Wynik wyszukiwania - "ataki" - Wiadomości

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Specjalny zespół w resorcie klimatu wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt, czy kwestie etyczne – poinformował PAP wiceminister Mikołaj Dorożała. Pierwsza kwestia to wyjęcie z polowań części ptaków łownych – dodał.
04.05.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

Szczecin. Zanieczyszczenie powietrza tzw. pyłami zawieszonymi trzykrotnie przekroczyły normę

Stacje pomiarowe GIOŚ wskazały w niedzielę o godz. 13, że poziom tzw. pyłu zawieszonego PM10 w centrum Szczecina jest trzy razy wyższy niż wynosi norma dobowa.
31.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Zatopiony przez rebeliantów Huti statek zagraża środowisku

Statek Rubymar, który zatonął w Zatoce Adeńskiej po ostrzale jemeńskich separatystów Huti, zagraża środowisku naturalnemu Morza Czerwonego. Wraz Rubymar na dno poszło 21 tys. ton nawozów sztucznych.
04.03.2024

Kolejny raz Stoen Operator wspiera ukraiński sektor energetyczny

Od dwóch lat nie ustają rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Stoen Operator realizuje kolejną formę pomocy i wspiera ukraińskich operatorów sieci elektroenergetycznych specjalistycznym sprzętem do odbudowy sieci.
15.02.2024

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Naukowcy z Wrocławia badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają mechanizm wytwarzania toksycznych substancji przez rośliny. Wyniki mają ewentualnie posłużyć do wytworzenia leków. Projekt badawczy jest realizowany z niemieckim uniwersytetem w Berlinie.
09.11.2023

Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
29.09.2023

Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.
04.09.2023

Ukraina. Wiceminister infrastruktury: mamy plan B, by zapobiec ewentualnej energetycznej katastrofie

Infrastruktura krytyczna odpowiedzialna za ogrzewanie ukraińskich domostw jest obecnie przygotowana w 60 procentach – powiedziała PAP.PL wiceminister infrastruktury wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Azarkhina. „Mamy czas do zimy, by przygotować się w 100 proc.” – podkreśliła.
18.08.2023

Zełenski: musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną

Musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną jesienią i zimą - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia przebywa w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy.
30.07.2023

Prawnie o cyberbezpieczeństwie MFW na polskich obszarach morskich

Od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wybrzmiewa w dyskusjach i na konferencjach kwestia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na morzu. Z uwagi na powyższe warto przeanalizować, czy inwestycje związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich, a w szczególności ochrona tych obiektów, przygotowana jest na ewentualne ataki z przestrzeni cybernetycznej. Kluczowym zagadnieniem w tym zakresie analizy będzie to, czy i jakie służby kompetencyjnie są uprawnione do działań związanych z zapewnieniem cyberbezpiecz
24.07.2023

Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - nowe wyzwania, znane problemy

Ostatnie dwa lata postawiły bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej (IK) na podium dyskusji publicznej. Mówiąc o IK w uproszczeniu mamy na myśli całość zasobów i systemów, stanowiących podstawę funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Dotychczas do tej kategorii zaliczano poszczególne branże: energetykę, transport, finanse, telekomunikację, wodociągi, szpitale, placówki ochrony zdrowia, itp. Gospodarczy efekt motyla i wiele przykładów konsekwencji przerwanych łańcuchów dostaw, rosnąca złożoność systemów społeczno-gospodarczyc
27.06.2023

Kanada. Wywiad ostrzega przed atakami rosyjskich hakerów na sektor naftowo-gazowy

Kanadyjski wywiad ostrzegł w opublikowanej w środę najnowszej ocenie sytuacji przed rosyjskimi atakami hakerskimi na krajowe firmy sektora naftowo–gazowego.
21.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Zdaniem szefa administracji obwodu chersońskiego Ołeksandra Prokudina, po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia, wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb całego świata w wodę pitną przez dwa dni.
13.06.2023

Polsko-ukraińska współpraca w powojennej odbudowie ma dotyczyć nie tylko infrastruktury. Może też przybliżyć jej członkostwo w UE

Według różnych szacunków powojenna odbudowa Ukrainy ma pochłonąć od 410 do 750 mld dol., ale te liczby rosną z każdym dniem działań wojennych. Niezależnie od nakładów, które trzeba będzie ponieść, Ukraina nie zdoła samodzielnie odbudować się po wojnie i będzie potrzebować wsparcia partnerów zagranicznych. Istotną rolę w tym procesie mogą odegrać polskie firmy i samorządy, które – oprócz pomocy w odbudowie infrastruktury – mają zapewnić też know-how i wsparcie we wdrażaniu reform przybliżających członkostwo Ukrainy w UE. Polskie s
07.06.2023

Nawet jeden dzień smogu może być groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy?

