Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni - ZielonaGospodarka.pl
13.06.2023 09:26
Strona główna Klimat, Edukacja Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Partnerzy portalu

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ukrinform

Zdaniem szefa administracji obwodu chersońskiego Ołeksandra Prokudina, po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia, wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb całego świata w wodę pitną przez dwa dni.

Swoje szacunki odnośnie wyrządzonych szkód urzędnik podał w trakcie posiedzenia komisji parlamentu Ukrainy ds. polityki ekologicznej. Jego zdaniem szacowana kwota szkód w środowisku naturalnym spowodowana rosyjskim atakiem na tamę oraz elektrownię wodną w Nowej Kachowce ma wynosić już ponad 1,5 miliarda euro. Ponadto miało zostać zalanych 55 tysięcy hektarów lasu. Potencjalne zasoby wody pitnej, jakie uległy wtedy bezpowrotnej stracie, miałyby zaspokoić potrzeby ludzkiej populacji przez blisko dwa dni.

- Na posiedzeniu Komitetu rozważano szereg istotnych kwestii związanych z poprawą sytuacji środowiskowej w regionie. Obejmuje to ciągłe monitorowanie sytuacji środowiskowo-epidemiologicznej, pilne odwierty nowych studni, zapewnienie ludności wody pitnej, ewakuacji i sposobów regeneracji Jednym z problemów jest także kontrola państwa nad cenami wody pitnej w regionie Chersonii. Stanowisko jest tutaj jasne, nikt nie ma prawa czerpać korzyści z cudzej krzywdy - podkreślił Prokudin

W ubiegłym tygodniu świat zelektryzowała wiadomość o zniszczeniu tamy na Dnieprze, mieszczącej się w Nowej Kachowce. Tworzyła rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. W wyniku wyrządzonych szkód całkowicie została zniszczona miejscowa elektrownia, ponadto w obwodzie chersońskim zostało zalanych kilkadziesiąt miejscowości, w tym Chersoń i mieszczący się tam port. Ukraińskie władze poinformowały, że jak dotąd odnotowano 10 zmarłych i kilkadziesiąt rannych osób w wyniku powodzi oraz jej skutków. Od początku też wskazują, że winnymi sytuacji są Rosjanie, którzy poprzez zniszczenie zapory chcieli powstrzymać kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy, a w efekcie doszło m.in. do zalania ich własnych pozycji obronnych. Strona rosyjska próbuje z kolei przerzucić oskarżenie na władze w Kijowie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.