Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach będzie co najmniej w połowie zasilana energią elektryczną z metanu - wynika z informacji Grupy Bumech, która jest właścicielem zakładu. Dzięki m.in. koniunkturze na węgiel Grupa notuje obecnie rekordowe wyniki i prowadzi inwestycje w kopalni.
"W 2022 roku kopalnia Silesia wzbogaciła swój park maszynowy m.in. o kolejny kompleks ścianowy i kombajny, co (...) pozwoliło na bardziej sprawną i efektywną organizację wydobycia węgla. Grupa Bumech realizuje również inwestycje mające na celu redukcję kosztów wydobycia surowca w bliskiej i średniej perspektywie czasowej" - poinformowała w środę spółka.
Wśród kluczowych inwestycji wymieniono budowę instalacji kogeneracyjnej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z metanu pochodzącego z kopalni Silesia.
"Budowa układów kogeneracyjnych umożliwi wykorzystanie gazu z odmetanowania kopalni, który stanowić będzie darmowe paliwo zasilające silniki kogeneracyjne. Umożliwi to pokrycie co najmniej połowy zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu oraz całego zapotrzebowania na energię cieplną" - podali przedstawiciele Bumechu.
Modernizowany jest także zakład przeróbki mechanicznej węgla, co pozwala m.in. na odzyskiwanie miału węglowego z mułów - pozyskany w ten sposób surowiec będzie stosowany jako dodatek do mieszanek energetycznych produkowanych przez kopalnię.
Bumech kupił Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia od czeskiego właściciela na przełomie 2020 i 2021 roku. Czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding informował wcześniej, iż alternatywą dla sprzedaży jest likwidacja kopalni. Bumech kupił zakład w okresie poprzedzającym niespotykaną od lat koniunkturę na węgiel.
"Wydarzenia geopolityczne ostatnich miesięcy wzmocniły znaczenie i rolę węgla w gospodarce Polski i Europy. Znacząco wzrósł popyt na surowiec, generowany ze strony energetyki zawodowej i mniejszych odbiorców, którzy są głównymi klientami Grupy Kapitałowej Bumech. W celu wykorzystania dobrej koniunktury na węgiel, (...) uchylono decyzję poprzedniego właściciela kopalni o jej likwidacji i podjęto szereg działań w celu usprawnienia jej działalności" - przypomniała w środę Grupa.
Według opublikowanych w środę szacunków, zysk brutto Grupy Bumech w trzech kwartałach 2022 r. wyniósł blisko 360 mln zł, z czego ponad 172 mln zł w trzecim kwartale. Szacowane przychody za trzy kwartały osiągnęły poziom 824 mln zł, wstępny wynik na działalności operacyjnej (EBIT) 369 mln zł, zaś oczekiwany wynik EBITDA 448 mln zł.
Dzięki dobrym wynikom, we wrześniu br. Bumech spłacił wszystkie wierzytelności układowe - w 37 zamiast 96 miesięcznych ratach, a w październiku br. spółka wypłaciła dywidendę z zysku za zeszły rok.
Oprócz sprzedaży rodzimego węgla, Grupa zdecydowała też o sprowadzaniu surowca z zagranicy. We wrześniu podpisano umowę dotyczącą przywozu węgla energetycznego z RPA w okresie od listopada br. do końca marca 2024 r. Umowa daje Grupie swobodę w ustalaniu ilości sprowadzanego do Polski węgla, przy założeniu, że w pierwszych miesiącach realizacji kontraktu będzie to nie mniej niż 50 tys. ton certyfikowanego węgla miesięcznie, a w miarę realizacji umowy nawet 100 tys. ton w ciągu miesiąca.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 75 $ | baryłka | 2,12% | 26.06.2026 14:05 |
| Cyna | 50075 $ | tona | 1,11% | 26.06.2026 14:05 |
| Cynk | 3431 $ | tona | -0,16% | 26.06.2026 14:05 |
| Aluminium | 3131 $ | tona | -0,57% | 26.06.2026 14:05 |
| Pallad | 1188 $ | uncja | 0,89% | 26.06.2026 14:05 |
| Platyna | 1596.85 $ | uncja | 0,90% | 26.06.2026 14:05 |
| Srebro | 57.89 $ | uncja | 0,70% | 26.06.2026 14:05 |
| Złoto | 4041.75 $ | uncja | 0,63% | 26.06.2026 14:05 |