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce, ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego.
16.05.2023

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
04.05.2023

CNN: rosyjscy hakerzy mieli dostęp do sieci sił zbrojnych w Europie, firm transportowych i energetycznych

Hakerzy powiązani z wywiadem wojskowym Rosji próbowali i w niektórych przypadkach udanie zinfiltrowali sieci używane przez siły zbrojne w Europie, firmy transportowe i energetyczne - podała w środę amerykańska stacja CNN, powołując się na dokument Microsoftu. Dotknięte atakiem miało być "mniej niż 15" podmiotów.
16.03.2023

W organizmach ptaków stwierdza się mnóstwo plastiku, naukowcy mówią o "plastikozie"

W organizmach zwierząt bardzo często znajdowane są tworzywa sztuczne. Zjadanie ich przez ptaki powoduje stany zapalne i uszkodzenia układu pokarmowego - ustalili badacze. Zjawisko jest tak powszechne, że zaczęli oni mówić wręcz o "plastikozie".
13.03.2023

Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo kluczowe dla transformacji energetyki

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę infrastruktura krytyczna, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej w Polsce, które są kluczowe dla ciągłości funkcjonowania państwa, notują więcej niż dotychczas prób cyberataków. Ich wzmożoną liczbę obserwuje również Grupa PGE, która wdrożyła już dodatkowe procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa i stale rozwija swój zespół PGE-CERT. – Oprócz zagrożeń wymierzonych wprost w sektor energetyczny widzimy też nasilenie kampanii, które mają na celu nakłonienie ludzi do fałszywych i
13.03.2023

Zakończył się szczyt Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

4. szczyt ministerialny Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który w tym roku odbył się w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu, dobiegł końca. W dwudniowych obradach (1-2 marca 2023 r.) uczestniczyli ministrowie państw należących do inicjatywy P-TECC i przedstawiciele największych spółek energetycznych. Polskę reprezentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
05.03.2023

Moskwa: ponawiam apel o wykluczenie Rosji z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Ponawiam apel o zawieszenie Rosji w prawach członka, a następnie wykluczenie jej z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - oświadczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Stanowczo mówimy trzy razy nie dla: rosyjskiego gazu, paliw i energii jądrowej - dodała.
03.03.2023

Znaczenie smart meteringu w działaniach Stoen Operator

Już za kilka lat w każdym polskim gospodarstwie domowym oraz przedsiębiorstwie dane dotyczące zużycia energii będą mierzone przez liczniki zdalnego odczytu (LZO). Montaż tych inteligentnych mierników umożliwi m.in. efektywniejsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym. Jednak by wypełnić przyjęte założenia, Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego są zobowiązani do zrealizowania ustawowego obowiązku i zainstalowania w określonych przedziałach czasowych ustalonego odsetka tego typu urządzeń u swoich odbiorców. Z końcem 2023 roku upły
17.02.2023

Reaktor jądrowy Tihange 2 zostanie na stałe odłączony od sieci energetycznej.

We wtorek tuż przed północą reaktor jądrowy Tihange 2 zostanie na stałe odłączony od sieci energetycznej. Oznacza to, że po wcześniejszym wyłączeniu bloku Doel 3 z belgijskiego parku jądrowego zniknie drugi reaktor jądrowy.
31.01.2023

Niemieckie lasy są zagrożone; chorych jest nawet cztery na pięć drzew

Lasami pokryta jest prawie jedna trzecia (29,8 proc.) powierzchni Niemiec. Jednak prawda jest taka, że niemieckie lasy mają się źle i większość odwiedzających je prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tragizmu sytuacji – podkreśla portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
25.01.2023

Chłodzenie może być tańsze i efektywniejsze. Polska firma wdraża przełomową technologię

W ciągu najbliższych 12–24 miesięcy polska spółka Dynamic Air Cooling (DAC) planuje wprowadzenie na rynek urządzeń wyposażonych w nową metodę chłodzenia. Ich działanie oparte jest na oryginalnym cyklu termodynamicznym i gazowym, a czynnik chłodzący stanowi jedynie powietrze. Docelowo w ofercie producenta pojawią się urządzenia o mocy chłodniczej 30–1250 kW.
23.01.2023

Rosyjscy hakerzy atakowali trzy laboratoria jądrowe w USA

Rosyjska grupa hakerska znana pod nazwą Cold River zaatakowała latem 2022 r. trzy laboratoria nuklearne w USA - podała w piątek agencja Reutera powołując się na dane internetowe i opinie ekspertów. Nie jest jasne, jaki skutek odniosły próby cyberataków.
08.01.2023

Rząd wysłał na Ukrainę sprzęt energetyczny wart 13 mln dolarów

USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.
14.12.2022

Tureckie pływające elektrownie zasilą Ukrainę?

