Wynik wyszukiwania - "kopalnia" - Wiadomości

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research.
28.02.2024

Kolejni górnicy rozpoczną szkolenia, dające kompetencje w energetyce wiatrowej

Druga grupa górników zainteresowanych programem służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej, zgłosiła się do szkoleń na turbinach wiatrowych - przekazali realizatorzy projektu. Pierwsza grupa została przeszkolona jesienią ub. roku.
19.01.2024

Nadzór górniczy potwierdził nadmierną ilość odpadów w wyrobiskach kopalni Piast

Kontrola nadzoru górniczego potwierdziła, że w podziemnych wyrobiskach kopalni Piast w Bieruniu zgromadzono nadmierną ilość zbędnych materiałów i odpadów, a w procedurze wywożenia na powierzchnię pojemników po środkach chemicznych były nieprawidłowości. Kopalnia otrzymała nakaz usunięcia odpadów.
17.11.2023

Niemiecki minister finansów: "powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r."

"Dopóki nie będzie jasne, że energia jest dostępna i przystępna cenowo, powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r." - powiedział minister finansów Niemiec i lider liberalnej partii FDP Christian Lindner gazecie "Koelner Stadt-Anzeiger". Minister zakwestionował tym samym cel rządu, w którym zasiada.
04.11.2023

Prezes PGE: na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa wydaliśmy 42 mln zł

Na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa PGE wydała 42 mln zł, skargi na decyzję są bezzasadne - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski. WSA w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. wydobycia węgla w kopalni Turów.
31.08.2023

Minister Moskwa o decyzji WSA: funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone

Funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone, walka o Turów trwa - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do czwartkowego postanowienia WSA w Warszawie o zawieszeniu postępowania ws. decyzji środowiskowej dla Turowa.
31.08.2023

Sąd zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dot. wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.
31.08.2023

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

Aktywiści Greenpeace w środę rano wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej i wywiesili na nim transparenty. Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.
23.08.2023

Ekolodzy z Polski przeciwko wydobyciu węgla w niemieckiej kopalni odkrywkowej LEAG Welzow-Süd

Grupa polskich ekologów weźmie w niedzielę udział w proteście przeciwko planom długoletniego wydobycia w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego LEAG Welzow-Süd, położonej w Łużycach, 60 kilometrów od granicy z Polską.
25.06.2023

Prezes LW Bogdanka: Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego

Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, poinformował w środę prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała. Firma bierze pod uwagę wydobycie m.in. soli potasowo-magnezowych, węgla koksującego, bursztynu, metali ziem rzadkich.
18.05.2023

Niemcy. Aktywiści klimatyczni starli się z policją przy kopalni w Luetzerath

Geht die Räumung doch früher los? Gerade kommt immer mehr Polizei, die Lage ist abgespannt #lützerath pic.twitter.com/9QyuJoFC5t— Laura Cwiertnia (@LauraCwiertnia) January 2, 2023
02.01.2023

Sondaż dla rp.pl: więcej Polaków za inwestycjami w górnictwo węglowe niż przeciw nim

40,3 proc. respondentów uważa, że Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe, czego domaga się Solidarna Polska, 29,1 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 30,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
20.11.2022

Prąd z metanu zasili kopalnię

Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach będzie co najmniej w połowie zasilana energią elektryczną z metanu - wynika z informacji Grupy Bumech, która jest właścicielem zakładu. Dzięki m.in. koniunkturze na węgiel Grupa notuje obecnie rekordowe wyniki i prowadzi inwestycje w kopalni.
02.11.2022

Koniec zielonej rewolucji...? Niemcy wracają do węgla i demontują turbiny wiatrowe

Na terenie przy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Erkelenz na zachodzie Niemiec stoi kilka turbin wiatrowych, które będą musiały ustąpić miejsca pod zwiększone wydobycie węgla.
28.10.2022

