Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - ZielonaGospodarka.pl
29.02.2024 14:16
Strona główna Energetyka, OZE Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Partnerzy portalu

Otwarto Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zlokalizowane nieopodal Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku w czwartek oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. W nowej jednostce badawczo-edukacyjnej będą m.in. prowadzone prace badawcze i rozwojowe na potrzeby przemysłu morskiego.

W czwartek w Gdańsku otwarto Centrum Offschore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które będzie siedzibą Instytutu Morskiego UMG i Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.

Obecny na uroczystości wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podkreślił, że morska energetyka wiatrowa to "prężnie rozwijająca się dziedzina" oraz "strategiczny kierunek transformacji energetycznej, który wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju".

Jego zdaniem, dzięki nowoczesnym certyfikowanym laboratoriom i dobrej kadrze Centrum stanie się wyjątkowym zapleczem badawczo edukacyjnym i umożliwi kształcenie wielu specjalistów i ekspertów tej branży, którzy będą posiadali unikalne umiejętności i międzynarodowe kwalifikacje.

"Priorytetem ministerstwa infrastruktury są ciągłe starania o dalszy rozwój potencjału Uniwersytetu oraz wzmacnianie jego pozycji jako ośrodka, który jest ośrodkiem szkolącym przyszłe kadry, które będą nieocenianym wsparciem dla polskiej oraz światowej gospodarki morskiej" - zapewnił.

Dodał, że branża offshore jest "czymś, co stanowi dla nas wielką szansę". Zauważył, że jest to nowa dziedzina gospodarki morskiej, która wciąż jest odkrywana. "Jestem przekonany, że Centrum będzie stanowiło bardzo ważną rolę w realizacji założonych przedsięwzięć, zdobywaniu kompetencji kształcenia, odpowiedniego środowiska i ludzi, którzy dobrze znają się na swojej pracy" - dodał.

Jak podała uczelnia, Centrum stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. W budynku znajdują się najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez nowoczesną gospodarkę morską: geotechniczne, ekologiczne oraz elektroniczne.

Są także zakłady i jednostki Instytutu Morskiego UMG, zlokalizowane dotychczas w różnych częściach Trójmiasta. W Centrum przewidziano również magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o łącznej powierzchni 440 m2 i wysokości 7,5 m oraz nowoczesną macierz dyskową o pojemności 1,0 PB.

Inwestycja składa się z dwóch dwukondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m2, połączonych łącznikiem na poziomie 1 piętra i docelowo przewidziana jest na około 200 stanowisk pracy.

Obiekt mieści się przy ulicy Roberta de Plelo 20 w Gdańsku. Ma bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, które zostało przebudowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w 2020 roku. Nabrzeże o łącznej długości 500 m, z czego 200 m stanowi nabrzeże przeładunkowe (20 kN/m2), umożliwi postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i jego kontrahentów.

Uczelnia podała, że jest to również miejsce lokalizacji odpowiednich instalacji oraz urządzeń niezbędnych dla funkcjonowania szkoleń i edukacji realizowanych na Uniwersytecie.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Adam Weintrit podkreślił, że uczelnia chce uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. "Robimy wszystko, aby Centrum stało się zalążkiem większego organizmu +Polskiej Doliny Offshore+" - przekonywał.

Przypomniał, że od marca 2021 roku na uczelni prowadzone są pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dodała również, że na 4 wydziałach uruchomione zostały studia pierwszego lub drugiego stopnia, studia podyplomowe oraz studia MBA, które mają kształcić przyszłe kadry zarządzające segmentem morskiej energetyki wiatrowej. "Dostrzegliśmy, że między morzem a lądem jest niezagospodarowany obszar i to jest właśnie offshore" - stwierdził.

Budowa Centrum za blisko 64 miliony złotych rozpoczęła się w 2021 roku, natomiast pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku.

Inwestycja została zrealizowana przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

autor: Piotr Mirowicz

pm/ huw/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.