Posłowie Lewicy zaapelowali do rządu o zamknięcie sprawy kopalni Turów

zk

10.11.2021 08:47 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Posłowie Lewicy zaapelowali do rządu o zamknięcie sprawy kopalni Turów

Partnerzy portalu

Posłowie Lewicy zaapelowali do rządu o zamknięcie sprawy kopalni Turów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

O rozwiązanie i zamknięcie spornej z Czechami sprawy wydobycia węgla w kopalni Turów zaapelowali we wtorek posłowie Lewicy Robert Obaz i Tomasz Trela. Rząd powinien działać w tej sprawie konkretnie i skutecznie, by nie narażać państwa na kary - podkreślali.

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów.

Poseł Obaz stwierdził na konferencji prasowej, że w sprawie Turowa nie ma "żadnego kroku do przodu". Jak podkreślił TSUE, wyda wyrok w tej sprawie prawdopodobnie dopiero na początku stycznia. "Polsce potrzeba dziś w tej sprawie stanowczych i konkretnych rozwiązań. Nie może być tak, że burmistrz Bogatyni jest na audiencji u papieża i prosi o modlitwę o rozwiązanie tego sporu. (...) Nie tędy droga" - powiedział poseł.

Ocenił, że "najpóźniej w 2044 r. węgiel w Bogatyni się skończy i kopalnia Turów będzie musiała zostać zamknięta". "Już dziś trzeba usiąść do stołu i rozmawiać o tym, co powinno się w takiej Bogatyni zadziać, jak zrestrukturyzować przemysł, wybudować nowe drogi, czy kolej, aby przygotować Bogatynię do zamknięcia kopalni i elektrowni - bo one stanowią jeden kompleks. Nie pomogą tu modlitwy i msze. Pomóc może tylko polski rząd, jeśli zacznie działać konkretnie i skutecznie, bo do tej pory było to poza jego zasięgiem" - mówił.

Stwierdził też, powołując się na badania społeczne, że 31 proc. badanych chce, by Polska zapłaciła karę Czechom, a 47 proc. jest temu przeciwna, natomiast 22 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

"Być może należy zapłacić Czechom 50 mln i dalej wydobywać węgiel, i wytwarzać energię, a jednocześnie przygotowywać region do transformacji. Jeśli tego nie zrobimy wyżej wymienioną kwotę zapłacimy UE i problem dalej zostanie nierozwiązany. Jeśli zapłacimy, to kłopot zniknie przynajmniej na kilka lat, a my wtedy będziemy mogli spokojnie przygotowywać się do transformacji regionu" - powiedział Obaz.

Poseł Trela, wiceszef klubu Lewicy, podkreślił, że obecnie na Polskę naliczona jest kara za ostatnie 51 dni pracy Turowa. "To 25,5 mln euro, a to ponad 117 mln zł. Za te pieniądze można w Polsce, wybudować 30 nowych przedszkoli. (...) Każdy dzień zwłoki to kolejne uszczuplenie budżetu państwa" - mówił.

Dlatego zaapelował, żeby minister klimatu i środowiska Anna Moskwa "podjęła się trudu negocjacyjnego" z Czechami i "zamknęła tę sprawę". Zapewnił, że Lewica jest gotowa dyskutować na ten temat już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, po to, żeby sprawę Turowa rozwiązać.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. ówczesny minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Pod koniec lutego br. Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. 20 września TSUE wydał postanowienie nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

W ubiegły piątek w Pradze prowadziła rozmowy ws Turowa minister Moskwa. W poniedziałek rzeczniczka ministerstwa środowiska Czech Petra Roubiczkova poinformowała, że polsko-czeskie rozmowy ws. kopalni węgla brunatnego Turów są kontynuowane telefoniczne. Poszukiwane jest rozwiązanie, które będzie możliwe do przyjęcia dla obu stron - dodała.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.