Na Svalbardzie o dwa lata przedłużono wydobycie węgla kamiennego

Ostatnia norweska kopalnia węgla kamiennego, znajdująca się w arktycznym archipelagu Svalbard, nie zostanie zamknięta, jak planowano, jesienią 2023 roku. Wydobycie tego surowca jest znów opłacalne i będzie kontynuowane do 2025 roku - poinformował w piątek koncern Store Norske.
02.09.2022

Małopolska: rzeki znikają z powodu zamknięcia kopalni. Jest protest

Aktywistki ekologiczne zrzeszone w kolektywie Siostry Rzeki spotkały się w sobotę na happeningu w dolinie Sztoły w Bukownie (Małopolskie), aby domagać się podjęcia działań mających na celu zatrzymanie zanikania przepływających tam rzek: Sztoły, Białej i Baby.
29.01.2022

45 proc. badanych przeciw płaceniu kar za Turów

45 proc. respondentów jest przeciwnych płaceniu kar nałożonych na Polskę w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, 28 proc. popiera opcję płacenia kar, a 27 proc. nie ma zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.
26.01.2022

Czeski rzecznik rządu: gabinet w środę zajmie się sprawą kopalni Turów

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka przekazał PAP, że na środowym posiedzeniu gabinet będzie się zajmował czeskim projektem umowy z polskim rządem dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. W oficjalnym programie posiedzenia rządu nie było informacji o dyskutowaniu umowy.
25.01.2022

Czeska minister: projekt umowy ws. Turowa jest gotowy do przedyskutowania przez rząd

Czeska minister środowiska Anna Hubaczkova poinformowała w sobotę, że projekt umowy z Polską w sprawie kopalni węgla Turów jest gotowy i zostanie przedłożony do przedyskutowania przez rząd premiera Petra Fiali.
23.01.2022

Sprawa Turowa na ostatniej prostej

Czesi gotowi są przystać na większość warunków, ale nie wszystkie kwestie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Decyzje są w rękach rządu w Pradze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" o negocjacjach ws. Turowa.
20.01.2022

Minister Moskwa: dokonaliśmy końcowych ustaleń ws. Turowa

Rozmowy z czeską minister środowiska ws. Turowa były bardzo owocne i konstruktywne, dokonaliśmy końcowych ustaleń - oświadczyła we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z minister Anną Hubaczkovą. Hubaczkowa mówiła z kolei, że są jeszcze punkty, które trzeba będzie jeszcze konsultować.
19.01.2022

We wtorek polsko-czeskie rozmowy w Warszawie ws. Turowa

We wtorek w Warszawie zostaną wznowione rozmowy polsko-czeskie ws. wypracowania porozumienia dot. Turowa. Polskiej stronie zależy na polubownym załatwieniu sporu, choć media podają, że na zarzuty Czechów ws. Turowa możemy odpowiedzieć podobnymi dot. kopalni po stronie naszych południowych sąsiadów.
18.01.2022

Morawiecki: RM przyjęła uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać

Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, decyzje, czy płacić kary nałożone przez TSUE zostaną podjęte w terminie późniejszym.
29.12.2021

MKiŚ: organizacje ekologicznie dopuszczone do postępowania dot. wydania koncesji dla kopalni Turów

Minister Klimatu i Środowiska dopuścił organizacje ekologiczne do udziału w postępowaniu dot. wydania koncesji na wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 r. - poinformowało we wtorek MKiŚ.
15.12.2021

Minister Moskwa: należy zakładać, że odpowiedzią na polskie propozycje dotyczące Turowa zajmie się nowy czeski rząd

Należy zakładać, że odpowiedzią na polskie propozycje dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów zajmie się nowy czeski rząd - oceniła w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
02.12.2021

TSUE: opinia rzecznika generalnego ws. kopalni Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku - poinformował w poniedziałek na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.
30.11.2021

Polacy i Czesi o Turowie

23,2 proc. Polaków i 13,8 proc Czechów uważa, że rozwiązanie sporu o kopalnię Turów należy pozostawić Trybunałowi Sprawiedliwości UE - wynika z badania United Surveys, które publikuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
16.11.2021