Karpowership, turecki operator pływających elektrowni, rozmawia w sprawie dostarczenia Ukrainie do 400 MW energii elektrycznej poprzez Mołdawię i Rumunię. Statki-elektrownie mogą stanąć w portach Rumunii i Mołdawii.
13.12.2022

Bank centralny: pogorszenie perspektyw gospodarczych kraju z powodu rosyjskich ataków na obiekty energetyczne

Z powodu nasilenia rosyjskich ataków na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej pogorszyły się perspektywy gospodarcze kraju; zarówno wielkość wzrostu ekonomicznego w roku 2022, jak też tempo odbudowy gospodarki w roku 2023 będą mniejsze od oczekiwanych - oznajmiły w czwartek władze Narodowego Banku Ukrainy (banku centralnego).
08.12.2022

Litwa: ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy to kontynuacja Hołodomoru

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, mówiąc we czwartek o rosyjskich atakach rakietowych i dronowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, porównał je do Hołodomoru, głodu sztucznie wywołanego przez reżim sowiecki na Ukrainie w latach 1932-1933.
25.11.2022

Rada ministrów UE ds. energii: Stanowczy głos Polski za obniżeniem cen energii

"Dziś kluczowa jest kwestia obniżenia ceny na gaz. Tu nie ma pola do dyskusji, czy interpretacji" – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii, które odbyło się 24 listopada 2022 r. w Brukseli. W obradach wziął udział również wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
24.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym "słoniem w pokoju" jest niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo. Branża fotowoltaiczna lic
08.11.2022

Ukraina przeprowadziła pierwszą próbę importu energii elektrycznej z krajów UE

W czwartek Ukraina przeprowadziła pierwszą, udaną próbę importu energii elektrycznej ze Słowacji. Współpraca w tym zakresie z krajami UE może pomóc Kijowowi przezwyciężyć skutki rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
28.10.2022

Węgiel, który się nie pali. Rząd, który nie planuje

Kiedy polski sejm uchwala ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla, to w Brukseli przyspiesza się wprowadzania odnawialnych źródeł energii do sieci, a w Niemczech wydłuża się działanie elektrowni jądrowych. Zamiast modernizować polską energetykę, rząd polski wciągając w swoją chorą politykę samorządy lokalne, funduje Polakom węgiel, który się nie pali.
25.10.2022

Bloomberg: USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium

Po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje w środę Bloomberg.
13.10.2022

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
12.10.2022

Temat uczestnictwa polski w programie Nuclear Sharing pojawiał się w rozmowach prezydentów Bidena i Dudy

Temat uczestnictwa polski w programie Nuclear Sharing pojawiał się w rozmowach prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast nie jest on na etapie, w którym zaangażowany jest departament stanu i w którym są już konkretne rozmowy - powiedział w Studiu PAP szef BPM Jakub Kumoch.
12.10.2022

Prokuratura federalna wszczyna śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream

Prokuratura federalna w Karlsruhe w poniedziałek wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego sabotażu i eksplozji w gazociągach Nord Stream 1 i 2 - poinformował rzecznik prokuratury. Istnieją podejrzenia o "umyślne spowodowanie wybuchu" i "antykonstytucyjny sabotaż".
11.10.2022

Norwegia instaluje detektory dronów na morskich platformach wiertniczych

Służby norweskie na poważnie potraktowały ostatnie wydarzenia z atakami na infrastrukturę krytyczną, w związku z czym przystąpiły do instalacji detektorów dronów na morskich platformach wiertniczych i gazowych.
09.10.2022

Brytyjska branża energetyczna może liczyć na wsparcie MI5, Royal Navy i RAF

Jak informują brytyjskie media, tamtejsze firmy energetyczne analizują bezpieczeństwo platform wiertniczych po doniesieniach związanych z uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2. Jednostki MI5, Royal Navy i RAF mają udzielić wsparcia przemysłowi w przypadku eskalacji sytuacji w Europie.
05.10.2022

Min. obrony krajów nordyckich: wszystkie informacje wskazują, że wycieki z Nord Stream to sabotaż

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują że wycieki z gazociągów Nord Stream to celowy akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z atakiem na europejską infrastrukturę energetyczną - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.
01.10.2022

EFNI: koniec ery silnika spalinowego?

