Kolejni górnicy rozpoczną szkolenia, dające kompetencje w energetyce wiatrowej

Kolejni górnicy rozpoczną szkolenia, dające kompetencje w energetyce wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
19.01.2024 10:27
Strona główna Energetyka, OZE Kolejni górnicy rozpoczną szkolenia, dające kompetencje w energetyce wiatrowej

Partnerzy portalu

Kolejni górnicy rozpoczną szkolenia, dające kompetencje w energetyce wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl

Druga grupa górników zainteresowanych programem służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej, zgłosiła się do szkoleń na turbinach wiatrowych - przekazali realizatorzy projektu. Pierwsza grupa została przeszkolona jesienią ub. roku.

Program "Wiatr – kopalnia możliwości" to efekt współpracy firm EDF Renewables Polska, Vulcan Training & Consultancy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która rekrutuje uczestników szkoleń. To zarówno byli pracownicy przemysłu wydobywczego, jak i czynni górnicy z kopalń przeznaczonych do wygaszenia.

Szkolenia mają przygotować górników odchodzących z branży do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Po przejściu bezpłatnego dwutygodniowego kursu, będą mogli oni starać się o pracę przy instalacji i serwisowaniu turbin wiatrowych.

„Trzeba już myśleć powoli o możliwości zmiany zatrudnienia. Zielona energia idzie w górę i na pewno będzie potrzeba ludzi do tego, pracowników. Zobaczyłem ogłoszenie i zgłosiłem się, postanowiłem przyjechać na spotkanie. Zainteresowanie jest duże, więc zobaczymy, jak to będzie” - powiedział, cytowany w czwartkowej informacji SRK, kandydat do drugiej tury szkoleń Paweł Żmuda.

"Byłbym chętny zmienić (pracę - PAP), jeśli będą takie możliwości finansowe i praca będzie korzystniejsza. W górnictwie funkcjonuję dziesięć lat i to początki tego czasu, kiedy się trzeba zastanawiać, co będzie i już teraz podejmować decyzje” – uznał Żmuda.

Uczestnik pierwszej, ubiegłorocznej, jesiennej tury, Piotr Metlak, już po zakończeniu szkolenia ocenił, że program daje świetną możliwość spróbowania sił w nowej branży.

„Zaczynasz jako technik, można być menadżerem, później mieć swoją grupę. Dużo było młodych chłopaków tu na spotkaniu, więc ja bym się na ich miejscu nawet nie zastanawiał, bo raczej im ciężko będzie dopracować do 25 lat w górnictwie i skorzystać z przywilejów górniczych, więc mają taką szansę, żeby przekwalifikować się” – powiedział Metlak.

W ciągu trzech lat program ma objąć ok. 60 górników, szkolonych po ok. 10 osób co pół roku. Kursy są realizowane w Szczecinie, zgodnie z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation, a także wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego i Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Kursanci są zapoznawani ze środowiskiem pracy przy turbinach wiatrowych – m.in. zasadami udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej czy dźwigania urządzeń. Są szkoleni z zasad pracy na wysokości i obsługi urządzeń elektrycznych oraz poznają branżowe słownictwo w języku angielskim.

Organizatorzy szkoleń podkreślają, że pracownicy z kwalifikacjami wymaganymi w energetyce wiatrowej są i będą poszukiwani. Szacuje się, że w najbliższych latach sektor będzie potrzebował kilkudziesięciu tysięcy par rąk do pracy, z kolei odchodząca z górnictwa wyspecjalizowana kadra wydaje się przygotowana, aby po odbyciu szkoleń znaleźć zatrudnienie w energetyce odnawialnej.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń uczestniczyła już w podobnym, pilotażowym programie, w którym przeszkolono 16 byłych górników. Część z nich pracuje w sektorze energetyki wiatrowej. Także obecne szkolenia cieszą się zainteresowaniem.

Rekrutacją do szkoleń w programie "Wiatr – kopalnia możliwości" zajmuje się Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio w Dziale Kadr i Polityki Personalnej SRK (tel. 32 432 10 38, 32 432 10 32) oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl.

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.