Polska 2050 składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws.Turowa

Czy katastrofa w Bogatyni z 2016 r. stoi na przeszkodzie porozumienia polsko-czeskiego ws. Turowa - pytali w poniedziałek przedstawiciele Polski 2050, którzy składają wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws. negocjacji dotyczących kopalni Turów.
16.11.2021

Posłowie Lewicy zaapelowali do rządu o zamknięcie sprawy kopalni Turów

O rozwiązanie i zamknięcie spornej z Czechami sprawy wydobycia węgla w kopalni Turów zaapelowali we wtorek posłowie Lewicy Robert Obaz i Tomasz Trela. Rząd powinien działać w tej sprawie konkretnie i skutecznie, by nie narażać państwa na kary - podkreślali.
10.11.2021

Rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów

9 listopada 2021 r. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się rozprawa dot. skargi Czech ws. działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W jej trakcie strona Polska przedstawiła szereg argumentów w odpowiedzi na zarzuty Republiki Czeskiej w sprawie głównej dot. sprawie funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego.
09.11.2021

TSUE/ W Luksemburgu rozpoczął się proces ws. kopalni węgla brunatnego Turów

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów.
09.11.2021

Sondaż dla Business Insider Polska: więcej zwolenników płacenia kary ws. sądownictwa, niż ws.Turowa

41 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna płacić karę nałożoną przez TSUE ws. sądownictwa, a 38,4 proc. jest przeciwnego zdania; z kolei 31,1 proc. opowiada się za płaceniem kary ws. kopalni w Turowie, 46,8 proc. ma przeciwne zdania w tej sprawie - wynika z sondażu dla Business Insider Polska.
06.11.2021

Kontynuacja polsko-czeskich rozmów ws. KWB Turów

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.
06.11.2021

W piątek polska minister klimatu spotka się z czeskim odpowiednikiem ws. Turowa

W piątek po południu w Pradze ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z jej czeskim odpowiednikiem Richardem Brabcem. Polska strona liczy, że podczas tej wizyty uda się osiągnąć ostateczne porozumienie ws. Turowa.
05.11.2021

Dawna kopalnia Makoszowy może być pierwszą „energetyczną wyspą”

Dawna zabrzańska kopalnia Makoszowy mogłaby stać się pierwszą, demonstracyjną „energetyczną wyspą”, wykorzystującą teren i infrastrukturę zamkniętego zakładu do produkcji i magazynowania zielonej energii – przekonują pomysłodawcy pilotażowego projektu w tej dziedzinie.
30.10.2021

Premier o decyzji ws. Turowa: trudno zamknąć 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji KE ws. zamknięcia Turowa. Zaznaczył, że jako premier rządu nie może się na to zgodzić.
27.10.2021

Kopalnie PGG poligonami badawczymi największego projektu nauk o Ziemi EPOS-PL

Należące do Polskiej Grupy Górniczej zakłady: kopalnia Piast-Ziemowit, ruch Bielszowice w kopalni Ruda i ruch Rydułtowy w kopalni ROW są tzw. poligonami badawczymi w ramach największego europejskiego projektu geologicznego – Systemu Obserwacji Płyty Europejskiej EPOS-PL.
23.10.2021

MKiŚ: na tym etapie negocjacje z Czechami ws. Turowa są zerwane

Negocjacje z Czechami ws. Turowa na tym etapie są zerwane - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. Wskazał, że dopóki "nie zmieni się nastawienie po drugiej stronie", trudno będzie wrócić do stołu negocjacyjnego.
05.10.2021

Kurtyka: polski rząd ma propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów wokół Turowa

W czasie poniedziałkowych rozmów ze stroną czeską ws. sporu wokół działalności kopalni w Turowie strona polska przedstawi propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów - poinformował w Pradze przez kolejną rundą negocjacji minister klimatu Michał Kurtyka.
28.09.2021

