Ukraina prosi UE o pilną synchronizację z europejskim systemem energetycznym

zk

01.03.2022 13:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Ukraina prosi UE o pilną synchronizację z europejskim systemem energetycznym

Partnerzy portalu

Ukraina prosi UE o pilną synchronizację z europejskim systemem energetycznym - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Ukraiński minister energetyki zwrócił się w poniedziałek do Unii Europejskiej z prośbą o synchronizację krajowego systemu z CEN, tj. systemem energetycznym kontynentalnej Europy, najszybciej, jak to możliwe - przekazała agencja Reutera.

Ukraiński operator Ukrenergo jeszcze w niedzielę skierował do Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) prośbę o pilną synchronizację krajowego systemu, w tym tzw. wyspy bursztyńskiej, z europejskim systemem CEN (w miejsce poradzieckiego IPS/UPS). Organizacja podkreśliła w odpowiedzi, że europejscy operatorzy w trybie pilnym przeanalizują wszystkie dostępne możliwości, by sprostać tej prośbie, zapewniając jednocześnie bezpieczne działanie sieci elektroenergetycznych.

"Udowodniliśmy powagę naszych zamiarów integracji z systemem europejskim nawet w tym trudnym czasie wojny" - podał w poniedziałkowym oświadczeniu Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki. "Pomimo agresji militarnej ze strony Rosji, ataków rakietowych, ataków na infrastrukturę krytyczną, ukraiński system energetyczny, pracując autonomicznie, udowodnił swoją niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców" - powiedział minister Hałuszczenko.

W ubiegły czwartek, kilka godzin przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, rozpoczął się zaplanowany test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. izolowanym trybie wyspowym - w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów - rosyjskiego i białoruskiego. Tzw. wyspa bursztyńska, część systemu na zachodzie Ukrainy, normalnie zsynchronizowana z CEN, została odłączona i zsynchronizowana z resztą systemu ukraińskiego. Planowany na dwa dni test, mimo warunków wojennych, przebiegł pomyślnie.

W niedzielę minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił, że ukraiński system nie powróci do działania synchronicznego z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS.

W poniedziałek ukraińskie Ukrenergo poinformowało, że krajowy system pracuje stabilnie w trybie wyspowym, częstotliwość jest utrzymywana, pracują wszystkie elektrownie - jądrowe, konwencjonalne i wodne, a operator nie utracił kontroli nad żadnym krytycznym elementem infrastruktury. Ukrenergo zaapelowało, aby nie ograniczać zużycia energii elektrycznej, które i tak jest stosunkowo niskie. Operator określił jako całkowicie fałszywe pogłoski, jakoby Rosjanie zdobyli Zaporoską Elektrownię Jądrową.

Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) to organizacja zrzeszająca 42 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (OSP) z 35 krajów w Europie. Organizacja powstała w grudniu 2008 r. Celem ENTSO-E jest promowanie niezawodnej pracy, optymalne zarządzanie oraz zrównoważony rozwój paneuropejskiego systemu przesyłowego energii elektrycznej dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz zaspokojenia potrzeb wewnętrznego rynku energii elektrycznej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.