Do listopada ma zostać zlikwidowana kolejna części dawnej kopalni w Mysłowicach

zk

24.03.2021 13:16 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Do listopada ma zostać zlikwidowana kolejna części dawnej kopalni w Mysłowicach

Partnerzy portalu

Do listopada ma zostać zlikwidowana kolejna części dawnej kopalni w Mysłowicach - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Do listopada br. powinna zakończyć się likwidacja kolejnej części infrastruktury zamkniętej blisko 13 lat temu kopalni Mysłowice. Spółka Restrukturyzacji Kopalń deklaruje doprowadzenie terenu do stanu umożliwiającego jego przyszłe wykorzystanie. Inną część tego obszaru ma wkrótce przejąć samorząd.

Zaplanowana na najbliższe miesiące likwidacja tzw. zakładu B dawnej kopalni to kolejny etap prac, po zakończeniu których ma być możliwe nowe zagospodarowanie około 67-hektarowego pokopalnianego terenu, położonego w pobliżu ścisłego centrum miasta. Kopalnia Mysłowice nie wydobywa węgla od jesieni 2008 roku. W 2015 r. majątek dawnej kopalni trafił do spółki restrukturyzacyjnej, zajmującej się jego likwidacją.

Prace przy likwidacji zakładu B, czyli części między torami kolejowymi a ulicami Bytomską i Katowicką, miały rozpocząć się już w ub. roku. „Opóźnienie przy ich rozpoczęciu wynikło z odwołań zgłoszonych do Krajowej Izby Odwoławczej po ubiegłorocznym przetargu na wykonanie tych robót” – wyjaśnił w środę rzecznik SRK Wojciech Jaros.

Część A kopalni, czyli fragment między torami kolejowymi a ulicami Bytomską i Świerczyny, ma być przekazana samorządowi Mysłowic - podpisano już stosowne porozumienie w tej sprawie, a zarząd SRK podjął uchwałę o przekazaniu terenu. „Obecnie uchwała ta jest na etapie uzyskiwania kolejnych zgód - Rady Nadzorczej oraz Walnego Zgromadzenia Wspólników” – poinformował rzecznik.

W części terenu, którą przejmie samorząd, znajdują się obiekty objęte ochroną konserwatorską: budynki kompresorowni rozdzielni głównej, elektrowni, maszyny wyciągowej szybu Łokietek oraz wieża tego szybu, magazyny maszyny wyciągowej szybu Jagiełło, kompleks BHP oraz tzw. budynek rehabilitacji.

Półtora roku temu z pejzażu Mysłowic zniknęła natomiast wieża szybowa szybu Sas, który w przeszłości był głównym szybem wydobywczym kopalni. Szyb ten nie był objęty ochroną konserwatorską, podobnie jak trzy inne zburzone wcześniej kopalniane szyby. Po mysłowickiej kopalni pozostanie m.in. wpisana do rejestru zabytków wieża szybu Łokietek i inne obiekty, które wkrótce - po latach starań - ma przejąć miasto.

Sam szyb Sas, sięgający ponad pół kilometra w głąb ziemi, zasypano już blisko osiem lat temu. Był to niegdyś główny szyb wydobywczy kopalni Mysłowice. Po połączeniu z pobliską kopalnią Wesoła, gdzie obecnie prowadzone jest wydobycie całej należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni, przestał być potrzebny.

Najpierw zdemontowano górniczy wyciąg szybowy i zbrojenie szybowe, a latem 2013 r. przystąpiono do zasypania tzw. rury szybowej. Zużyto do tego około 12,5 tys. m sześc. materiału, czyli ok. 31 tys. ton kruszywa. Powierzchnię zabezpieczono żelbetową płytą. Wcześniej zlikwidowano już poziomy wydobywcze w byłej kopalni Mysłowice, a także szyby Bończyk, Zachodni i Jagiełło.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.