KE: analizujemy sytuację wokół kopalni z perspektywy kwestii środowiskowych

Komisja Europejska analizuje sytuację wokół kopalni Turów z punktu widzenia regulacji unijnych dotyczących środowiska naturalnego - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. środowiskowych Vivian Loonela.
24.09.2021

Przewodniczący "S" apeluje do minister Maląg o pilne obrady Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie kopalni Turów

Wnoszę o pilne rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego o punkt dotyczący postanowienia TSUE w sprawie kopalni Turów – zaapelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda do minister rodziny i przewodniczącej RDS Marleny Maląg.
21.09.2021

Grodzki: będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł za niekompetencję rządu ws. Turowa

Za indolencję i niekompetencję rządu premiera Morawieckiego, który przekonywał, że sprawa Turowa jest załatwiona, będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł; wszyscy będziemy ponosić konsekwencje braku porozumienia z Czechami - stwierdził w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
21.09.2021

Kurtyka: rozmowy ze stroną czeską ws. Turowa toczą się intensywnie i mają charakter wielowymiarowy

Rozmowy ze stroną czeską ws. porozumienia dotyczącego kopalni Turów toczą się bardzo intensywnie i mają bardzo wiele wymiarów – wymiar ekspercki, prawno-traktatowy czy finansowy – mówił w poniedziałek w Bogatyni ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.09.2021

Czesi i Polacy nie chcą sporu o Turów – wynika z badań mieszkańców regionów po obu stronach granicy

Relacje przygraniczne stanowią ważny element rozwoju dla całego regionu trójstyku granic, zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie. Z badań przeprowadzonych przez pracownię iAnswer.pl. na zlecenie PGE wynika, że Polaków z Czechami łączą bliskie relacje, a sąsiadom zależy na podtrzymaniu dobrych relacji przygranicznych. Mieszkańcy regionu liczą na szybkie i kompromisowe dla obu stron rozwiązanie sporu o Kopalnię Turów.
14.09.2021

W Pradze odbędzie się kolejna tura rozmów w sprawie kopalni w Turowie

W czwartek w Pradze odbędzie się kolejna tura rozmów w sprawie kopalni w Turowie. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński – poinformował PAP rzecznik prasowy resortu klimatu Aleksander Brzózka.
12.08.2021

W Pradze odbyła się kolejna runda negocjacji w sprawie KWB Turów

W Pradze, w czwartek 5 sierpnia 2021 r., odbyło się kolejne spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie.
06.08.2021

Dalszy ciąg polsko-czeskich rozmów na temat kopalni w Turowie

W czwartek, 29 lipca 2021 r., strony polska i czeska ponownie przystąpiły do negocjacji w sprawie KWB Turów.
30.07.2021

Posłowie KO i samorządowcy ze Śląska apelują do premiera o rezygnację z koncesji na budowę nowej kopalni

Posłowie KO oraz samorządowcy ze Śląska zaapelowali we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd wycofał się z udzielonej w zeszłym roku koncesji do budowę nowej kopalni w Mysłowicach. Przestrzegali, że decyzja ta grozi całemu regionowi utratą środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE.
21.07.2021

Kontynuacja rozmów w sprawie KWB Turów

W czwartek, 8 lipca 2021 r., odbyło się kolejne polsko-czeskie spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie. W rozmowach po stronie polskiej udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i samorządu województwa Dolnośląskiego.
09.07.2021

We wtorek ciąg dalszy negocjacji ws. sporu wokół kopalni Turów

Na wtorek przedstawiciele rządów Czech i Polski zaplanowali kolejną rundę negocjacji ws. rozwiązania sporu wokół działalności kopalni węgla brunatnego Turów. Rokowania, prowadzone przez rządową delegację w Pradze w zeszłym tygodniu, nie przyniosły rozwiązania.
22.06.2021

Minister Michał Kurtyka spotkał się z przedstawicielami strony czeskiej w Turowie

W poniedziałek 21 czerwca odbyła się zainicjowana przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę wizyta studyjna na terenie KWB Turów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele strony czeskiej – Martin Puta hetman Kraju Libereckiego oraz zespół ekspertów z zakresu hydro- i geologii, a także Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
22.06.2021