Wyzwania związane z dekarbonizacją przemysłu i transformacją w kierunku mobilności zeroemisyjnej wychodzą poza sektor motoryzacji. Zapewnienie odpowiedniej ilościowo i jakościowej infrastruktury rodzi olbrzymie wyzwania dla producentów i dystrybutorów energii elektrycznej. W tej sytuacji niezbędna jest pomoc rządu w systemowej transformacji. Będą o tym rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
07.09.2022

Zełenski: Rosja przygotowuje się do uderzenia energetycznego przeciwko Europie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, że Rosja przygotowuje się do zdecydowanego uderzenia energetycznego tej zimy przeciwko całej Europie. Dlatego, jego zdaniem, kluczowymi reakcjami Europy powinny być jedność i kolejne sankcje wobec Moskwy.
05.09.2022

Francja. "Le Monde": mimo nacisków koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji

Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna. Sprzedaż akcji w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje, nie oznacza rezygnacji z aktywności firmy w Rosji i zysków – pisze w poniedziałek dziennik „Le Monde”.
29.08.2022

Wysokie ceny gazu wstrzymują produkcję - branże energochłonne muszą się przygotować na przerwy w dostawach

Rekordowy wzrost cen gazu skłonił Grupę Azoty i Anwil do czasowego wstrzymania produkcji m.in. nawozów azotowych. Jak podają spółki, tylko w ciągu ostatniego tygodnia gaz podrożał o 40 proc., a od wybuchu wojny – już kilkukrotnie. Ceny to jeden problem, ale drugim mogą być przerwy w dostawach surowca.
25.08.2022

Tauron i Rafako podejmą dalsze mediacje ws. bloku w Jaworznie

Tauron i Rafako podejmą mediacje służące wypracowaniu nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie powinien pracować bez usterek - wynika z informacji Taurona. Dotąd zakładano, że okres przejściowy potrwa do końca października.
07.08.2022

Branża cyfrowa będzie działać na rzecz bezpiecznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, inicjuje kampanię „Jasne jak słońce”, której celem jest podkreślenie znaczenia cyberbezpieczeństwa w procesie transformacji energetycznej. Organizacja będzie edukować biznes i decydentów w tym zakresie, a także promować rozwiązania pochodzące z bezpiecznych źródeł.
27.06.2022

SMR-y w 2029 r. staną się nowym źródłem energii

„SMR-y to projekty cywilizacyjne, które wykroczą poza energetykę, zmieniając Polskę” – przekonywał Maciej Wójcik, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki Jądrowej KGHM, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”.
07.06.2022

Kluczowe spółki surowcowe i energetyczne będą się wspólnie bronić przed cyberatakami [WIDEO]

Sześć największych podmiotów z polskiego sektora wydobywczego i energetycznego podpisało deklarację powołującą do życia Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG, w ramach którego będą stale wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego i przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Inicjatorem projektu jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, a wspiera go Ministerstwo Aktywów Państwowych.
06.06.2022

Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Choć na świecie działają od lat, w Polsce pozostają szerzej nieznane. Ich finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy było ważnym punktem rozmów rządu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Temat wspólnot energetycznych powraca teraz, w świetle zapowiedzianej na 2. czerwca wizyty Ursuli von der Leyen w Polsce i konferencji “Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” organizowanej przez Polską Zieloną Sieć.
31.05.2022

PGE: Jak zmienić unijny system ETS, aby wspierał transformację energetyczną?

PGE Polska Grupa Energetyczna od dłuższego czasu zwraca uwagę na potrzebę reformy rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2. Ostatnie wahania cen i niedobory uprawnień wskazują, że unijny system ETS przestaje motywować wytwórców energii do inwestowania w odnawialne źródła energii.
11.04.2022

Minister Anna Moskwa: Międzynarodowa Agencja Energetyczna musi wzmocnić współpracę i położyć kres uzależnieniu od rosyjskich paliw

Bezpieczeństwo energetyczne i obecna sytuacja geopolityczna były kluczowymi tematami podczas drugiego dnia ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wydarzenie, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, odbyło się 24 marca 2022 r. w Paryżu.
25.03.2022

ENTSO-E: sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zsynchronizowane z europejskimi

