu metalowego, chemicznego lub innego. Musimy być atrakcyjni jako sektor, łączyć nasze siły. Trzeba czynić naszą pracę widoczną. Kiedy idzie się pracować daleko na morze, to nikt tego nie widzi. Aby to było bardziej atrakcyjne, musimy pokazywać, co robimy i musimy oferować ludziom konkretną ścieżkę kariery. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale o pracę dla lepszej przyszłości, w zrównoważonym sektorze, ponieważ to jest teraz kluczowe dla wielu osób – mówiła.

Poparł ją Steffen Schleicher, cluster manager Innovation & Conference, WAB. – Dzisiaj wynagrodzenie nie jest decydującym elementem przy wyborze kariery zawodowej. Zarobki w offshore wind są tak samo atrakcyjne, jak w sektorze ropy i gazu, ale mają znacznie lepszy, zielony wizerunek. Młodzi ludzie są świadomi tego, dla kogo pracują i co chcą osiągnąć w życiu. Tutaj firmy offshore wind mają przewagę, mają pierwszeństwo w przyciąganiu pracowników – akcentował.

Konferencja Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej okazała się bardzo cennym wydarzeniem, które przyciągnęło uznanych globalnie ekspertów z sektora offshore wind. Aktywna współpraca, innowacje i dynamiczne kształcenie to odpowiedzi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na wciąż rosnące wyzwania branży. Dzięki takim inicjatywom Polska ma szansę znacznie przyspieszyć swój rozwój w obszarze MEW i zdobyć konkurencyjną przewagę na międzynarodowym rynku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.