Konferencja na temat wspólnot energetycznych

zk

31.05.2022 10:23 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Partnerzy portalu

Konferencja na temat wspólnot energetycznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Choć na świecie działają od lat, w Polsce pozostają szerzej nieznane. Ich finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy było ważnym punktem rozmów rządu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Temat wspólnot energetycznych powraca teraz, w świetle zapowiedzianej na 2. czerwca wizyty Ursuli von der Leyen w Polsce i konferencji “Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” organizowanej przez Polską Zieloną Sieć.

Wizyta Przewodniczącej Komisji Europejskiej w Warszawie związana jest z akceptacją Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską oraz planem REPowerEU. KPO to 36 miliardów euro dla Polski, które zostaną wypłacone w formie dotacji i nisko oprocentowanych pożyczek. REPowerEU z kolei jest “mieczem i tarczą” Unii Europejskiej w jej konfrontacji z Rosją, która dokonała bestialskiej napaści na Ukrainę. Mieczem, bo Unia chce za pomocą tego planu ostatecznie odciąć się od rosyjskich paliw kopalnych.

Tarczą, bo potrzebuje działań ochronnych oraz alternatyw w procesie zrywania z uzależnieniem od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Jedną z takich alternatyw mogą  być wspólnoty energetyczne i szerzej, różne formy energetyki obywatelskiej. Dlatego niskie wsparcie dla energetyki rozproszonej było kością niezgody podczas konsultacji KPO z organizacjami pozarządowymi. Wówczas polskie władze nie doceniły jej znaczenia. Teraz kiedy REPowerEU już zapowiada zmiany w przyjętych niedawno planach odbudowy po Covid-19, temat powraca. 

Energetyka obywatelska jest w Polsce nowym zjawiskiem, a pionierzy nie mają łatwo. Muszą mierzyć się z brakiem instytucjonalnego wsparcia i piętrzącymi się barierami prawnymi. 

– Energetyka obywatelska to inaczej energetyka rozproszona, czyli oparta na małych instalacjach wytwórczych, najczęściej będących własnością obywateli. Wspólnota energetyczna to jest właśnie przykład takiej zbiorowej formy produkcji i korzystania z odnawialnej energii. Kilka podmiotów (gospodarstwa domowe, jednostki samorządowe, mali i średni przedsiębiorcy) wspólnie inwestuje w instalację OZE, wspólnie nią zarządza, korzysta z wytworzonej energii, a jej ewentualne nadwyżki sprzedaje i w ten sposób uzyskuje środki na kolejne wspólne działania. – mówi organizatorka konferencji, Zuzanna Sasiak z Polskiej Zielonej Sieci

W ten sposób na rynku powstają rozproszone grupy, które produkują energię bezpieczną (wolną od paliw kopalnych i mało podatną na zewnętrzne ataki), dobrą dla środowiska i klimatu, a do tego tanią. Tego typu działanie to także narzędzie tworzenia inicjatyw oddolnych oraz budowanie lokalnych społeczności. Może też służyć do walki o prawa kobiet!

– Nasza społeczność ma na celu stworzenie zupełnie nowej struktury rynku, która nie skupia się tylko na tworzeniu nowych produktów i usług w sektorze energii odnawialnej, ale co ważniejsze w podnoszeniu świadomości o zaangażowaniu kobiet w energetykę – uważa Chistina Vraka. Christina jest Greczynką, która postawiła na energetykę obywatelską z mocnym, feministycznym akcentem. Wraz z koleżankami założyła wspólnotę energetyczną WEnCoop. Produkcję czystej energii łączą z walką o przywrócenie kobietom należnego miejsca w społeczeństwie.

Christina Vraka będzie jedną z prelegentek podczas konferencji “Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” organizowanej przez Polską Zieloną Sieć. Konferencja odbędzie się 2 czerwca 2022 r., w godz. 9.30 – 16.00, w Centrum Prasowym Newserii przy ulicy Chmielnej 73 w Warszawie. Chęć udziału w konferencji wyraziła Pani Marzenna Guz-Vetter, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród potwierdzonych gości jest również m.in. były premier Waldemar Pawlak, była wicepremier Jadwiga Emilewicz z PiS oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Zaproszenie potwierdzili również: Anita Sowińska – posłanka Lewicy, członkini Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urszula Zielińska z Partii Zieloni, a także Maciej Żywno, wiceprzewodniczący Polska 2050 oraz Stanisław Gawłowski – przewodniczący Senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu z Platformy Obywatelskiej.

Rejestracja uczestnictwa w konferencji >> TUTAJ

Więcej informacji i program konferencji >> TUTAJ

W czasie konferencji, po pierwszym panelu, tj. ok. godz. 12.00, przewidzieliśmy specjalny czas dla dziennikarzy, podczas którego politycy oraz prelegentki będą w pełni do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do zadawania pytań i nagrywania “setek”. Na naszej konferencji spotkacie nie tylko prominentnych polityków i polityczki. Uczestniczy w niej również wiele ekspertek i ekspertów, których wiedza na temat polityki klimatycznej UE, energetyki rozproszonej, odnawialnych źródeł energii, czy sposobów na odcięcie się od rosyjskich kopalin jest bezcenna. To szczególnie przydatne przy tworzeniu materiałów dotyczących Krajowego Planu Odbudowy, wizyty Ursuli von Der Leyen, REPowerEU oraz wielu innych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.