MKiŚ: negocjacje z Czechami ws. Turowa będą kontynuowane w przyszłym tygodniu

W negocjacjach polsko-czeskich ws. Turowa udało się dokonać postępu; negocjacje będą kontynuowane we wtorek 22 czerwca – poinformował w piątkowym komunikacie resort klimatu i środowiska. Rozmowy dotyczące funkcjonowania kopalni trwały do czwartku.
18.06.2021

Greenpeace zaskarżyło do WSA przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 roku

Organizacja ekologiczna Greenpeace zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra klimatu przedłużającą do 2044 roku koncesję dla kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
16.06.2021

Rząd zajmie się projektem uchwały w sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu wokół kopalni Turów

Projekt uchwały w sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu z Republiką Czeską dotyczącego kopalni węgla brunatnego Turów znalazł się w porządku wtorkowego posiedzenia rządu. Treść projektu uchwały nie została jeszcze opublikowana.
15.06.2021

Prezes PGE: kopalnia Turów posiada koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie

KWB Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej – powiedział prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski w komentarzu do postanowienia TSUE, który nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.
22.05.2021

Ochrona środowiska na pierwszym miejscu - dobiega końca budowa ekranu przeciwfiltracyjnego w kopalni Turów

Budowa ekranu przeciwfiltracyjnego w kopalni Turów, na polsko-czeskim pograniczu, jest w końcowej fazie realizacji – podało PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycja warta 17 mln zł jest jednym z działań prewencyjnych, ograniczających wpływ kopalni na środowisko.
01.05.2021

Do listopada ma zostać zlikwidowana kolejna części dawnej kopalni w Mysłowicach

Do listopada br. powinna zakończyć się likwidacja kolejnej części infrastruktury zamkniętej blisko 13 lat temu kopalni Mysłowice. Spółka Restrukturyzacji Kopalń deklaruje doprowadzenie terenu do stanu umożliwiającego jego przyszłe wykorzystanie. Inną część tego obszaru ma wkrótce przejąć samorząd.
24.03.2021

Zapadlisko na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych w Wapnie

Na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych w Wapnie (pow. wągrowiecki, woj. wielkopolskie) doszło do wykształcenia się zapadliska – podały władze gminy. Zapadlisko nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom Wapna.
28.02.2021

Czechy: Ostatni wózek z węglem kamiennym wyjechał z kopalni na Zaolziu

W sobotę z kopalni CzSA (dawniej Armii Czechosłowackiej) na Zaolziu wyjechał na powierzchnię ostatni wózek wypełniony węglem kamiennym. W Czechach pozostaje już tylko jedna w pełni funkcjonująca kopalnia węgla kamiennego CzSM (dawniej Młodzieży Czechosłowackiej), która ma zakończyć działanie w 2022 r.
27.02.2021

Trwają ostatnie prace nad projektem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Instytucja nazywana roboczo Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć od energetycznych spółek Skarbu Państwa ich aktywa węglowe. W zamyśle autorów tego projektu ma on służyć bezpieczeństwu energetycznemu kraju i stopniowemu wygaszaniu wydobycia węgla.
26.02.2021

Prezes Forum Energii: wyzwaniem polityki energetycznej będzie wypełnienie luki po węglu

W perspektywie 2030 roku największym wyzwaniem dla energetyki będzie wypełnienie luki po węglu – ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem, przyjęta w lutym przez rząd Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. nie odpowiada na wszystkie pytania w tym zakresie.
18.02.2021

Brytyjski sąd przyznał odszodowanie Zambijczykom

W ramach porozumienia prowadząca kopalnie miedzi w północnej Zambii firma Konkola Copper Mines i jej brytyjski właściciel - Vedanta Resources wypłacą odszkodowania ponad 2,5 tys. mieszkańcom terenów dotkniętych zanieczyszczeniem wód spowodowanym przez wydobycie - informuje portal africanews.
12.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.