Sieci elektroenergetyczne Ukrainy i Mołdawii są od środy próbnie zsynchronizowane z europejskim systemem - poinformowała w środę organizacja europejskich operatorów przesyłowych ENTSO-E. O pilną synchronizację Ukraina wystąpiła w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.
16.03.2022

Wnioski z 14 Forum Gospodarczego TIME. O cyfryzacji, Zielonym Ładzie i skutkach ignorancji

Kolejne,14-te już Forum Gospodarcze TIME organizowane przez największe i najbardziej aktywne organizacje ICT, stało się okazją do przedstawienia głównych barier blokujących wykorzystanie potencjału innowacji cyfrowych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Głównym tematem była zielona transformacja cyfrowa jako podstawa sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym (S-GOZ). W trakcie Forum przedstawiono cały szereg koncepcji i rozwiązań cyfrowych, które podnoszą innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w czasie pokoju i j
14.03.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
12.03.2022

Morawiecki wizytuje Baltic Pipe. "Jesteśmy już niezależni od Rosji"

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.
12.03.2022

Circle K zawiesza działalność w Rosji

Właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. (Couche-Tard), jedna z największych na świecie firm działających w obszarze handlu detalicznego, podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Circle K w Rosji.
09.03.2022

Siemens wstrzymuje nowe rosyjskie projekty i dostawy do Rosji

Koncern Siemens ogłosił w środę, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wstrzymuje wszystkie swoje nowe projekty w Rosji, a także wszystkie swoje dostawy do Rosji. Firma zaznaczyła, że w pełni popiera nałożone na Rosję sankcje.
03.03.2022

Rekordowe notowania gazu na europejskim rynku

Notowania kontraktów na gaz na holenderskim hubie TTF osiągnęły w środę przed południem rekordowy poziom 190 euro za MWh. Po kilku minutach spadły, ale i tak środowe wzrosty są rzędu 30 proc.
02.03.2022

Działania Rosji spowodowały podwyżki rzędu 20 proc. na europejskim rynku gazu

Notowania kontraktów na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF wzrosły we wtorek o ok. 20 proc. Kontrakty z dostawą w kwietniu podrożały w ciągu dnia z niecałych 100 do prawie 120 euro za MWh.
01.03.2022

Czy Nord Stream 2 AG złoży wniosek o upadłość?

Szwajcarska firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość – podał we wtorek Reuters. Agencja informuje, że ten ruch związany jest z amerykańskimi sankcjami na ten gazociąg.
01.03.2022

Ukraina prosi UE o pilną synchronizację z europejskim systemem energetycznym

Ukraiński minister energetyki zwrócił się w poniedziałek do Unii Europejskiej z prośbą o synchronizację krajowego systemu z CEN, tj. systemem energetycznym kontynentalnej Europy, najszybciej, jak to możliwe - przekazała agencja Reutera.
01.03.2022

Gaz na europejskim rynku w granicach 100 euro za MWh

Notowania kontraktów na gaz na najbliższe miesiące na holenderskim hubie TTF utrzymują się we wtorek na poziomie 100 euro za MWh. Kontrakty z dostawą w kwietniu podrożały od poniedziałkowego zamknięcia o niecałe 3 proc. i są na poziomie 101,5 euro za MWh
01.03.2022

Amerykańscy dyplomaci mogli być poddani działaniu szkodliwej energii elektromagnetycznej

Niektórzy z tysiąca amerykańskich dyplomatów i agentów wywiadu dotkniętych tajemniczą chorobą, tzw. "syndromem hawańskim", mogli być poddani impulsom elektromagnetycznym. Wynika to z częściowo odtajnionego raportu, ogłoszonego w środę przez służby wywiadowcze USA.
03.02.2022

Majewski: PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo

PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo - powiedział w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. Uważa, że oskarżenia o nieprawidłowe zabezpieczenie kontraktów wpisują się w retorykę Kremla.
21.01.2022

Mateusz Morawiecki spotka się w środę z premierem Łotwy; wśród tematów polityka energetyczna UE

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w środę w Warszawie z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem; szefowie rządów omówią m.in. kwestie polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
14.01.2022

Morawiecki: jesteśmy zaniepokojeni europejskim systemem handlu emisjami

Jesteśmy zaniepokojeni Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS); Polska na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej poruszy konieczność przebudowy tego systemu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw V4 i prezydenta Francji.
14.12.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
24.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
15.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

Od 2008 r. ponad 318 mln ludzi na całym świecie zostało „uchodźcami klimatycznymi”; odpowiada to populacji Australii przesiedlanej co roku – wynika ze statystyk Centrum Monitorowania Przemieszczeń Wewnętrznych (IDMC). Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty. Problematykę ludzi przymusowo przesiedlonych przez powodzie, wichury, trzęsienia ziemi lub susze poruszyło Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
13.11.2021

Z powodu cyberataku wszystkie irańskie stacje benzynowe przestały działać

Wszystkie irańskie stacje benzynowe padły we wtorek ofiarą ataków hakerskich, co całkowicie sparaliżowało ich funkcjonowanie. Prezydent Ebrahim Raisi oświadczył w środę, że hakerzy mieli na celu wywołanie "nieporządku i zakłóceń" w państwie.
28.10.2021

Biolog z UW: w obliczu zmian klimatycznych dbajmy o wody i lasy

Prognozowane zmiany klimatu oznaczają, także dla Polski, zmiany w środowisku i w rolnictwie. Najlepszym, co wobec tego możemy robić, jest renaturyzacja krajobrazu, dbałość o retencję czy odtwarzanie lasów, także tych o charakterze naturalnym, zwłaszcza w pobliżu wielkich rzek - mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. Marcin Zych, biolog z UW.
04.09.2021

Nowa kampania PGNiG Obrót Detaliczny: dzieci przypominają dorosłym o zasadach bezpieczeństwa

PGNiG Obrót Detaliczny rusza z kolejną odsłoną kampanii społecznej Akcja Świadomy Klient. W nowej edycji to dzieci przypominają dorosłym, by nie dali się oszukać nieuczciwym sprzedawcom, podszywającym się pod spółkę.
27.08.2021

Amerykański think tank: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek

Na zachodzie Chin powstaje kolejne pole silosów dla rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych – podała w środę stacja CNN, cytując amerykański think tank FAS. Według badaczy Pekin rozwija swój potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek.
29.07.2021

Janusz Kowalski: wotum nieufności wobec Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa

Wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa, dlatego wraz ze związkami zawodowymi z PGE apeluję do opozycji, aby wycofała ten wniosek - powiedział PAP Janusz Kowalski, poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych.
23.06.2021

Prezes PGE w rozmowie z "Gazetą Polską": Transformacja energetyczna nie "dzika", ale sprawiedliwa

Transformacja energetyczna powinna się odbywać nie w "dziki", lecz zaplanowany, sprawiedliwy sposób - powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Zapewnił także wszystkich pracowników PGE, w tym KWB Turów i ich rodziny oraz społeczności lokalne, że kopalnia pracuje i będzie pracowała.
02.06.2021

Tajemnicze życie pszczół

To dzięki nim na naszych stołach goszczą m.in. truskawki, ziemniaki i jabłka. Odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i sadownictwie, ponieważ przenoszą pyłek z rośliny na roślinę, zapylając ponad sto rodzajów owoców i warzyw.
20.05.2021

Bezpieczny transport publiczny napędzi rozwój smart city

Globalny rynek smart city będzie rósł w tempie 20 proc. rocznie i osiągnie wartość 297,7 miliarda dolarów przed końcem 2026 roku, wynika z najnowszych danych firmy badawczej Facts & Factors. Jednym z głównych czynników napędzających wzrost będą wydatki na transport publiczny i zapewnienie jego bezpieczeństwa. Ten ostatni obszar ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju inteligentnych miast, co pokazała choćby pandemia Covid-19.
18.05.2021

Fotowoltaika motorem transformacji energetycznej ale i cyberzagrożeniem

W piątek 9 kwietnia padł w Polsce rekord generacji mocy z fotowoltaiki – podały PSE. Niska temperatura i duże nasłonecznienie spowodowały, że systemy pracowały z mocą przekraczającą 2,7 GW. Fotowoltaika bije w Polsce rekordy popularności i stanowi jeden z motorów transformacji energetycznej. Okazuje się jednak, że może być podatna na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. W panelach PV wykorzystuje się urządzenia sterowane przez internet, które mogą być podatne na cyberataki.
19.04.2021

Szef PZŁ chce rozpatrzenia koncepcji kontrolowanego zabijania wilków

Rozpatrzenia koncepcji kontrolowanego zabijania wilków chce przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego - Łowczy Krajowy Paweł Lisiak. Kontrolę liczebności wilków mogą sprawować wyłącznie myśliwi i tylko przez ściśle kontrolowany odstrzał - uważa szef PZŁ.
06.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.